
Mozilla u problemima zbog četiri godine stare osobne odluke CEO-a Brendana Eicha
Mozilla se suočava nekoliko izazova istovremeno - dok razvija i pokušava popularizirati vlastiti operativni sustav te nastaviti svoje vječno natjecanje s Chromeom, u međuvremenu je potresaju unutrašnja previranja zbog CEO-a Brendana Eicha, čija su osobna uvjerenja stavila tvrtku pod povećalo javnosti.

Mozilla se suočava nekoliko izazova istovremeno – dok razvija i pokušava popularizirati vlastiti operativni sustav te nastaviti svoje vječno natjecanje s Chromeom, u međuvremenu je potresaju unutrašnja previranja zbog CEO-a Brendana Eicha, čija su osobna uvjerenja stavila tvrtku pod povećalo javnosti.
CEO Mozille Brendan Eich još je 2008. godine podržao prijedlog zakona koji bi zabranio istospolne brakove u saveznoj državi Kaliforniji te donirao tisuću dolara u tu svrhu. Ta je informacija, međutim, isplivala u javnost tek 2012. (kada je i sam taj amandman proglašen protuustavnim), nakon čega je 70 tisuća ljudi, uključujući i zaposlenike Mozille, potpisalo peticiju u kojoj se traži da dotični siđe sa svoje sadašnje pozicije, što je glatko odbio pozivajući se na svoja prava na osobna uvjerenja.
U intervjuu za Cnet, Eich je izjavio kako je Mozilla inkluzivno radno okruženje, što znači da u njoj rade i on koji podržavaju istospolne brakove i oni koji im se protive:
Ako Mozilla ne može funkcionirati na principima inkluzivnosti, gdje možemo raditi na svojoj misiji neovisno o tome otkud dolazimo i u što vjerujemo, mislim da ćemo najvjerojatnije propasti.
U utrci preglednika svaki korisnik je bitan
No problem nije toliko u Eichovim osobnim stajalištima koliko u tome kakav utjecaj ona imaju na samu Mozillu. Rarebit, tvrtka koji su osnovali supružnici Hampton Catlin i Michael Lintorn Catlin, objavila je kako će bojkotirati Firefox OS, a stranica za online dating OK Cupid svoje je korisnike počela savjetovati da koriste druge preglednike, ako joj pristupe putem Mozille. Ovakav negativan publicitet zasigurno nije nešto što ovoj tvrtki treba dok dok pokušava popularizirati svoj operativni sustav te se natječe s Chromeom za drugo mjesto na popisu najkorištenijih preglednika i za privrženost svakog korisnika ponaosob.
Inače, u svijetu preglednika, Internet Explorer i dalje sjedi na tronu s 57, 96 posto korisnika, izvještava Cnet, a Chrome i Mozilla su na drugom i trećem mjestu s 17,52 i 17,26 posto tržišta. Za njima slijedi Safari s 5,68 posto, dok se Opera se morala zadovoljiti s 1,2 posto korisnika.
Krene li Mozilla gubiti korisnike, velika je vjerojatnost da će dobar dio njih prijeći upravo na Chrome, čime bi se još dublje zakopala na trećem mjestu. Eich je pak ustrajan u svom naumu da ne napusti mjesto na čelu tvrtke, sve dok ga odbor na to ne prisili.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.