
Naratour aplikacija želi promijeniti vaš doživljaj muzeja. To im je uspjelo s već 15 hrvatskih
Možete li zamisliti kako muzej istražujete kroz "treasure hunt" ili detaljno osmišljen "escape room"? Jedan domaći startup otkrio je kako gamifikacijom, rješavanjem zagonetki, tragova i izazova možemo bolje upiti sve što jedan muzej nudi.
Najveći muzej na svijetu, Louvre, toliko je velik i pun umjetnosti da bi vam trebalo 100 dana da pogledate sve umjetnine koje se u njemu nalaze pritom da za svako umjetničko djelo odvojite 30 sekundi.
Koliko je ovo fantastična činjenica, toliko je ona pomalo obeshrabrujuća za jednog posjetitelja jer prilikom posjeta sigurno neće vidjeti 90% umjetničkih djela i još će osjetiti museum fatigue, stanje tjelesnog ili psihičkog umora uzrokovano doživljajem eksponata u muzejima i sličnim kulturnim ustanovama.
Upravo je to jedan od problema koji domaći startup Naratour, inače jedan od pobjednika Zagreb Connecta 2022., želi riješiti. Iza ideje stoje braća Renato Poljak i Vanja Poljak te Sara Dominković i Jasmina Hajder.
U razgovoru s Renatom, otkrili smo kako je Naratour došao do sveobuhvatnog rješenja na ovom tržištu jer, ipak, nijedan ljubitelj muzeja ne želi da se njegovi posjeti svedu samo na gledanje eksponata…
Posjete muzeju – kao treasure hunt ili tematski osmišljene?
Naratour rješava problem muzejskog umora na dva načina. Izradili su klasičan audio vodič pomoću kojeg muzej predstavlja svoj sadržaj posjetiteljima. Audio vodič posjetiteljima prenosi koristan sadržaj o eksponatima, a da mu isti ne dosadi ili ga umori.
Zatim, druga bitna karakteristika je dodavanje interaktivnih tura koje omogućavaju muzeju da prezentira svoj sadržaj kroz gamifikaciju, rješavanjem zagonetki, tragova i izazova. Ovako muzej može jedan sadržaj prezentirati na više načina, privući novu, mlađu i digitalno osviještenu publiku:
Posjetitelji će se više angažirati prilikom posjeta jer imaju interakciju s eksponatima i izgraditi izazovne ture poput treasure hunta, escape rooma ili tematske za dane poput Valentinova, Halloweena i Božića te time stvoriti nove prilike za posjet muzeju.
Inače, tržište digitalnih tura postoji neko vrijeme, ali tržište interaktivnih tura za muzeje je u samom začetku:
Upravo je ovo područje koje smo identificirali kao naš “blue ocean”, tržište koji ćemo osvojiti diferencijacijom od konkurencije i niskim troškovima te se nametnuti kao lider.
Preko 15 muzeja u Hrvatskoj koristi Naratour
Ideja je od samog početka naišla na široku potporu muzeja u vidu savjeta, uputa i korisnih informacija o tržištu te iskustvu korištenju Naratoura. Muzeji su vrlo otvoreni za primjenu ovakvog rješenja jer je Naratour optimiziran da riješi muzejske probleme s kojima se svakodnevno suočavaju:
Svakim sastankom, suradnjom i korištenjem aplikacije od krajnjih korisnika dobili smo sve bolje inpute o tome kakvo rješenje i koji poslovni model je potreban tržištu te smo sukladno tome i unaprijeđivali svoj proizvod.
Posljednjih godina kulturni sektor pogodilo je nekoliko kriza koje su loše utjecale na njihove financije. U ovakvoj situaciji, Naratour je pokušao osmisliti što bogatije mogućnosti primjene aplikacije, dajući muzejima različite benefite. Od zanimljive i skalabilne interpretacije sadržaja, promocije muzeja novim posjetiteljima (drugim korisnicima Naratoura) do povećanja prihoda prodajom sadržaja unutar aplikacije. Naravno, podsjeća Renato, tu je: “jednostavnost i brzina uporabe moderne mobilne aplikacije i CMS-a s atraktivnom cijenom”.
Inače, Naratour za muzeje ima dva poslovna modela: licencu i revenue share. Licenca se odnosi na klasičan Software-as-a-Service poslovni model gdje muzej mjesečno plaća ugovoren iznos za korištenje Naratoura dok revenue share radi na način da s muzejem dijele prihod od prodaje sadržaja unutar Naratoura, a kupljenog putem mobilne aplikacije.
Trenutno surađuju s preko 15 muzeja i galerija diljem cijele Hrvatske, a Renato posebno ističe Prirodoslovni muzej Rijeka čiji tim je uvelike pomogao s idejom i usavršavanjem interaktivnih tura:
S njima smo napravili i prvi Naratour Halloween event na dvije lokacije: u Rijeci i Brodu na Kupi, a koji je privukao zavidan broj zainteresiranih posjetitelja.
Uz njihovu pomoć, inicijalna ideja Naratoura za interaktivne ture provedena je u djelo kao pilot projekt. Muzejski djelatnici doradili su ideju i osmislili dvije interaktivne ture u samo tjedan dana u usporedbi s klasičnim audio turama za koje se izrada mjeri u mjesecima ako ne i godinama.
2023. je godina za širenje van Hrvatske
Program Startup Factory, iako ih je doveo do pobjede u finalu Zagreb Connecta, bio je veoma izazovan za cijeli tim. U vrlo kratkom vremenu stekli su mnogo znanja i iskustva. Konkurencija je velika i motivirana te se samo velikim trudom mogu dobiti i visoki rezultati, Renato ističe kao najvažniju lekciju, a ono što će zauvijek ostati s njima je Arhilohova poslovica koju je s njima podijelio mentor Vanja Andrić:
We don’t rise to the level of our expectations, we fall to the level of our training.
Upravo će takav način razmišljanja imati tijekom 2023. kada će dorađivati i usavršavati MPV rješenje, zaključuju:
Plan je tijekom godine nadograditi i optimizirati aplikaciju u suradnji s domaćim muzejima te je čim prije predstaviti na vanjskom tržištu i što većem broju posjetitelja.
Širenje van granica Hrvatske ujedno im predstavlja i najveći izazov, ali to je istodobno i jedna od stvari kojoj se cijeli tim najviše veseli.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.