Posjetili smo Digital Kinetics, novi najveći Motion Capture studio u Hrvatskoj

Posjetili smo Digital Kinetics, novi najveći Motion Capture studio u Hrvatskoj

Što je zajedničko filmovima Avatar i The Batman, seriji The Mandalorian i mnogim AAA naslovima iz gaming industrije? Svi su koristili Motion Capture tehnologiju. Zavirili smo u najnoviji MoCap studio u Hrvatskoj i saznali što nude i kako rade.

Hrvatska je nedavno dobila novi Motion Capture studio koji se prostire na 240 metara kvadratnih, Digital Kinetics. Studio se bavi produkcijom Motion Capture animacija, ili drugim riječima, snimanjem pokreta te digitaliziranjem tog pokreta u animacije za 3D sadržaj. Cijeli ovaj proces koji spaja stvarni život i animaciju možemo sažeti ovako:

Glumac nosi odijelo prekriveno točkama za praćenje, što odgovara ključnim pozicijama u modelu računalno generirane slike (CGI). Kamera bilježi položaj točaka i promjenjive udaljenosti između njih, gradeći okvir na kojem se temelji animacija.

U Hrvatskoj ste donedavno kao filmaši, animatori ili game developerim imali malo opcija po pitanju Motion Capturea koji uvelike može olakšati posao – i učiniti audiovizualna djela realnijima. Iako je mnogima već poznat super opremljen MoCap studio pri Simori, Digital Kinetics bi zbog svoje veličine mogao biti bitan korak naprijed za domaću industriju.

Više o tome kako je ova priča krenula, što nude trenutno i što planiraju dalje saznali smo u razgovoru s Domagojem-Antom Sulićem, CEO i osnivačem Digital Kineticsa i game dev studija GD Entertainment te Veselinom Krstovskim, Motion Capture Producerom u Digital Kineticsu.

Slaven Drljo, business development specialist; Veselin Krstovski, MoCap supervisor i producer; Filip Mikša, MoCap animator i Matej Duspara, MoCap animator.

“Domaće potrebe su tu, a o izvoznom potencijalu ne moramo ni govoriti.”

Napredak tehnologije napravio je svoje, objašnjava nam Domagoj. Sve više studija koristi Motion Capture (MoCap) tehnologiju za svoje projekte, a tehnologija pruža nevjerojatne rezultate u kraćem vremenskom periodu.

Kako to obično biva, uvjerio sam se u isplativost tehnologije na vlastitim projektima. Nakon istraživanja tehnologije i tržišta, nametnuo se samo jedan zaključak – mi ovo trebamo u Hrvatskoj! Domaće potrebe su tu, a o izvoznom potencijalu ne moramo ni govoriti.

Također, Digital Kinetics u kojem snima 18 Vicon Vantage kamera kombinira dodatne tehnologije koje su usko vezane uz Motion Capture. Jedna od tih tehnologija je i virtualna produkcija koju je proslavila serija The Mandalorian:

Virtualna produkcija koja se koristi za TV, reklame i film također je dio naše ponude, tako da ne nudimo samo jednu uslugu već kombinaciju usluga koje su zavisne jedna od druge.

Digital Kinetics već je ostvario svoje prve suradnje o kojima, na žalost, Domagoj ne može više otkriti, ali s nama je podijelio kako je studio odradio kompletne pokrete za dvije videoigre u produkciji game dev studija GD Entertainmenta i Gamepiresa. Kompletne animacije odnose se na hodanje, trčanje i potrebne akcije te interakcije kako bi lik funkcionirao, ili drugim riječima, bio živ unutar igre:

Napravili smo novi set animacija za Gamepires. Ideja je da dio novih animacija zamijeni postojeće, a ostatak je dio novosti za iduću zakrpu.

Te pokrete zabilježili su u 240 metara kvadratnih prostora, a studio ovakve veličine je rijedak, naglašava Veselin:

Vrlo je bitno imati veliki prostor kod izrade animacija za bilo kakav sport ili dugačko kretanje, kojeg mali studio ne može pokriti, a s vanjskim suradnicima zbog toga kombiniramo i virtualnu produkciju SDI kamerama i LED panelima.

Biti MoCap glumac nije jednostavno jer moraš poznavati film i kazalište

Veselin, kojeg možemo nazvati prvim motion capture glumcem u Hrvatskoj, upoznao se s GD Entertainmentom kada su surađivali prije dvije godine, a kada je dobio poziv da postane dio tima kojeg sklapaju za izradu MoCap animacija, cijela situacija bila mu je surealna:

Kako dolazim iz filmskog svijeta, tako su mi jasne stvari koje se trebaju dogoditi do same produkcije ovakvog medija. Uz to što sam Lead performer usput sam i koordinator te producent gdje pazim na izvedbu performera te koordiniram procese da sve protekne glatko.

Gluma za Motion Capture je zapravo kombinacija filmske i kazališne glume, pojašnjava nam Veselin. Performer ili glumac mora jako biti svjestan svojeg tijela da bi odlično prenio “široki” pokret u glumi koji odgovara likovima za traženi projekt. Taj pokret nije širok kao u kazalištu već je negdje između filma i kazališta:

Filmski pokret tu ne bi funkcionirao pošto je vrlo “malen” – to prolazi za video kamere, ali ne i za 3D likove. Set je vrlo filmski gdje uz redatelja, kamermana i zvuk, imamo i MoCap tehničare koji pogone tehniku i paze da sve funkcionira.

No vrlo je modularno i varira s obzirom na veličinu projekta. Netko traži samo pokret, netko uz pokret i lice, a netko cijeli glumački set.

Koji su planovi za budućnost Digital Kineticsa?

Planovi su vrlo ambiciozni, ističe Domagoj. Ostvarili su partnerstvo s tvrtkom Vicon koja nudi prilagođene sustave za Motion Capture koji se može primijeniti u području znanosti, medijima i zabavi, ali i virtualnoj stvarnosti. Upravo im je Vicon omogućio nabavu novih kamera:

Riječ je o svojevrsnom tehnološkom skoku unutar Motion Capture tehnologije i iznimno se radujemo svjedočiti novim mogućnostima koje će te kamere pružiti.

Domagoj je zahvalan svojim partnerima što su im omogućili da budu dio uskog kruga studija koji će uskoro koristiti ovu najnoviju tehnologiju pomoću Vicon Valkyra kamera koje su prije tjedan dana na izašle tržište, a nude veću rezoluciju, brzinu snimanja i preciznost objekta koji se snima. Kamere bi trebale doći u rujnu,  :

Ako se smijem malo našaliti, veselimo se “novim igračkama” kao mala djeca. 😊

S poslovne strane planovi su također ambiciozni, ali ići će korak po korak, navodi Domagoj:

Konačni cilj nam je pružati usluge Motion Capturea na globalnom tržištu te postepeno širiti mrežu partnera, od indie developera do AAA studija.

Trenutno im je primarni fokus suradnja sa studijima u industriji video igara, no otvoreni su za suradnju na projektima za TV, reklame, igrane filmove i animirane filmove.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.