U 2013. Nokia je prodala svoj odjel za pametne telefone Microsoftu, označivši tako kraj jednog od najpopularnijih brendova smartphonea na tržištu, a sada promišlja o prodaji svog sustava HERE maps i kupuje Alcatel-Lucent. Kamo to finska firma usmjerava svoje poslovanje?

Alcatel-Lucent, proizvođač opreme za telekome, mogao bi postati Nokijin za 15,6 milijardi eura, a akvizicija je u skladu s Nokijinim ambicijama da postane jedan od većih igrača na tržištu povezivosti, dostojna konkurencija Ericssonu. Očekuje se da će se sve finalizirati u prvoj polovici 2016. godine, a novoakvizirana tvrtka radit će pod Nokijinim brendom.
Ovim korakom Nokia se još više udaljava od pametnih uređaja, a fokus joj je na tehnologije koje će biti esencijalne za Internet of Things i cloud eru, doznaje se iz službenog priopćenja:
Udružena tvrtka imat će jedinstven položaj da stvori temelje za besprijekornu povezivost za ljude i stvari gdje god se nalazili. Taj je temelj ključan za sljedeći val tehnoloških promjena, uključujući Internet of Things i prijelaz u cloud. S više od 40,000 djelatnika zaduženih za R&D te 4.7 milijardi eura uloženih u te aktivnosti u 2014. godini, udružene tvrtke će ubrzati razvoj tehnologija budućnosti, uključujući 5G, cloud, IP i software-based networking, analitiku te senzore i imaging sustave.
HERE Maps na prodaju?
Nokia je također najavila da razmatra prodaju jedne od preostalih poveznica sa svijetom pametnih telefona, poznati sustav za navigaciju HERE Maps. Budućnost sustava trenutačno se promišlja, i postoji mogućnost da do nikakve transakcije neće doći, no šuška se kako već postoje zainteresirani kupci, uključujući i Uber.
Nokia bi tim potezom prekinula jednu od zadnjih niti koja je veže uz pametne telefone, a u fokusu joj je očito mnogo šira slika i uloga u povezivosti od pukih uređaja za komunikaciju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.