Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu - CroCube!

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

CroCube prvi je nanosatelit koji će biti lansiran u orbitu pogonjen hrvatskim know-howom. Ova kockica tako simbolizira nešto više od običnog satelita, a i Notchev Devcademy nikad nije bio “samo” ljetna škola programiranja. Nije čudno stoga da je ova satelitska kockica postala inspiracija za njihov ovogodišnji Devcademy.

Polaznici 6. generacije tako će razvijati rješenja koja će pomoći da se satelitski podaci s kockice što bolje iskoriste kad se CroCube lansira 2024. godine. Jedan od glavnih krivaca za tu svemirsku suradnju je Ante Radoš, ovogodišnji voditelj projekta Devcademy i Principal Software Engineer u Notchu.

Kako smo uvijek u potrazi za novim izazovima, tako smo ove godine naletjeli na projekt CroCube. U Notchu, kao većinom inženjeri, bili smo veoma entuzijastični kad smo čuli za ovakav interesantan projekt i morali smo saznati više. Našli smo se s voditeljicom projekta Danielom Jović i shvatili da ima puno prostora za zajedničku suradnju.

Informaciju o njihovom projektu smo željeli dalje proširiti i baš zato smo se ove godine odlučili za posebno izdanje Devcademyja. Uz to smo za CroCube odradili mali projekt izrade clouda, na koji će svi koji su donirali za lansiranje CroCubea moći uploadati svoje fileove koji idu u orbitu.

Svemirski dobar spoj

Ogroman entuzijazam i interes za svemirske teme i srodne tehnologije inženjera iz Notcha, također je već na prvu uhvatila i voditeljica projekta CroCube, Daniela Jović, koja navodi kako je nju i tim posebno veselilo što su u Notchu odmah prepoznali viziju i trud iza njihove misije.

Naime, projekt CroCube je tu ne samo da pošalje satelit u orbitu, već da spaja firme, institucije i pojedince u svrhu stvaranja jednog svemirskog ekosustava. Bitne su nam također edukativne i STEM aktivnosti, popularizacija znanosti, kako je ovaj projekt prvi svoje vrste u Hrvatskoj, te od važnosti za cijelu državu.

Nadamo se nadahnut ljude svih uzrasta da naprave prvi korak na vlastitom putu istraživanja mogućnosti koje se pružaju u svemirskoj industriji. Stoga je Notchova inicijativa, kreirati Devcademy sa zadatcima direktno vezanim za CroCube i satelitske tehnologije, potpuni pogodak i nadamo se da će privući što više zainteresiranih.

Iako je Notchu originalni plan bio obrađivati podatke uživo sa samog CroCube satelita, satelit ide u orbitu tek iduće godine stoga su zadatke prilagodili onome što u trenutnoj fazi ima više smisla. Kroz tjedne zadatke će napraviti aplikaciju za monitoring satelita te obradu podataka raznih senzora koji mogu biti na satelitima, a za sami hackathon pripremaju posebno iznenađenje.

Programiranje “s plaže”

Devcademy ove godine puni šesti rođendan. Potaknuti tada sličnim ciljem kao mnogi u industriji, kako bi pronašli nove perspektivne i dobre inženjere, odlučili su ubrzati proces upoznavanja potencijalnih stručnjaka – od studenata, do ekipe koja se samostalno uči programirati – i dati im vjetar u leđa u obliku edukacije.

Ante se prisjeća kako je sve počelo:

Tada smo pokrenuli ljetnu školu kroz koju učimo sudionike programiranju i našem načinu rada. Na kraju tih nekoliko tjedana, svake godine održavamo hackathon gdje najbolji tim dobiva zanimljive tech nagrade, a čak 40 sudionika su dobili ponudu i za posao kod nas.

Prije par godina smo tu ljetnu školu odlučili podići na novu razinu, proširili smo broj tehnologija te smo je nazvali Devcademy, a najvažnije je da u njoj mogu sudjelovati potpuno remote i potpuno besplatno, kako mi volimo reći, “i s plaže”.

Za Devcademy prošle godine je pristiglo 1800 prijava, a ove godine – uz zadatak sa CroCubeom, zainteresiranih sigurno neće uzmanjkati.

Tehnologije, DevOps, Clean Code, agile, timski rad…

Uz satelitsku temu, ekipa iz Notcha polaznicima planira kroz akademiju prikazati kako izgleda rad na jednom od njihovih projekata. Fokus je ove godine zato više usmjeren na rad u timovima. Polaznicima žele omogućiti bolji uvid u izazove timskog rada, posebno kad je u pitanju suradnja frontend i backend inženjera.

