
Upoznajte Data Lab Fortenova grupe koji umjetnom inteligencijom aktivno radi na prevenciji otpada od hrane
Google je krajem ovog ljeta dodijelio dvije prestižne nagrade Fortenova grupi za postignuća njihovog Fortenova grupa DataLaba, što je bio dobar povod da, kroz razgovor s njihovim podatkovnim znanstvenicima, saznamo više o temi - ali i tome kakve stručnjake traže za tim.
Na svojoj godišnjoj konferenciji Google Next 2023, tehnološki div nagradio je Fortenova grupu za iznimno dobro korištenje Google Clouda – u predviđanju potražnje za proizvodima, optimizaciju asortimana i maksimizaciju učinkovitosti promotivnih aktivnosti (nagrada Retail Industry Customer Award) te nagradu za strateško upravljanje timovima i talentima (Talent Transformation Award). U oba slučaja to je postignuto naprednim korištenjem analitike i strojnog učenja na temelju Google Clouda.
Dragan Mrkajić, direktor za AI i Data Strategiju Fortenova grupe i član uprave mStarta, ističe važnost ove dvije globalne nagrade za tim, ali i grupu općenito.
Izuzetno smo ponosni što smo dobili dvije globalne Google Cloud nagrade jer to potvrđuje naporan rad i predanost našeg tima u korištenju novih i inovativnih tehnologija kako bi poslovni korisnici mogli donositi još kvalitetnije odluke temeljene na podacima obrađenim s AI i ML tehnologijama.
Ovim se priznanjem DataLab zajedno s Konzumom i Mercatorom pozicionirao kao globalni igrač uz svjetski poznate retail kompanije kada je riječ o korištenju AI rješenja u ključnim poslovnim procesima.
Da budemo konkretniji, AI modul koji daje preporuke u domeni asortimana, a koji je testiran u više od 60 trgovina u Hrvatskoj – pokazao je postupni rast prodaje od 1 do 3 posto u testiranim kategorijama, dok model predviđanja za voće i povrće pokazuje poboljšanje profitabilnosti od 5 do 8 posto u trgovinama kroz smanjenje otpada i kontrolu zaliha proizvoda, pojašnjavaju nam u Fortenova grupa DataLabu, analitičkom Centru izvrsnosti unutar Fortenova grupe koji blisko surađuje s operativnim kompanijama Grupe.
DataLab se organizacijski nalazi u mStartu, IT kompaniji Fortenova grupe, stoga su nam sugovornici o ovim modelima i uspješnoj primjeni upravo njegovi članovi: Petra Hajduković, Data, BI, Data Governance and Platform Lead; podatkovna znanstvenica Ana Vukasović, članica tima kojemu je fokus predviđanje potražnje te vanjski savjetnik dr. Mario Brčić, ujedno i docent na FER-ovu zavodu za primijenjeno računarstvo.
Široka paleta uloga i vještina
Za početak, Petra Hajduković na pitanje o metodologiji rada prije svega ističe da veliki fokus stavljaju na što veću suradnju IT-a i poslovanja:
Postoji uvriježena mantra da ta dva svijeta ne govore istim jezikom, što jest nerijetko slučaj, ali mi se kontinuirano trudimo smanjiti prisutne barijere te uključiti business u svakom koraku razvoja rješenja.
Ističe da je razvoj DataLaba bio poprilično zahtjevan jer su prilikom formiranja napravili dvostruki preokret:
Uz preokret u odnosu s poslovnim korisnicima tu je i tehnološki preokret gdje smo se prvi puta u većoj mjeri okrenuli prema cloudu odnosno podigli smo Google Cloud Platformu kao našu glavnu analitičku platformu.

Sve ovo donijelo je potrebu za brzim razvijanjem određenih znanja i kompetencija unutar tima kako bi mogli raditi s novim rješenjima, a usto nisu smjeli zanemariti svoje druge, jednako važne, zadatke (integracija, izvještavanje, CRM, planiranje), koji su temelj i za sve iz domene napredne analitike, jer isti osiguravaju dostupnost velikih količina podataka koje imaju.
Fortenova grupa DataLab u nekoj mjeri funkcionira kao startup, iako je tehnički gledano daleko od toga, ali kada se prvi put uvode veće promjene, iz raznih aspekata (tehničkog, metodologija rada…), to rijetko kada bude jednostavno.
Za uspješno izvršavanje svih inicijativa na kojima radimo potrebna je široka paleta uloga i vještina, no za sada, i s ne tako velikim brojem ljudi, vjerujem da uspijevamo u tome.
Timovi su podijeljeni po use caseovima
Petra otkriva kako su počeli jako ambiciozno te da su im takvi i sadašnji planovi:
Startali smo s tri use casea u naše najveće tri retail kompanije – dakle kroz tri države, i to samo po sebi donosi dinamiku u rad i svakodnevne izazove. Ali polako su nam već jasni koraci širenja prema novim primjenama i novim korisnicima. Za ovakva širenja nužno je interno osigurati sve potrebne resurse kako bismo ostvarili kvalitetu u realizaciji svih aktivnosti pa smo i dalje u potrazi za novim članovima tima s naglaskom na iskusnije kandidate.
Upravo su use case timovi osnovni strukturni elementi, kaže Petra i objašnjava kako cijeli poslovni proces funkcionira:
“Use case tim” čine podatkovni znanstvenici, podatkovni analitičar i product owner, koji pokreće cijeli razvoj proizvoda, naravno tu je i scrum master budući da timovi aktivno primjenjuju agilnu metodologiju.
