Netko je registrirao vaš brend na Twitteru – preuzmite ga kao što smo mi @walloftweets!

Netko je registrirao vaš brend na Twitteru – preuzmite ga kao što smo mi @walloftweets!

O važnosti branda u kontekstu digitalnog i online identiteta, dosada je već mnogo rečeno. Sada kada svijetom marketinga dobrim dijelom vladaju društvene mreže, osigurati da vaš brand bude upravo vaš na Twitteru ili Facebooku, po važnosti stoji uz bok s osiguravanjem toga da vaš brand ne biva kopiran i krivo povezivan u offline svijetu. Na raspolaganju vam je niz opcija i alata kako to postići - prvi ga registrirati i zaštiti je svakako najjednostavnija od svih. No što se događa ukoliko je netko već preuzeto vaš brand i koristi ga? Jesu li tužbe i prepucavanja s odvjetnicima jedini način da povratite i ostvarite pravo na svoj digitalni virtualni identitet? Napokon, ni Vlada nije imuna od lažnih profila...

Twwiteer?

O važnosti branda u kontekstu digitalnog i internetskog identiteta, dosada je već mnogo rečeno. Sada kada svijetom marketinga dobrim dijelom vladaju društvene mreže, osigurati da vaš brand bude upravo vaš na Twitteru ili Facebooku, po važnosti stoji uz bok s osiguravanjem toga da vaš brand ne biva kopiran i krivo povezivan u offline svijetu.

Na raspolaganju vam je niz opcija i alata kako to postići – prvi ga registrirati i zaštiti je svakako najjednostavnija od svih. No što se događa ukoliko je netko već preuzeto vaš brand i koristi ga? Jesu li tužbe i prepucavanja s odvjetnicima jedini način da povratite i ostvarite pravo na svoj digitalni virtualni identitet? Napokon, ni Vlada nije imuna od lažnih profila…

Ako imate svoj brand, svakako je pametno zaštititi ga i osigurati kako bi na društvenim mrežama poput Twittera i Facebooka imali jedinstven virtualni identitet i izbjegli zabune. Osiguravanje naziva domena je tema koja je aktualna već niz godina; slična je stvar i s Facebookom od kada je najavio svoje vanity URL-ove gdje ste mogli rezervirati svoj naziv – kako za svoju stranicu, tako i za fan page – a s Twitterom je definiranje imena i naziva profila sastavni dio procesa registracije.

Ali, što se događa ako je ime koje vi želite već netko zauzeo? Upravo s takvom situacijom smo se suočili za naš Wall of Tweets. Twitter profil @WallOfTweets je registrirala neka treća osoba i mi smo u startu koristili @WOTnet – čak je već i po Twitteru sam Wall of Tweets često bio nazivan WOT, a i sami smo to koristili u našem vizualnom identitetu. Međutim, s rastom popularnosti našeg servisa i usluge kao i njegove prepoznatljivosti, rasla je i vaznost da osiguramo @WallOfTweets kao svoj Twitter profil.

Netko je registrirao vaš brend na Twitteru.

Nismo uspjeli stupiti u kontakt s prvotnim vlasnikom računa te smo se obratili Twitteru. Postupak nije posebno složen, ali može potrajati i nekoliko tjedana, ovisno o tome koliko dobro obrazložite svoj slučaj i dokažete Twitteru da ste vi legitimni vlasnik pojedinog branda te, po potrebi, priložite dokumentaciju kojom to dokazujete.

Korak po korak do vašeg profila

Cijeli proces počinje popunjavanjem forme na Twitterom Help centru. Prije nego se u ovo upustite predlažem da budete sigurni da imate što više konkretnih argumenata zašto je pojedini brand / naziv upravo vaš i da imate pravo na njega. Osim što ćete Twitteru trebati reći ime računa za kojeg smatrate da pripada vama, trebat ćete upisati i ime vaše tvrtke, Twitter računa (ukoliko već koristite neki – u našem slučaju je to bio @WOTnet), web adresu vaše tvrtke / branda, sam trademark i njegov pisani oblik, broj registracije trademarka i ured pri kojem je registriran ili status same registracije.

Uz ove formalne elemente vjerojatno je najvažnije jasno argumentirati i primjerima potkrijepiti zbog čega želite koristiti račun koji je već zauzet. Svakako opišite narav zabune, dajte što je moguće specifičnije slučajeve iz kojih se može jasno vidjeti kako dolazi do zabune jer treća strana koristi vaš brand.

I u konačnici jasno recite Twitteru što očekujete. U načelu imate dvije mogućnosti: zabranu korištenja i uklanjanje postojećeg računa ili prijenos spornog računa vama. U našem je slučaju Twitter bio izuzetno susretljiv i omogućio nam da svi naši tvitovi, pratitelji i oni koje mi pratimo ostanu sačuvani. Transfer je toliko učinkovit da je čak i wallpaper kojeg smo imali prenesen.

Što nakon toga?

Samim prijenosom na novi račun vaše brige nisu gotove. Iako smo učinili mnogo na tome da preko nama dostupnih kanala komunikacije informiramo korisnike da od sada koristimo @WallOfTweets kao račun – i dalje smo imali mentione prema @WOTnet računu. Rješenje je relativno jednostavno. Registrirajte ponovno taj račun, objavite na njemu da je on sada neaktivan i time uputite korisnike na svoj novi račun. Dodatno, u Twitter klijentima spremite upit za pretraživanje kako bi osigurali da ukoliko netko opet spomene vaš stari račun ta informacija ne bude izgubljena već da možete proaktivno reagirati i pratiti stanje.

S obzirom da u domaćem, ali i globalnom internetskom prostoru postoji niz računa koji izazivaju zabunu ili čak nanose štetu, svakako je pozitivno da Twitter ima relativno jasan i dobro razrađen sustav putem kojega možete osigurati da je vaš brand zaštićen.

Govoreći o lokalnim slučajevima, bit će zanimljivo pratiti hoće li i @Vlada_RH uspjeti dobiti validaciju (Twitter je službeno ukinuo taj program za javno testiranje i prijave pa ćemo vidjeti kako će Vlada riješiti svoj problem virtualnog Twitter identiteta) svojeg računa ili će se na način sličan opisanome osigurati da se smanji mogućnost zabune s fake računom @Vlada_HR.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Vibor Cipan

    Vibor Cipan

    08. 01. 2012. u 1:09 pm Odgovori

    Hvala Armin, drago mi je da se čini korisnim. Nama je cijelo iskustvo bilo prilično interesantno i mislili smo kako ga ima smisla podijeliti s drugima s obzirom da ovakve situacije nisu neuobičajene, pa možda nekome pomogne.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.