Nikola Jellačić iz Googlea o trenutnom stanju ecommercea u svijetu

Nikola Jellačić iz Googlea o trenutnom stanju ecommercea u svijetu

Nakon što su OMGcommerce konferenciju otvorili Netokracijin Ivan Brezak Brkan, Igor Strejček, direktor Direkcije distributivnih kanala Erste banke, Aron Stanić, Inchoov voditelj prodaje i Nandino Lončar, tajnik OSC-a, predavanja su započela s Nikolom Jellačićem, Googleovim industrijskim menadžerom. Temom o stanju ecommercea u svijetu dotaknuo je bitne stavke koje su neizbježne za današnje online poslovanje te je pokazao zanimljive svjetske statistike o trgovini putem interneta.

Nikola Jellačić na OMG ecommerce 2014.
Nikola Jellačić na OMGcommerce 2014. (Slike: Marina Filipović Marinshe)

Nakon što su OMGcommerce konferenciju otvorili Netokracijin Ivan Brezak Brkan, Igor Strejček, direktor Direkcije distributivnih kanala Erste banke, Aron Stanić, Inchoov voditelj prodaje i Nandino Lončar, tajnik OSC-a, predavanja su započela s Nikolom Jellačićem, Googleovim industrijskim menadžerom. Temom o stanju ecommercea u svijetu dotaknuo je bitne stavke koje su neizbježne za današnje online poslovanje te je pokazao zanimljive svjetske statistike o trgovini putem interneta.

Budućnost je ovdje, jesmo li spremni?

Nedvojbeno je da nam je svima interent promijenio život, no ekspresna brzina procesa prilagodbe koju je Nikola predstavio, zasigurno će vas potaknuti na razmišljanje. Naime, IP promet kupaca nadjačao je poslovni IP promet u odnosu na 2008. te se borba kupac – business odavno okrenula u korist kupca, a najavljuje isti rast i u budućnosti. Kao jednu od najvećih stvari koje danas vidimo, Nikola je naveo opću promjenu u načinu na koji dolazimo do proizvoda kojeg želimo kupiti te činjenicu da je mobilno odavno nadjačao desktop.

Broj globalnih korisnika

Nikola je prikazao i koliko su se klikovi na online oglase promijenili. Naime, u 2012. godini 18% klikova stizalo je putem mobilnih uređaja, a postotak se povećao na 30% u 2013. Pitanje koje se nameće je: Gdje smo krenuli, kako ćemo odabrati pristup i iskustvo? Kada govorimo o ecommerceu, način na koji mu pristupamo se mijenja. Bitno je upitati se prilazimo našim kupcima na pravi način. Također je važno znati da su kupci uvijek online. 1,5 milijardu internetskih korisnika bilo je već u 2009, a taj se broj popeo na nevjerojatnih 2,7 milijarde u 2013. Mobitel je postao glavni uređaj, video je postao izuzetno važan sadržaj u marketingu, a broj trenutnih Facebook korisnika popeo se na 1 milijardu.

Aron Stanić, Inchoo, na otvorenju OMGcommercea.
Aron Stanić, Inchoo, na otvorenju OMGcommercea.

Kupovanje nekad i danas

Nikola je upitao posjetitelje sjećaju li se iskustva odlazaka u dućan dok su bili djeca – prisjetio se kako su prodavačice tada znale manje-više sve o njemu, kako se zvao, tko su mu roditelji, u koju školu ide te sudjelovale u njegovoj kupnji koja je donesena prije dolaska u dućan. Danas, stvari su se naveliko promijenile. 78% odluke o kupnji su donesene prije posjeta dućanu, a jedan dio procesa odluke o kupnji odnosi se na 22% kupaca koji vide informaciju na web stranici prodavača, kao i na njegovom online prisustvu.

Ako imate fizičku prodavaonicu, razmislite pristupate li svojim kupcima na pravi način. Imate li web stranicu koja je prilagođena mobilnim uređajima? Saznajte pronalaze li kupci dovoljno informacija o vašim proizvodima i uslugama putem svojih mobitela. Bitno je znati da oni ne kupuju samo putem jednog prodajnog kanala. Kada vas vide na TV-u, potraže vas online, dođu u vaš dućan. Znate li vi pratiti taj proces? Prenosite li vaše poruke na različite kanale?

Igor Strejček, Erste banka
Igor Strejček, Erste banka

Ključni digitalni trendovi u 2014

Nikola je, pri kraju predavanja, naveo 3 ključna trenda:

1. Mobitel predstavlja središnju platformu

Ovdje nije samo bitna vaša web stranica, već i vaša pojava na društvenim mrežama, video, sadržaj i mobitel zajedno.

2. Marketing se fokusira na instant reakcije kupaca

Kupac treba nešto odmah kupiti, pretraži najbliža mjesta putem svojeg mobilnog uređaja te krene u nabavku.

3. Always-on commerce

Saznajte tko vam je target segment, koji je proces donošenje odluka o kupnji vaše ciljane grupe. Always-on commerce znači da je potrebno uvijek biti prisutan. Kao primjer, Nikola je naveo salone vjenčanica koje, iako se vjenčanja uvijek događaju, vlasnici nikad ne znaju kada, a to je vrlo dobar razlog biti uvijek online i mobilno prisutan.

Commerce je marketing, marketing je commerce

Važnost real-time marketinga je u tome što nam omogućuje vrlo precizno targetiranje online kupaca. Njime saznajemo trenutne želje naših kupaca. Potrebno je saznati tko su vam korisnici, kada oni kupuju, kako kupuju i naravno, neizbježno je pratiti i analizirati prikupljene podatke.

Kupci razmišljaju instantno, trebaju uređenu stvar sada, potraže vašu ponudu putem Googlea, društvenih mreža, pa se tek onda odluče na kupnju.

U 2014. B2C ecommerce prodaja narasti će za 20,1%, a Hrvatska nije daleko od iste situacije. Najveća digitalna kupovina u svijetu odvija se u Kini, a kada je riječ o europskim zemljama, Njemačka i Francuska su pri samom vrhu. Većina kupaca u zapadnoj Europi i Sjevernoj Americi kupuje online, a UK će uskoro postati zemlja najveće penetracije online kupaca u zapadnoj Europi.

rpssponzori

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.