Nokia kupuje Alcatel-Lucent

Nokia kupuje Alcatel-Lucent i planira odigrati ključnu ulogu u eri IoT

U 2013. Nokia je prodala svoj odjel za pametne telefone Microsoftu, označivši tako kraj jednog od najpopularnijih brendova smartphonea na tržištu, a sada promišlja o prodaji svog sustava HERE maps i kupuje Alcatel-Lucent. Kamo to finska firma usmjerava svoje poslovanje?

Stari Nokijin slogan trebalo bi nadopuniti - connecting people and things.
Stari Nokijin slogan trebalo bi nadopuniti – connecting people and things.

Alcatel-Lucent, proizvođač opreme za telekome, mogao bi postati Nokijin za 15,6 milijardi eura, a akvizicija je u skladu s Nokijinim ambicijama da postane jedan od većih igrača na tržištu povezivosti, dostojna konkurencija Ericssonu. Očekuje se da će se sve finalizirati u prvoj polovici 2016. godine, a novoakvizirana tvrtka radit će pod Nokijinim brendom.

Ovim korakom Nokia se još više udaljava od pametnih uređaja, a fokus joj je na tehnologije koje će biti esencijalne za Internet of Things i cloud eru, doznaje se iz službenog priopćenja:

Udružena tvrtka imat će jedinstven položaj da stvori temelje za besprijekornu povezivost za ljude i stvari gdje god se nalazili. Taj je temelj ključan za sljedeći val tehnoloških promjena, uključujući Internet of Things i prijelaz u cloud. S više od 40,000 djelatnika zaduženih za R&D te 4.7 milijardi eura uloženih u te aktivnosti u 2014. godini, udružene tvrtke će ubrzati razvoj tehnologija budućnosti, uključujući 5G, cloud, IP i software-based networking, analitiku te senzore i imaging sustave.

HERE Maps na prodaju?

Nokia je također najavila da razmatra prodaju jedne od preostalih poveznica sa svijetom pametnih telefona, poznati sustav za navigaciju HERE Maps. Budućnost sustava trenutačno se promišlja, i postoji mogućnost da do nikakve transakcije neće doći, no šuška se kako već postoje zainteresirani kupci, uključujući i Uber.

Nokia bi tim potezom prekinula jednu od zadnjih niti koja je veže uz pametne telefone, a u fokusu joj je očito mnogo šira slika i uloga u povezivosti od pukih uređaja za komunikaciju.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…