
Mundus: Gimnazijalci (i jedan FER-ovac) osvojili žiri Good Game Liftoffa i 100.000 kuna!
Tim pametne društvene igre Mundus pobijedio je na Good Game Liftoffu i osigurao 100.000 kuna početne investicije.
Jučerašnji Good Game Liftoff u HUB385 okupio je ponajbolje domaće investitore i startup eksperte koji su u snažnoj konkurenciji 10 mladih startupa tražili put do početne investicije od 100.000 kuna. Naposljetku je pobjedu odnijela pametna društvena igra Mundus, kojoj će ovaj početni kapital otvoriti vrata prema širem tržištu.
Tim Mundusa, iza kojeg stoje gimnazijalci Pete gimnazije i jedan student FER-a, Filip Hercig, Luka Domančić, Matija Fućek i Fran Zekan, svojom su igrom koja kombinira ploču za igru i modernu aplikaciju osvojili najviše bodova žirija u kojem su se, između ostalih, našli i Mate Rimac, Tomislav Car te Hrvoje Balen. Osim spomenutih 100.000 kuna, momci iz Mundusa imat će osigurano šest mjeseci inkubacije u AlgebraLABu, te vaučer od 10.000 kuna za posjet nekom od sajmova u Europi.
Iskustvo Alberta Gajšaka kao motivacija za druge
Liftoff je započeo prezentacijom Alberta Gajšaka iz startupa Circuit Mess koji se na svjetsko tržište probio igraćom konzolom MAKERbuino. Nakon više od 6000 prodanih konzola prije svoje dvadesete godine, Albert je održao govor kojim je nastojao motivirati sve prisutne startupe zanimljivom pričom o svojim poslovnim počecima i preprekama koje su ga čekale na putu.
Albert je dodao i kako nema pravog i savršenog trenutka za pokretanje posla te da je početak poslovanja u Hrvatskoj jednako težak kao i bilo gdje drugdje. Zanimljivo je kako je upravo on bio jedan od savjetnika pobjedničkog tima Mundus.
Od tenkova do sortiranja graha uz pomoć AI
Nakon višesatnih prezentacija i vijećanja, treće je mjesto pripalo startupu Iron Bull, koji je pridobio simpatije publike idejom koja oduševljava unutarnje dijete svakoga od nas: tenkovima koje možete voziti u stvarnome svijetu. Iako nisu osvojili glavnu nagradu, momci su najavili pojavljivanje na ovogodišnjem InfoGameru, gdje ćete po svemu sudeći moći voziti tenk. Treba li vam još veći razlog da dođete na ovaj sajam igara?
Drugo mjesto osvojio je projekt studenata FER-a Prostec, uređaj za identifikaciju životinja s velike udaljenosti koji nudi dodatne mogućnosti za farmere. Iza ovog tima već su pobjede na dva eStudent natjecanja, a početkom listopada kreću i u Dansku na svjetsko natjecanje studentskih startupa University Startup World Cup.
Valja reći i kako su se startupi zaista uvelike razlikovali te smo u kratkom vremenu mogli gledati hardverske i softverske startupe koji su se bavili, primjerice, dostavom hrane ili sortiranjem graha i šljiva pomoću umjetne inteligencije.

Vjetar u leđa za Mundus
Pobjednici natjecanja, Mundus, nastoje spojiti “stare” navike igranja društvenih igara za jednim stolom s modernom tehnologijom, tako da vaš pametni mobitel postaje ekran na kojem se prikazuju pitanja na koja svi igrači igre odgovaraju. Mladi startup tako će moći mnogo brže raditi na nadolazećim prototipima aplikacije i fizičke igrače ploče te će ova investicija svakako dobro doći kako bi se ova pametna domaća igra uskoro našla na policama diljem svijeta.
Nikola Stolnik, voditelj projekta Good Game, nije krio zadovoljstvo nakon uspješnog događaja, a rekao mi je kako je ovo vrlo važan korak za Good Game jer se sada konačno u ekosustavu tvrtki koje su povezane s ovim projektom ne nalaze samo veliki igrači, već se polako širi i na startupe i manje tvrtke koje također imaju vrlo velik potencijal. Možda će se na idućem Good Game turniru u videoigrama naći i ekipa Mundusa!
Za kraj, ostaje nam samo čestitati svim startupima i organizaciji Good Gamea te se okrenuti idućim projektima koji će nam nedvojbeno stići iz Good Game radionice, ali i idućem izdanju turnira koje bi se trebalo održati nagodinu.
P.S. Ako se pitate kako su momci iz Mundusa tako dobro prezentirali svoje ideje – imamo odgovor za vas! Pogledajte pitch kojim su osvojili i žiri i 100.000 kuna:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.