Ove godine, osim suradnje s fenomenalnom ekipom iz CroCubea, odlučili smo napraviti jedno pravo radno iskustvo za naše polaznike. Želimo biti više hands-on pa smo po prvi puta uveli agilne prakse i timski rad od prvog dana. Tako će naši polaznici biti raspoređeni u timove koji će se sastojati od frontend i backend ekipe te umjesto individualnog, kao prethodnih godina, ove godine će se tražiti i timski angažman. Očekujte i još nekoliko promjena koje bismo voljeli ostaviti kao iznenađenje.

Osim toga, upoznat će polaznike sa Scrumom i agilnim frameworkom, ali i odraditi kratak uvod u UX/UI, DevOps, Clean code te druge prakse i alate koji su standardni u svakodnevnom radu, dodaje Ante. Što se tiče tehnologije, iako je prve četiri godine Devcademy bio fokusiran samo na Spring Boot, od ove godine polaznici na izbor imaju i dodatna tri smjera: React, .NET i Go (Golang).

Polaznici bi do kraja akademije trebali dobiti dobre osnove kako napraviti aplikaciju u navedenim tehnologijama po najboljim praksama i poštujući industrijske standarde. Kroz cijeli proces, s naše strane će biti nekoliko mentora koji će aktivno raditi s polaznicima, pomagati u njihovim izazovima, usmjeravati ih i voditi kroz sve procese.

Kako je strukturirana edukacija?

One koji prođu prijavu za Devcademy, čeka nekoliko ključnih dana tijekom ljeta.

Za početak, na prvom danu akademije, plan je ne samo da se sudionici međusobno upoznaju već i da upoznaju svoje mentore.

Nakon što se pregledaju sve prijave, potpune prijave će dobiti kratki ispit znanja, a najbolje će Notch pozvati na intervju odnosno upoznavanje.

Tijekom prvog tjedna svaki dan će se održavati edukacije u trajanju od par sati kroz koje će sudionici prolaziti osnove iz svakodnevnice software developmenta.

Nakon četiri tjedna, održava se dvodnevni hackathon, gdje će se sudionici okušati u radu na još izazovnijim zadatcima, s vremenskim ograničenjem.

Kako upasti među 24 odabranih?

Devcademy prošle je godine imao 1800 prijava, a edukacija je bila ograničena na 70 sudionika. No ove godine, zbog želje za većim praktičnim iskustvom, smanjio se broj sudionika te je selekcijski proces malo složeniji i zahtjevniji. Stoga smo prepotpostavili da će se tražiti informacija više u vezi same selekcije.

Ante navodi kako posebno gledaju znanja koja ste naveli u prijavi, koja se potvrđuju i na kratkom testu.

Ovisno o tehnologiji za koju se prijavljujete tražit ćemo da znate barem neke osnove kao što je npr. objektno orijentirano programiranje za Spring Boot i .Net. Testovi neće biti teški i traži se samo osnovno poznavanje pojmova. Što se tiče intervjua, on će biti usmjeren na upoznavanje i ne traži nikakvu pripremu, samo opuštenost. 🙂

Prijavi se do 23. lipnja!

Oni koji prođu selekciju i postanu dio 6. generacije Devcademyje, osim praktičnih znanja, ovog ljeta uz Notchevce mogu očekivati opuštenu atmosferu, pristupačnost svih uključenih, a na samom hackathonu, ako je barem vjerovati ranijim godinama, i pregršt zabavnih i smiješnih trenutaka uz dobar natjecateljski duh.

Ako je i vama cilj nakon ove agencije postati dio Notchevog tima, Ante za kraj ima još koji savjet…

Vjerujem da će puno sudionika zanimati mogućnost zaposlenja nakon Devcademyija, a ono što ovdje mogu najbolje savjetovati je da budu angažirani, iskoriste ova četiri tjedna za pokazivanje ne samo svog znanja, nego i želje za daljnim učenjem, želje za radom na tehnološki zahtjevnim projektima, i naravno, korektnim radom u timu. U Notchu, uvijek smo tu jedni za druge, željni pomoći, prenijeti znanje, aktivno sudjelovati u rješavanju dnevnih izazova – i baš to tražimo i u novim osobama.

Kako ne biste propustili svoju priliku za besplatnu ljetnu školu programiranja, prvi posao i novu karijeru, pratite Notch i Notch Devcademy i na LinkedInu, a prijaviti se možete na službenim stranicama do 23. lipnja 2023.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.