
Nova Runda otkriva mogu li se mikropivovare uspješno financirati ‘crowdfundingom’
Do kraja kampanje za prvu hrvatsku grupno financiranu mikropivovaru Nova Runda ostalo je još nešto manje od tjedan dana, a do sada su njeni suosnivači skupili oko šest tisuća dolara kako bi pokrenuli poslovanje, prestali biti gipsy pivovara i omogućili Hrvatima da okreću nove runde American pale ale piva u domaćoj proizvodnji. Zašto su se odlučili baš na crowdfunding, kakvi su planovi mikropivovare i što je potrebno kako bi se stvorila povoljnija klima i za ovaj vid poduzetništva, otkrio nam je suosnivač Nove Runde, Miroslav Šuvak.

Do kraja kampanje za prvu hrvatsku grupno financiranu mikropivovaru Nova Runda ostalo je još nešto manje od tjedan dana, a do sada su njeni suosnivači skupili oko šest tisuća dolara kako bi pokrenuli poslovanje, prestali biti gipsy pivovara i omogućili Hrvatima da okreću nove runde American pale ale piva u domaćoj proizvodnji. Zašto su se odlučili baš na crowdfunding, kakvi su planovi mikropivovare i što je potrebno kako bi se stvorila povoljnija klima i za ovaj vid poduzetništva, otkrio nam je suosnivač Nove Runde, Miroslav Šuvak.
S pojmom grupnog financiranja Miroslav se prvi put susreo u članku o osnivanju craft pivovare u Indiji, čiji je suvlasnik Greg Koch, vlasnik Stone Brewing Company te ujedno i jedan od uzora dvojca koji stoji iza Nove Runde. Dio kapitala za to pivovara je planirala prikupiti preko Kickstarter platforme, što je i našeg sugovornika potaknulo da se uključi u svijet grupnog financiranja:
Nakon toga sam postao aktivan član na Kickstarter platformi te sam podupro preko četrdesetak projekata iz svijeta i regije. Drago mi je da sam i jedan od ‘backera’ Machine Arcane, koju nestrpljivo čekam ovih dana.
Alternativni načini prikupljanja početnog kapitala
Nije to jedini primjer pivovare koja se na ovaj način financira – Sori, finska pivovara s kojom je Nova Runda nedavno održala web konferenciju “European beer start-ups“, također je počela kao gipsy brewery (proizvodili su pivo u unajmljenoj pivovari), a potom su odlučili okrenuti equity crowdfundingu, dajući udio u pivovari onima koji ih financijski podupiru.
Prije no što su se odlučili potražiti kapital za Novu Rundu putem grupnog financiranja, razmotrili su i mnoge druge opcije. U Americi je pokret craft brewinga iznimno snažan i cijenjen, objašnjava Miroslav, te se u takve projekte prilično ulaže (kao i u “regularne” IT startupe).
Na domaćem terenu to ipak nije tako, pa anđeoski investitori nisu bili realna opcija, a nedavno je Novoj Rundi došla i odbijenica iz HAMAG-a, gdje stoji da imaju 71,50 bodova od potrebnih 80 za daljnji krug pri dodjeli bespovratnih sredstava – zašto i kako, Miroslav i njegov suosnivač Marko Filipin još uvijek ne znaju, no nadaju se da će dobiti pojašnjenje.
Na kampanju na Indiegogou odlučili su se zbog pomoći u financiranju, no djelomično i zbog promocije koju uspješne kampanje nose, što su dokazali i neki drugi uspješni projekti domaći poput igre Red Solstice ili glazbenog albuma grupe The Answer. Za vrijeme trajanja kampanje Nova je Runda dobila pozive za neke buduće manifestacije te bitne kontakte, a osim piva sada se kuha i suradnja s jednim od njih.
[youtube]http://youtu.be/EjBJdAMONWs[/youtube]
Promocija preko kampanje i bitnija od financija
Iako se čini kako kampanja neće doseći svoj ciljani i iznos od 20.000 dolara, Novu Rundu to neće omesti u planovima:
Kampanja je samo vrh ledenjaka. Kada se pokrene kampanja, uobičajena je praksa da se prestane sa svim ostalim radnjama i 100% napora se fokusira u njenu realizaciju. Mi nemamo tu komociju i radimo hrpu poslova paralelno kako bismo mogli konačno posložiti sve poslovne procese u našoj pivovari. Prvo nam je u interesu pivo, a onda dalje sve ostalo!
