Kakav dan: Nanobit se prodaje švedskom Stillfrontu za 148 milijuna dolara; spekulira se da Rimac Automobili preuzimaju Bugatti

Kakav dan: Nanobit se prodaje švedskom Stillfrontu za 148 milijuna dolara; spekulira se da Rimac Automobili preuzimaju Bugatti

Kad pratite tehnološki sektor, rijetko se kad dogodi da se dvije izvanredne vijesti dogode u istom danu. Danas je ipak takav dan.

Upravo je stigla vijest kako je zagrebačka gaming tvrtka Nanobit prodana švedskoj Stillfront grupi. Kupovina će se, stoji u priopćenju, provesti u dvije tranše. Stillfront će najprije kupiti 78% udjela za 100 milijuna dolara, a nakon dvije godine, kupit će ostatak udjela u Nanobitu po cijeni koja će ovisiti o kretanju dobiti prije kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) Nanobita u financijskim godinama 2021. i 2022. Ukupan iznos koji će Stillfront platiti na kraju transakcije bit će do 148 milijuna dolara, prilagođeno za stanje gotovine.

Stillfront je vodeća free-to-play kompanija koja okuplja 14 gaming studija diljem svijeta. Zapošljavaju više od 800 zaposlenika, a glavna tržišta su SAD, Njemačka, Bliski istok i Sjeverna Afrika te Francuska i Kanada. Sjedište je u Stockholmu, a kompanija je javno izlistana na Nasdaq First North Premier Growth Marketu. Njihov bogat portfelj igara karakteriziraju lojalni korisnici i igre koje su aktualne dugi niz godina.

Stillfront grupa prije tri mjeseca dobila investiciju za daljnje širenje

Alan Sumina i Zoran Vučinić, osnivači Nanobita

Inače, grupa je u lipnju ove godine dobila investiciju od 114 milijuna eura namijenjenu širenju, a Nanobit je očito dio te strategije. A i same se igre uklapaju u portfelj Stillfronta, koji je podijeljen na tri dijela. U prvi spadaju strategije, u drugi simulacije, RPG i akcija; u treći takozvane casual igre, kakve kreira i sam Nanobit – njegovi My Story, Hollywood Story i Tabou Stories namijenjeni su širokim masama. Neki će kritičari reći da takve igre i nisu “prave” igre, ali kako nam je Nanobitov suosnivač Alan Sumina jednom prilikom izjavio, ne opterećuju se kritičarima:

Mi proizvodimo zabavu za naše korisnike i glavno je da se njima sviđaju. Dokaz tome su desetci tisuća pozitivnih recenzija naših proizvoda te, naravno, financijski podaci. 2019. godinu završavamo s prihodima od 220 milijuna kuna, rastom većim od 50% u odnosu na godinu ranije i postajemo uvjerljivo jedan od najvećih – ako ne i najveći – hrvatskih IT izvoznika.

Nanobit je uz Suminu osnovao Zoran Vučinić prije 12 godina, a danas tvrtka zapošljava 125 osoba koji kreiraju igre koje su preuzete više od 145 milijuna puta, a na mjesečnoj razini ih igra preko 10 milijuna aktivnih igrača sa svih kontinenata svijeta.

Osnivači su izjavili kako će im ovaj potez pomoći da dobiju dodatni zamah koji će omogućiti nastavak rasta, razvoj novih ambicioznih planova i projekata. Sjedište Nanobita ostaje u Zagrebu.

Rimac preuzima Bugatti preko Porschea?

Čini se da Volkswagen preko Porschea želi prenijeti vlasništvo nad Bugattijem Rimac Automobilima.

A dok se neki prodaju, drugi kupuju. Naime, ova je vijest stigla tek nekoliko sati nakon što se počelo pisati o tome kako će Rimac Automobili preuzeti Bugatti, u sklopu konsolidacije portfelja automobilskih brendova Volkswagena. Podsjetimo, Porsche je prije dvije godine investirao u Rimac Automobile, a sad se navodi kako VW grupa, u čijem se portfelju nalaze sva tri spomenuta automobilska brenda, želi Rimac Automobilima prenijeti vlasništvo nad Bugattijem preko Porschea.

