Netflix u novi pohod na Europu krenuo preko Francuske

Netflix u novi pohod na Europu krenuo preko Francuske

Hrvatska još nije na popisu na kojem se našao i višestruko manji Luxemburg. Zašto Netflix smatra da naše tržište još nije spremno za ovu uslugu?

Netflix krenuo s novim valom europske ekspanzije- prvi korak je Francuska
Netflix krenuo s novim valom europske ekspanzije – prvi korak je Francuska

U veljači je Netflix najavio kako cilja na 400 milijuna dolara investicije kako bi povećao vlastitu produkciju sadržaja, omogućio akvizicije, te ono za nas najbitnije – proširio svoju uslugu po Europi. Krenuo je drugi val ekspanzije usluge kojim bi se trebala umnogostručiti brojka od 40 milijuna korisnika s kojom je završen posljednji kvartal prošle godine. Prvi je korak, čini se, Francuska.

Nakon Ujedinjenog Kraljevstva, Irske, Danske, Finske, Norveške, Švedske i Nizozemske, u novom pohodu na Europu Netflixova ciljana tržišta su Francuska, Švicarska, Belgija, Austrija, Luksemburg i Njemačka. Potonje bi moglo biti posebno teško, jer kako izvještava BBC, Nijemci nisu nisu spremni plaćati svoj televizijski sadržaj, a dodatan je izazov sinkronizacija svog sadržaja, na koju je ovo tržište naviklo.

Francuska konkurencija nije sretna

Francuzi su, s druge strane, savršeno zadovoljni podnapisima, a velik broj konkurenata na tržištu pokazuje kako potražnje za plaćenim sadržajem uistinu ima. Tako ni ne čudi što je Netflix s novim proširenjem krenuo upravo ondje:

Francuski kanali i operateri, naravno, nisu oduševljeni ovim potezom, prenosi The Next Web, te sve aktivnije oglašavaju svoja kupljena prava na serije iz Netflixove produkcije kako bi uvjerili korisnike da nema potrebe za prebacivanjem na američki servis koji nudi sadržaj na zahtjev, dok drugi isto pokušavaju postići povećanjem ponude besplatnog sadržaja.

Dok neće morati mijenjati navike potrošača, kao što će po svoj prilici biti slučaj u Njemačkoj, Netflix će se ipak morati kulturno adaptirati. Francuski televizijski servisi i programi moraju nuditi barem 40 posto sadržaja iz domaće produkcije – nešto čega se Netflix ne mora nužno pridržavati, imajući u vidu da mu je europsko sjedište u Amsterdamu, no blatantno ignoriranje tog pravila moglo bi na servis navući bijes Francuza koji su vlastitoj produkciji vrlo skloni.

A u Hrvatskoj?

Hrvatska, primijetili ste, nije uključena ni u ovaj val ekspanzije –  riječ je ipak o malom tržištu koje još treba dozrijeti. Iako Luksemburg broji mnogo manje stanovnika, njegova je populacija iznimno internacionalna, a potražnja za internacionalnim streaming programom je iznimno velika, objašnjava luksemburški Wort. S druge strane, hrvatsko tržište tek je zakoračilo u svijet streaming servisa i servisa za sadržaj na zahtjev.

To ipak ne znači da je broj igrača koji bi Netflixu predstavljali konkurenciju malen – uzevši u obzir populaciju hrvatske i fragment tržište otvoren streamingu i plaćanju sadržaja, televizijsko nebo prilično je zasićeno. Najglasniji konkurent zasigurno bi bio Blitz Cinestar, no tu su još i Oyo, Pickbox i HBO On Demand usluge.

Većina njih je pak povezana s različitim operaterima i paketima kojima nisu svi skloni, pa bi nezavisni ponuđač usluge, pogotovo velik i popularan kao Netflix, mogao imati znatnu kompetetivnu prednost kod određenog broja korisnika. S druge strane, velik dio korisnika voli sve-u-jednom rješenja, pa Netflix tako očekuju i pregovori s domaćim operaterima želi li se prilagoditi lokalnoj kulturi konzumiranja sadržaja.

Tu je i pitanje svježeg i atraktivnog sadržaja, koji je dijelu ovih servisa vječna boljka – dolazak ovog američkog servisa zasigurno bi im zapaprio poslovanje, ali ih i natjerao da podignu letvicu kako bi bili uistinu kompetitivni.

Iako Netflix još nije najavio svoj dolazak, za njega bi se već trebali početi pripremati. Francuski su se ponuđači usluga godinama spremali za konkurenciju i investirali u sadržaj i tehnologije, tvrde, no borba za tržište svejedno im neće biti laka. Ne učine li oni na hrvatskom tržištu isto, ne piše im se dobro.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Ekskluzivno

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.