Nuqleusovih 9: Na čemu radi prva generacija hrvatskih deeptech startupa?

Nuqleusovih 9: Na čemu radi prva generacija hrvatskih deeptech startupa?

Nova generacija Nuqleusa predstavila je razne tehnološke ideje od alarmnih sustava za gledatelje rally utrka do neinvazivne tehnologije za personalizirano liječenje bolesti mozga.

Predstavljena je prva generacija Nuqleusa, venture buildera koji je proizašao iz poznatog domaćeg akceleratora na FER-u zvanog Spock. Primarni cilj Spocka bio je obrazovati znanstvene nade i uvesti ih u svijet poduzetništva, a Nuqleus je proširio njegov program na dvije nove faze s kojima će zaokružiti model venture buildinga.

Prva faza predviđena je za povezivanje s industrijom i ideaciju, dok je treća faza predviđena za poslovni razvoj i razvoj proizvoda. Do treće finalne faze dolaze oni koje žiri proglasi najboljima tijekom druge faze kada polaznici uče o startupima i validaciji ideja. Od 13 timova koji su počeli svoju avanturu u Nuqleusu, njih 9 je dobilo priliku da svoju ideju izlože ispred žirija.

Ovogodišnji timovi poprilično su raznoliki pa smo tako mogli vidjeti dva studentska tima s četiri različita fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dok svaki od preostalih sedam timova uključuje barem jednog istraživača zaposlenog na fakultetu ili istraživačkoj instituciji.

Tako smo mogli vidjeti stručnjake s  FER-a, FSB-a, FKIT-a, PMF-a, Medicinskog fakulteta, Instituta Ruđer Bošković, Instituta za fiziku i Studija dizajna. Također, kao članovi timova sudjelovali su i mnogi stručnjaci iz raznih sektora industrije.

Predstavljamo vam 9 ideja od kojih će samo tri nastaviti u treću fazu. 

1. MAQ

MAQ je STEM IoT rješenje za osvješćivanje i edukaciju o važnosti dobre kvalitete zraka u zatvorenim prostorima. Edukacija se provodi uz didaktičke eksperimente u kojima školarci uče o elektrotehnici, programiranju i biologiji na interaktivan i zabavan način.

MAQ dolazi u kit pakiranju koji se zatim slaže, a educiranje o IoT području provodi se kroz programiranje upravljačke elektronike radi prikupljanja i proučavanja podataka. Također, sami pokusi se gamificiraju putem MAQ aplikacije s ciljem stjecanja i razmjene znanja i iskustva u brizi o sobnom bilju. Praktički se možeš natjecati u održavanju biljaka!

2. Calirad

Calirad je sustav zasnovan na kamerama koje prepoznaju gledatelje rally utrka koji su pod velikim rizikom od udara natjecateljskih vozila. Kritične slike iz natjecateljskih vozila šalju se na mrežnu aplikaciju, gdje sigurnosni službenik može procijeniti razinu prijetnje te po potrebi intervenirati.

Calirad je već proveo eksperimente s Međunarodnom automobilističkom federacijom i pritom spasio nekoliko života kada su natjecateljska vozila izgubila kontrolu. Za početak svoje usluge bi iznajmljivali organizatorima, ali u njihovim kamerama postoji potencijalna primjena za promet općenito.

3. Thorondrone

Thorondrone je specijaliziran za projektiranje i proizvodnju visoko specijaliziranih električnih letjelica s fiksnim krilima. Koriste jedinstvenu metodologija projektiranja koja se temelji na analizi velikog broja podataka i naprednim simulacijskim tehnikama koje omogućuju stvaranje bespilotnih letjelica prilagođenih jedinstvenim potrebama i ciljevima.

U Nuqleus su došli s iskustvom što znači kako su već na prijašnjim pitch natjecanjima ostvarili ukupno 5000 eura. Trenutno im investicija nije primarni cilj, već pronalazak strateškog vodstva.

4. KalphaTech

KalphaTech razvija nove tehnologije temeljene na fizikalnim modelima i poboljšanim algoritmima umjetne inteligencije. Automatiziraju kristalografsku analizu kako bi ubrzali istraživanje i razvoj, poboljšali kontrolu kvalitete i proizvodnje u farmaceutskoj, kemijskoj i biotehnološkoj industriji.

Njihov softver izvlači kvantitativne i kvalitativne informacije, poput broja komponenata u krutom materijalu, njihovih otisaka i količine, ili rješavaju kristalnu strukturu novih i nepoznatih faza izravno iz laboratorijskih mjerenja difrakcije X-zraka.

Na tržištu su prepoznali 10 klijenata s kojima bi mogli surađivati, ali njihov krajnji cilj je akvizicija od strane klijenta.