Kontaktirali smo i Nanobit i Rimac Automobile ne bismo li doznali više o ovim temama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    17. 09. 2020. u 10:12 pm Odgovori

    Poznat sam po kritiziranju (lažnih) uspješnih startup projekata u RH. Ovo je jedna od rijetkih firmi koje imaju moje poštovanje. Međunarodni uspjeh uz puno rada i bez raznih balkanskih smicalica, ‘privatizacija’ i drugih na ovim prostorima poznatih metoda traženja prečaca. Zato ću reći BRAVO MOMCI!

    Ako imam ikakvu primjedbu onda je to da bih volio vidjeti da domaće firme počnu preuzimati strane, a ne obratno. Potrebno je cilj staviti više nego što ga većina ljudi kod nas stavlja.

  2. Ivica

    Ivica

    18. 09. 2020. u 10:06 am Odgovori

    Što se tiče Rimca nadam se da neće biti toliko naivan i bez dodatne analize prihvatiti ponudu tj navlakušu Nijemaca. To je njihov trik da u zamjenu za razvikani i njima malo profitni brand dobiju 50% vlasništva nad Rimcem i uskoro preuzmu kontrolu. Na taj način jeftino bi se domogli tehnologije koju jako trebaju za konkuriranje Tesli, tehnologije koju sami nisu u stanju napraviti i pored silnih milijardi koje imaju.

    Ako Rimac pristane na to, opet će se nastaviti stara gastarbajterska saga gdje smo mi najamni radnici a Nijemci gospodari. Apeliram na Rimca da dobro razmisli prije prihvaćanja, zašto konačno jednom mi ne bi postali gospodari. Neka izdrži iskušenje i pričeka da mu ponude VW, jer u ovoj igri ulozi su veliki. Ako VW počne značajno zaostajati na novom el tržištu to će biti gubici golemih razmjera. Neka se postavi konačno ravnopravno njima. Tehnologiju za to ima.

  3. ludi panj

    ludi panj

    18. 09. 2020. u 10:45 am Odgovori

    Nanobit je daleko dogurao, pitanje je može li dalje sa Hrvatskim nametima na plaću,
    ali prodaja firme sama po sebi je više negativna vjest nego pozitivna,
    treba vidjet kako će se stvari dalje odvijati.

    Šta se dotikavlje našem Minhauzena Rimca stvar je zamršena,
    on sam nema para jer od prodaje magle se nemože na dulje staze ništa zaraditi,
    Bugatti je u dugovima, a na ime toga VAG u stvari preuzima Rimca,
    te gubimo još jednu domaću fabriku, u ovom slučaju na sreću.

    Ivica gore je djelomično u pravu, ovo je preuzimanje Rimca i opet ništa pozitivno samo po sebi.

    Ludi Panj

  4. Damir

    Damir

    21. 09. 2020. u 10:30 am Odgovori

    Ovih par dobrih priča neće promijeniti činjenicu da kod nas nema uvjeta za poduzetništvo niti startupe. Time sami sebi i svojoj djeci ukidamo budućnost koja se (pre)brzo približava.

    Niti im pomaže država, niti im daje na raspolaganje kapital ili poziva strane investitore kao Estonija npr, niti ima stranih fondova koji ulažu. Sve razvijene zemlje ulažu doslovno milijarde EUR-a u svoje lokalne startupe. Najnoviji primjer Francuske, Macron je pozvao u audijenciju 100 startupa i namijenio im 7,5 milijardi EUR-a dodatnih ulaganja. Macron sigurno nije startupaš ali shvaća ono što mi još ne shvaćamo.

    Boriti se kao ravnopravna EU ekonomija sa takvima koji dobivaju milijarde a mi ne dobivamo ništa, to je borba sa vjetrenjačama sa sa vrlo malim šansama za uspjeh.

    Ovih par uspješnih priča koji su su krenuli rano i dugo se razvijali bez financijske pomoći nije dovoljno. Danas se sve odvija prebrzo i organski polagani rast više ne dolazi u obzir. Potreban nam je kapital i uvjeti za rast, inače će i vlast i svi uključeni, svatko tko koči ili ne podržava poduzetništvo snositi odgovornost za našu budućnost u siromaštvu. A biti siromašan u kapitalizmu gdje je novac sve, nema puno gorih stvari od toga.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…