Neuralabova povijest trgovine: Gdje su prodavači danas?

Od robne razmjene preko divljeg zapada do web shopova: Gdje su prodavači danas?

Mnogi su od vas gledali vesterne kao klinci, ali stavite sad po strani kauboje i Indijance. Sjećate li se putujućih trgovaca koji su pompozno dolazili u gradiće, glasno prodavali svoju gotovo pa čarobnu robu, poput zmijskog ekstrakta koji liječi slijepe i pomlađuje stare? To je samo djelić povijesti trgovine. Međutim, u dobu veće transparentnosti, ocjena kupaca, recenzija, naručivanja iz fotelje i plaćanja karticama, povijest trgovine čini se poprilično zanimljivom, a upravo se time pozabavila zagrebačka tvrtka Neuralab.

history salesman

Od robne razmjene, preko sajmova u 19. stoljeću i sumnjivih žicara, ljigavih putujućih trgovaca iz poslijeratnog vremena, pa sve do nasilnih telemarketera bez takta i finesa na koje još uvijek nailazimo (valjda samo tome fiksni telefoni u našim domovima služe), zanimljivo je vidjeti kako se trgovina, koja prisutna od najranijih ljudskih dana, mijenjala kroz povijest, posebno ako je to složeno u atraktivnu infografiku.

Iako su možda povijesni primjeri karikirani, zapravo se najveća promjena dogodila u posljednjih desetak godina. Prije tog razdoblja izgradnja dućana bila je prilično jednosmjerna ulica, kažu u Neuralabu, s nevelikim brojem opcija i znatnim brojem novčanica koje se trebalo uložiti u izgradnju i uređenje prodajnog mjesta.

Izrada idejnog rješenja, nacrti, biranje najboljeg izvođača radova, odabir kvalitetnih materijala, uređenje interijera, oglašavanje nove lokacije, skladište… Tek kada ste zadovoljili sve ove faktore, mogli ste se posvetiti samoj prodaji. No, kako bi pobudili interes kod novih kupaca i zadobili njihovo bezuvjetno povjerenje, krucijalno je da se i prema izradi internetske trgovine postavi na isti način.

history salesman zapad

Nije tajna da Hrvatska ponešto zaostaje za implementacijom najnovijih rješenja u ecommercu, posebice zbog prepreka zvanih fiskalizacija, nedostupnosti vanjskih servisa poput ekspresne dostave, naplatnih sustava i platformi za skladištenje proizvoda, a veliku ulogu igra i sama veličina te povijest tržišta. Međutim, potencijala ima, samo je potrebno znati ga iskoristiti.

Klijenti puno očekuju od same izrade web trgovine, no mi svima govorimo, i to što ranije u projektu, da životni ciklus web trgovine počinje tek s prvim korisničkim komentarom i povratnom informacijom. Jako je važno pravilno pristupiti tom procesu. Naime, web trgovine se moraju pratiti i analizirati kroz svaki korisnički “klik”, svaki put kojim je korisnik došao do željenog proizvoda se mora analizirati, sjeckati i mjeriti. Tek na temelju takvih objektivnih podataka se radi evolucija web trgovine, redizajn, razvoj, programiranje novih značajki te unos novih vrsta proizvoda.

Neuralab – prvi WooCommerce partner u regiji!

Ako ste posjetili ovogodišnju Netokracijinu konferenciju OMGcommerce, mogli ste (osim pojesti Torticu ili Bananka) s ekipom iz ove tvrtke sjesti i na “kavu” – odnosno na eCommerce cafe, na kojemu su odgovarali na sva moguća pitanja i komentare sadašnjih ili budućih vlasnika internetskih trgovina. Vjerujemo da će se slična suradnja nastaviti i na idućem izdanju konferencije, a do tada stiže i zanimljiva vijest – Neuralab je postao prva tvrtka certificirana za WordPress WooCommerce razvoj u CEE regiji! Riječ je o jednoj od najpopularnijih ecommerce platformi koja je izgrađena na WordPressu, a zauzima čak jednu trećinu svih ecommerce instalacija na svijetu.

Neuralabu je krovna institucija za WooCommerce dodijelila certifikat “Woo partnera” i eksperta kao prvoj tvrtki u centralnoj i istočnoj Europi. Za klijente to znači da se produkcijski tim direktno konzultira s kreatorima originalnih WordPress i WooCommerce modula ako se pojavi problem, dostupna su rješenja iskusnih WooCommerce stručnjaka, rješenja koja su se pokazala korisnima i ispravnima na mnogim projektima u praksi ­te duboka povezanost sa zajednicom kroz razna događanja i konferencije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Karijere

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.