Kao potporu njima imamo naš centralni tim za podatkovno inženjerstvo. Oni trenutno pokrivaju potrebe svih timova, što je model koji se kroz iskustvo pokazao najboljim.
Rad u timu razlikuje se od slučaja do slučaja, no generalno, rade u hibridnim modelom rada (od kuće i iz ureda), uz održavanje stalne komunikacije unutar svakog pojedinog tima te među timovima.

DataLab ima mladu i motiviranu postavu, a Petra kao njihovu ključnu karakteristiku ističe upravo motivaciju.
Kod pronalaska novih članova, trudimo se da svaki član tima ima energiju i motivaciju za izgrađivanjem i širenjem naše DataLab priče uz, naravno, dobre temelje po pitanju ključnih skillova za svaku pojedinu poziciju. Kad to imamo, mislim da zbilja možemo puno postići.
Ključne vještine Data Science Managera
Uz motivaciju, DataLab trenutno traži i iskustvo te su u potrazi za Data Science Managerom, osobom koja će voditi tim Data Scientista u DataLabu.
Maria Brčića, vanjskog savjetnika u DataLabu sa širokim iskustvom upravo u podatkovnoj znanosti, smo pitali u čemu je, po njegovu mišljenju, privlačnost pozicije podatkovnog znanstvenika i koje dodatne vještine Data Science Manager treba imati.
Privlačna je izazovnost složenih problema koji se rješavaju kombinacijom kreativnosti i analitičkog pristupa koristeći napredne računalne tehnike. Dok rješavate problem, navodi vas znatiželja ili inat, a kada ga riješite, imate osjećaj zadovoljstva. Područje podatkovne znanosti konstantno napreduje, čime ne nedostaje prilika za učenje i rast.
Uz gore navedene vještine, koje trebaju biti na još višem nivou, dodatno potrebne su vještine upravljanja ljudima i vremenom. Ovo je bitno jer određuje smjer više timova te treba biti podrška i oslonac product ownerima agilnih timova koji razvijaju ove proizvode.
Nikad monotono
Specifičnost DataLaba u odnosu na druge analitičke timove vidi u dalekosežnosti njegova rada:
Specifičan je po tome što je to centar izvrsnosti iza kojeg stoji velika i snažna kompanija, Fortenova grupa – te ima mandat i povjerenje provesti znanstveni dio digitalne transformacije nad cijelom grupom.
Utjecaj DataLaba Fortenova grupe proteže se na desetke tisuća zaposlenika grupe te milijune kupaca i korisnika njihovih usluga.
Marijev raspon aktivnosti je širok, predstavlja It From Bit (IFB), partnera Fortenova grupe gdje je poveznica između IFB i DataLaba. Kao partner doprinose specifičnim domenskim znanjima koja nerijetko čak i prethode trendovima u AI. Osobno, pomaže savjetovanjem timova, predlaganjem poboljšanja organizacijskog dizajna, konceptualizacijom algoritamskih pristupa, komunikacijom s dionicima unutar Grupe.
Odgovara i na pitanje koji mu je najveći izazov na ovoj poziciji:
Fortenova grupa je veoma kompleksan sustav s mnogo aktera i najveći izazov je uzeti u obzir sve perspektive i raznorodne ciljeve te konstruirati i pronaći prijedlog koji ih sve zadovoljava. To podrazumijeva komunikaciju sa svim dionicima, obuku, dizajniranje naprednih algoritama, uvođenje postupka kontrole kvalitete i pouzdanosti.
Aktivnosti Ane Vukasović također su vrlo raznolike i kaže da u njezinu poslu ne postoji tipičan radni dan:
On vrlo ovisi o zadatku koji mi je u tom trenutku na planu. Radim sakupljanja podataka, analize, nadogradnje pipelinea, modeliranje, smišljanje novih funkcionalnosti, ima toga dosta, a i prilagođavamo se potrebi u datom trenutku. Nekad to uključuje samostalno rješavanje aktualnog zadatka, nekad vrlo dinamičan dan, pun sastanaka, feedbacka, brainstorminga, svakako nikad nije dosadno.
Bliska suradnja s operativnim kompanijama
Ona se bavi predviđanjem potražnje za svježim proizvodima i privukla ju je upravo „opipljivost“ toga posla. Naime, svatko od vas odlaskom u trgovinu vidi dostupnost onoga što vam je potrebno pa je Ani relativno lako objasniti čime se bavi. Međutim opseg njenog posla svakako nije banalan:
Potrebno je dobro poznavanje domene i bliska suradnja s poslovnim dijelom, odnosno suradnicima u Konzumu i Mercatoru, kako bismo mogli razumjeti sve važne parametre, njihove različitosti među poslovnim okruženjima, ali i različitosti od proizvoda do proizvoda te stalne izmjene koje su prisutne. Na kraju moramo znati kako prenijeti i unaprijediti te parametre u naše modele.
Da svoj posao rade više nego dobro dokaz su i nedavno dobivene Googleove nagrade – osvojene u jakoj međunarodnoj konkurenciji, koje Fortenova DataLab pozicioniraju kao centar izvrsnosti za područje šire od Hrvatske.
Ako biste voljeli biti dio ove priče, potražite aktivne oglase za posao na mStartovoj stranici, s ključnom riječi FortenovaGrupaDataLab.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.