Drago im je što su prikupili i dosadašnju cifru (iako se sigurno neće žaliti na još koju donaciju), posao ide dalje, a prioriteti se preslaguju ovisno o konačnom uspjehu kampanje, kaže Miroslav. Pomaže i što je prodaja već krenula – otkako je započeta kampanja, dvojac je na tržište plasirao prvi hrvatski American pale ale. Za sada ga možete probati na dva mjesta na zagrebačkoj Opatovini, Tolkien’su i Ro&Do pubu, a potražnja i reakcije i više su nego pozitivne:
Malo smo se prevarili s proizvodnjom i doveli smo se u situaciju da trenutno nemamo više piva na zalihi – nismo očekivali ovakvu potražnju. Ubuduće ćemo morati češće kuhati, ali za sada se Nova Runda može pronaći u ova dva puba.
Pivoljupci su Novom Rundom, čini se, iznimno zadovoljni, na Untappdu i Rate beeru njihov je pale ale vrlo dobro ocijenjen, a svaka povratna informacija na tim portalima i inače im mnogo znači kako bi znali u kojem se smjeru trebaju razvijati. Tri faktora igraju veliku ulogu pri tome koliko će neko pivo biti prihvaćeno – tržište, pivski stil i cijena – a uspjeh leži u pravilnom balansiranju između to troje.

Dati otkaz zbog vlastitog projekta – najbolja ideja do sad
Miroslav je kako bi se posvetio Novoj Rundi dao otkaz na svom stalnom poslu i smatra da mu je to najbolja odluka u životu, a isto bi savjetovao i drugima:
Ako ne preuzmeš inicijativu, ne znaš za što si sve sposoban – jednostavno se nekad mora riskirati. Ako imate ideju za nešto što vas uveseljavati, slijedite je – ali ne bez dobre pripreme! Moja odluka nije bila impulzivna, mi smo već do tog trenutka punom parom radili na projektu i bilo je potrebno više vremena provoditi na njemu no što sam mogao u firmi u kojoj sam do tada radio.
Za budućnost imaju velike planove, ne samo kada je riječ o njihovoj pivovari, već i kada je riječ o promoviranju pivske kulture. “Kuhanje, kuhanje i kuhanje”, opisuje Miroslav tijek stvari nakon završetka kampanje, a u tom kuhanju naći će se i novo pivo – Cascadian dark ale (što iznimno veseli autoricu ovog teksta), koje su nedavno predstavili na trećem homebrewing natjecanju u Hrvatskoj.
Željeli bismo što je više moguće plasirati nove proizvode na tržište ta na taj način osvježavati pivsku ponudu, ali pri tome i aktivirati zanimaciju kod ljudi za pivo i pivske stilove. Mi i drugi pivari koji dolaze (naši prijatelji iz Zmajske pivovare će također uskoro biti na tržištu) radit ćemo na osvještavanju pivske svijesti u Hrvatskoj, organizirati pivske radionice, beerupove, tasting sessione, ali trebala bi pomoć i od nadležnih institucija da se promoviraju naši napori.
Pomogla bi im i televizijska eksponiranost, kako bi se malo medijske pažnje svrnulo na njihov pivski pokret. Usto, cijeloj industriji bi pomoglo smanjenje trošarina na pivo, kako bi pothvati poput Nove Runde bili konkurentniji na tržištu – za sada se u Hrvatskoj ne gleda razlika između mikro i makro pivovare, stoga svi plaćaju jednaku trošarinu. Po zadnjim troškovnim kalkulacijama do kraja ove godine, trošarina sudjeluje sa 20% u njima, objašnjava Miroslav.
Jedno “hvala” od Nove Runde
[youtube]http://youtu.be/XdQG2nDXrnI[/youtube]
No dok ne dođe do većih pomaka za koji su zaslužne institucije, koncentrirajmo se na one manje koje možemo učiniti mi sami – Indiegogo kampanja za Novu Rundu traje još 6 dana, a neke od “zahvalnica” za one koji podrža kampanju su i bačva (puna) Nove Runde i mogućnost da imenujete neko nadolazeće pivo iz njihove radinosti.
Za kraj Miroslav se zahvalio svima koji ih podržavaju, svima koji su im pomogli u Indiegogo kampanji te svima koji ima daju povratnu informacije o pivu – svima njima poručuje da je ovo tek (pivski) početak.
U to ime – živjeli!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari