'Developeri Hrvatske, društveno se pokrenite', tako barem zvuči HAKOM kad traži developere koji će izraditi tri društveno korisne aplikacije. Ideje su prethodno odabrane, a HAKOM je uzeo u obzir kriterije izvedivosti, procjene troška za realizaciju kao i korist za građane. Natječaj je otvoren za 3 aplikacije: ePomagala, Praćenje zdravstvenog stanja kroničnih pacijenata mobilnim tehnologijama i Interaktivna baza podataka opasnih tvari.

‘Developeri Hrvatske, društveno se pokrenite’, tako barem zvuči HAKOM kad traži developere koji će izraditi tri društveno korisne aplikacije. Ideje su prethodno odabrane, a HAKOM je uzeo u obzir kriterije izvedivosti, procjene troška za realizaciju kao i korist za građane. Natječaj je otvoren za 3 aplikacije: ePomagala, Praćenje zdravstvenog stanja kroničnih pacijenata mobilnim tehnologijama i Interaktivna baza podataka opasnih tvari.
Prijava je moguća za sve pravne i fizičke osobe, a krajnji rok za dostavu je 16. rujna 2014. u 10 sati. Prije nekoliko tjedana HAKOM je tražio kreatore za šest novih aplikacija za čiju izradu je natječaj još uvijek otvoren. Developere su tražili i prije pet i devet mjeseci, a izgledno je da će se natječaji nastaviti i dalje.
- ePomagala– aplikacija će pomoći pratiti ostvarivanje prava na zdravstvena pomagala. Osigurati će ujedinjavanje informacijskih sustava za propisivanje, odobravanje i preuzimanje/isporuku pomagala u jedan središnji sustav. Time se planiraju osigurati povratne informacije liječnicima o vrstama dostupnih pomagala, statusu odobrenja pomagala za njihovog pacijenta i/ili statusu preuzimanja pomagala. Sve to bi osiguranicima pružilo brže i lakše ostvarenje prava na pomagalo, a tvrtke za isporuku pomagala bi znale u realnom vremenu koje pomagalo ide kojem osiguraniku.
- Praćenje zdravstvenog stanja kroničnih pacijenata mobilnim tehnologijama – aplikacija koja će poboljšati kvalitetu života bolesnika sa posebnim potrebama i omogućiti im dostupnost zdravstvene skrbi neovisno o mjestu boravka. Njome bi se pratilo stanje bolesnika i pružala bi se edukacija o bolesti, načinima upravljanja bolesti i reagiranje zdravstvenih institucija na promjenu stanja. Aplikacija će pomoći u izvođenju udaljenih mjerenja na pacijentima, uz pohranu mjerenja i njihovu prezentaciju liječnicima.
- Interaktivna baza podataka opasnih tvari – Aplikacija koja će na jednom mjestu objedinjavati sve informacije o opasnim tvarima na hrvatskom i nizu svjetskih jezika. Aplikacija će sadržavati iskustva interventnih postrojbi koje su sudjelovale na nesrećama s opasnim tvarima, a njih će uređivati hrvatski i svjetski stručnjaci. Na jednom mjestu dati će se pristup za unos i pregled baza podataka o opasnim tvarima stručnjacima i interventnim vatrogasnim postrojbama . Plan je i izrada enciklopedije opasnih tvari s njihovim karakteristikama, kao i pružanjem slika i filmova događaja, scenarija vježbi, utvrđivanja potrebne zaštitne opreme, vrste osposobljavanja itd. Građanima će se dati upute za svakodnevno korištenje opasnih tvari u određenim područjima rada.
Za sve dodatne informacije kontaktirajte HAKOM i učinite dobro djelo onima kojima će ove aplikacije zaista biti od pomoći.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Josipa
04. 08. 2014. u 5:41 pm
‘Developeri Hrvatske, društveno se pokrenite’
Gospodin Sven Hamzić živi u nekom drugom svemiru, zbog toga što će se “hrvatski developer” malo teže “društveno pokrenuti”, osim ukoliko nemaju Oracle SOA Suite 11g Specijalizaciju, certificiran Health Level 7 professional, ISO 27001 i ISO 13485:2003 certifikat, te (kao najjednostavniji preduvjet) and I quote: “najmanje 1 (jedan) ugovora iz tog područja, najmanje 3 milijuna registriranih osiguranika/pacijenata).
Nisam provjeravala u zadnje vrijeme, no mišljenja sam kako prosječni “hrvatski developer” nema najmanje 3 milijuna registriranih korisnika u prethodnim projektima vezanim isključivo uz zdravstvo.
No, uz dobru volju i malo truda je sve moguće!
Stoga se samo trebamo pokrenuti, zagrijati stolicu i “učiniti dobro djelo onima kojima će ove aplikacije zaista biti od pomoći.”
Josipa