Mnogi su od vas gledali vesterne kao klinci, ali stavite sad po strani kauboje i Indijance. Sjećate li se putujućih trgovaca koji su pompozno dolazili u gradiće, glasno prodavali svoju gotovo pa čarobnu robu, poput zmijskog ekstrakta koji liječi slijepe i pomlađuje stare? To je samo djelić povijesti trgovine. Međutim, u dobu veće transparentnosti, ocjena kupaca, recenzija, naručivanja iz fotelje i plaćanja karticama, povijest trgovine čini se poprilično zanimljivom, a upravo se time pozabavila zagrebačka tvrtka Neuralab.
Od robne razmjene, preko sajmova u 19. stoljeću i sumnjivih žicara, ljigavih putujućih trgovaca iz poslijeratnog vremena, pa sve do nasilnih telemarketera bez takta i finesa na koje još uvijek nailazimo (valjda samo tome fiksni telefoni u našim domovima služe), zanimljivo je vidjeti kako se trgovina, koja prisutna od najranijih ljudskih dana, mijenjala kroz povijest, posebno ako je to složeno u atraktivnu infografiku.
Iako su možda povijesni primjeri karikirani, zapravo se najveća promjena dogodila u posljednjih desetak godina. Prije tog razdoblja izgradnja dućana bila je prilično jednosmjerna ulica, kažu u Neuralabu, s nevelikim brojem opcija i znatnim brojem novčanica koje se trebalo uložiti u izgradnju i uređenje prodajnog mjesta.
Izrada idejnog rješenja, nacrti, biranje najboljeg izvođača radova, odabir kvalitetnih materijala, uređenje interijera, oglašavanje nove lokacije, skladište… Tek kada ste zadovoljili sve ove faktore, mogli ste se posvetiti samoj prodaji. No, kako bi pobudili interes kod novih kupaca i zadobili njihovo bezuvjetno povjerenje, krucijalno je da se i prema izradi internetske trgovine postavi na isti način.
Nije tajna da Hrvatska ponešto zaostaje za implementacijom najnovijih rješenja u ecommercu, posebice zbog prepreka zvanih fiskalizacija, nedostupnosti vanjskih servisa poput ekspresne dostave, naplatnih sustava i platformi za skladištenje proizvoda, a veliku ulogu igra i sama veličina te povijest tržišta. Međutim, potencijala ima, samo je potrebno znati ga iskoristiti.
Klijenti puno očekuju od same izrade web trgovine, no mi svima govorimo, i to što ranije u projektu, da životni ciklus web trgovine počinje tek s prvim korisničkim komentarom i povratnom informacijom. Jako je važno pravilno pristupiti tom procesu. Naime, web trgovine se moraju pratiti i analizirati kroz svaki korisnički “klik”, svaki put kojim je korisnik došao do željenog proizvoda se mora analizirati, sjeckati i mjeriti. Tek na temelju takvih objektivnih podataka se radi evolucija web trgovine, redizajn, razvoj, programiranje novih značajki te unos novih vrsta proizvoda.
Neuralab – prvi WooCommerce partner u regiji!
Ako ste posjetili ovogodišnju Netokracijinu konferenciju OMGcommerce, mogli ste (osim pojesti Torticu ili Bananka) s ekipom iz ove tvrtke sjesti i na “kavu” – odnosno na eCommerce cafe, na kojemu su odgovarali na sva moguća pitanja i komentare sadašnjih ili budućih vlasnika internetskih trgovina. Vjerujemo da će se slična suradnja nastaviti i na idućem izdanju konferencije, a do tada stiže i zanimljiva vijest – Neuralab je postao prva tvrtka certificirana za WordPress WooCommerce razvoj u CEE regiji! Riječ je o jednoj od najpopularnijih ecommerce platformi koja je izgrađena na WordPressu, a zauzima čak jednu trećinu svih ecommerce instalacija na svijetu.
Neuralabu je krovna institucija za WooCommerce dodijelila certifikat “Woo partnera” i eksperta kao prvoj tvrtki u centralnoj i istočnoj Europi. Za klijente to znači da se produkcijski tim direktno konzultira s kreatorima originalnih WordPress i WooCommerce modula ako se pojavi problem, dostupna su rješenja iskusnih WooCommerce stručnjaka, rješenja koja su se pokazala korisnima i ispravnima na mnogim projektima u praksi te duboka povezanost sa zajednicom kroz razna događanja i konferencije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.