5. CyberArrange

CyberArrange omogućuje stručnjacima da opišu temeljne smjernice za vježbe na području kibernetičke sigurnosti i na temelju tih smjernica automatski osmišlja slučajni realistični vježbeni IT sustav te stvara potpunu konfiguraciju za simulacijsko okruženje. Tako stručnjaci mogu uštedjeti tjedne i mjesece posla i fokusirati se na važnije aspekte vježbe, kako bi organizacijama pružali kvalitetnije iskustvo učenja.

Tim je formiran u sklopu prve faze ovogodišnjeg programa Nuqleusa i trenutno su u razvoju poslovne strategije. Najveći dio posla već je odrađen u sklopu doktorskog istraživanja Ivana Kovačevića, a najveći izazov trenutno im je uspostaviti timske procedure i definirati srednjoročnu poslovnu strategiju. Očekuju MVP do kraja prvog kvartala 2024. godine.

6. Cyclops

Cyclops pruža web sučelje za upravljanje aplikacijama u Kubernetesu. Njihovo web sučelje smanjuje potrebnu razinu razumijevanja Kubernetesa čime se ubrzava razvoj aplikacija. Developeri ne konfiguriraju svoje aplikacije kroz komplicirane YAML datoteke, već ispunjavaju unaprijed definirani obrazac čime se ostavlja manje mjesta za pogreške.

Bitno je naglasiti da Cyclops nije zamjena za Kubernetes, već radi zajedno s njim, što znači da bi mogao postati dodatan alat svima koji već koriste Kubernetes.

Cyclops kao ideja postoji već godinu dana, a u zadnjih par mjeseci razvijali su demo verziju koju planiraju ponuditi potencijalnim kupcima početkom iduće godine.

7. Synergotron

Njihov uređaj Omnicare omogućava obavljanje tretmana kod kuće i utječu na smanjenje bolova, brži oporavak i poboljšano zdravlje. Moguće su primjene u različitim područjima medicine: cijeljenje rana i dezinfekcija (rane kao posljedica dijabetesa), redukcija upalnih procesa i bolova, rehabilitacija (akutne i kronične bolesti lokomotornog sustava).

Također, zdravstveni izazovi Europe danas povećavaju troškove do potencijalno neodrživih razina, s rizikom od nejednakog pristupa zdravstvenoj skrbi za građane diljem EU. Njihov uređaj bi pomogao bi u tome da zdravstvena zaštita postane dostupnija svim građanima i to na prirodnoj bazi. 

8. Novela Medica

Frekvencija disanja, kao i tjelesna temperatura, vitalni je parametar, ali u kliničkoj praksi ne postoji jednostavan i objektivan način mjerenja frekvencija disanja. Novela medica želi napraviti pravu malu revoluciju s respimjerom, uređajem jednostavnog dizajna koji je usmjeren na udobnost pacijenta i primjenjivost u svim kliničkim okruženjima.

9. EMHANCE

EMHANCE je neinvazivni uređaj za primjenu pulsirajućih elektromagnetskih polja koji detektira promjene vitalnih parametara pacijenta i automatski prilagođava protokol liječenja. Te se informacije zatim šalju u zdravstvenu ustanovu, omogućavajući daljinsko praćenje napretka pacijenta. Nema potrebe za duljim boravkom u bolnici, tjednim posjetima liječniku ili promjenama u dnevnoj rutini pacijenta.

Već su prošli kroz proces patentne prijave, a ona je objavljena u rujnu 2022. godine. trenutno im je potrebno vodstvo u sferi poslovanja i pronalaska novih izvora financiranja za provođenje kliničkih istraživanja i nastavak zaštite intelektualnog vlasništva.

Uskoro saznajemo pobjednike

Iako ćemo konačnu informaciju o tome tko prolazi u iduću fazu natjecanja saznati idući tjedan, Nuqleus je na svoj Demo dan pokazao koliko je ovakav jedan program potreban hrvatskoj startup zajednici. Program je osmišljen da početnicima i onim malo iskusnijima pruži znanje i iskustvo veterana iz različitih industrija kako bi napredovali, ali i izbjegli greške. 

Pitchevi su se pokazali kao odličan poligon u kojem natjecatelji mogu vježbati ovakav tip javnog nastupa u poticajnoj i opuštenoj atmosferi. Toj atmosferi dodatno je doprinijela i panel rasprava na kojem su sudjelovali članovi žirija kako bi podijelili svoja iskustva i greške. Neki problemi su ostali isti poput pronalaska kvalitetnih zaposlenika i vodstva, dok nove generacije čeka izazov velike konkurencije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.