Netgen ne razvija više samo dodatke, već i sam eZ Publish koji koriste Financial Times i Vlada.hr
Netgen iz Zagreba je s norveškim eZ Systemsom potpisao ugovor o suradnji na razvoju novih mogućnosti u Hrvatskoj (zahvaljujući u dobru ruku samom Netgenu) prilično popularnom open source sustavu za upravljanje sadržajima web stranica eZ Publish. Ne radi se samo o dodacima odnosno pluginovima, već dijelovima središnjeg sustava kojeg za svoje web stranice koriste Financial Times, Heinz i Vlada Republike Hrvatske.

Netgen iz Zagreba je s norveškim eZ Systemsom potpisao ugovor o suradnji na razvoju novih mogućnosti u Hrvatskoj (zahvaljujući u dobru ruku samom Netgenu) prilično popularnom open source sustavu za upravljanje sadržajima web stranica eZ Publish. Ne radi se samo o dodacima odnosno pluginovima, već dijelovima središnjeg sustava kojeg za svoje web stranice koriste Financial Times, Heinz i Vlada Republike Hrvatske.
Open source sustavi poput eZ Publisha ili WordPressa omogućavaju mnogo brži razvoj web stranica s obzirom da s njima dobivate i funkcionalnosti koje mnogi razvijaju ispočetka samo kako bi povećali budžet svoje agencije ili odjela.
Mnoge agencije se zbog potrebe za otvorenim rješenjima koja neće ovisiti o samo jednom izvođaču stoga odlučuju na korištenje popularnih open source rješenja poput Drupala ili već spomenutih. Netgen je odabrao eZ Publish, Inchoo koristi Magento, Blagonići WordPress itd. Dapače, Emanuel je već pisao o tome kako se WordPress može koristiti kao normalan CMS.
Razvoj norveških core sustava
Iako Netgenov Edi Modrić nije mogao za Netokraciju otkriti koliko će biti plaćeni za razvoj novog API-ja , daljnji razvoj eZ Tagsa i još neka poboljšanja, objasnio je detalje suradnje. Modrić i njegov kolega specifično rade na implementaciji eZ Publishovog novog javnog API-ja koji će biti dio nove, 5. verzije tog sustava čiji je izlazak planiran za 2012:
Arhitektura novog public API-ja će dopustiti skrivanje implementacije od korisnika, što znači da će se, bez da korisnik zna išta o tome, bez problema moći koristiti bilo kakav storage engine: mongodb, sqlite, mysql, solr, phpcr… S obzirom na to, prepisivanje eZ Publisha će dovesti do povećanja robusnosti i skalabilnosti. Npr, sad je nekakav soft limit, nakon kojeg se osjeti pad performansi u eZ Publishu, oko 500 000 objekata (objekt je bilo kakav sadržaj: članak, blog post, slika, video).
Osim rada na API-ju, Netgen će poboljšati i eZ-eve interne sustave poput prebacivanja arhitekture community web stranice na LDAP. Netgenov vlastiti dodatak eZ Tags će se pak razvijati uz podršku eZ Systemsa s obzirom da se taj sustav pokazao prilično popularan i ušao u uži izbor za dodatak godine na ljetnoj konferenciji o kojoj je Modrić pisao za Netokraciju.
Modrić priznaje da je eZ Publishova zajednica developera mnogo manja od primjerice Drupalove tako da je eZ Systemsu jako bitno naći razvojne partnere. Netgenu će pak daljnji rad na domaćem tržištu prilično olakšati rani uvid u planove za razvoj eZ Publisha 5. Kao što je Inchoo kao Magentov partner razvio ecommerce stranice za širu regiju, Netgen se slično želi pozicionirati daljnjim razvojem eZ Publish rješenja. S obzirom da bi hrvatske tvrtke i organizacije zbog održivosti svakako trebale provjeriti open source rješenja, još jedno jače rješenje na tržištu dobro je – za tržište.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Toni Aničić
24. 02. 2012. u 11:44 am
Cestitke kolegama iz Netgena.
BTW. Netgen nije samo Netgen iz Zagreba, imaju oni urede i u Osijeku 😀
Ivan Brezak Brkan
24. 02. 2012. u 11:53 am
Znači da pišem inače i “osječki i novosadski” Inchoo? 😀
Toni Aničić
24. 02. 2012. u 12:29 pm
Zaboravljaš Sydney 😀
Ma ja to samo dodajem kao informaciju više ako nekog zanima, nije da si moro tak napisat u clanku 🙂