MobileCamp okupio Android developere iz Slovenije, Hrvatske i SAD-a

MobileCamp okupio Android developere iz Slovenije, Hrvatske i SAD-a

U subotu, 5. ožujka u Ljubljani je održana konferencija pod nazivom MobileCamp Android. Konferencija je bila namijenjena Android entuzijastima, a prisustvovanje je bilo moguće samo uz održano predavanje. Prisustvovalo je petnaestak sudionika te održano osam predavanja. Na konferenciji su prisustvovali predavači iz Slovenije, Hrvatske i SAD-a, pa možemo reći da je MobileCamp Android bila konferencija od međunarodnog značaja...

U subotu, 5. ožujka u Ljubljani je održana konferencija pod nazivom MobileCamp Android. Konferencija je bila namijenjena Android entuzijastima, a prisustvovanje je bilo moguće samo uz održano predavanje. Prisustvovalo je petnaestak sudionika te održano osam predavanja.

Na konferenciji su prisustvovali predavači iz Slovenije, Hrvatske i SAD-a, pa možemo reći da je MobileCamp Android bila konferencija od međunarodnog značaja.

Predavanja su bila namijenjena prvenstveno developerima, no kako su snimana i uskoro će biti dostupna na internetu, svakako su zanimljiva i običnim korisnicima Android uređaja.

Prvo predavanje održao je Jan Isakovič s temom “Android developers, meet real world”. Svrha predavanja bilo je skretanje pozornosti developerima na korisnike njihovih aplikacija. Kod velike većine developera tokom razvoja aplikacije naglasak je stavljen na ljepotu i iskoristivost samog izvornog koda, dok se prečesto ne daje dovoljno pažnje na iskoristivost i jednostavnost same aplikacije.

Smjernice razvoja

Alja Sulčić održala je predavanje “Android for girls: a new frontier”. Uz vrlo živopisnu prezentaciju pokazala nam je kako velika većina developera zaboravlja ljepši spol. S primjerima iz stvarnog svijeta dočarala je vizualne nedostatke Android aplikacija te sigurno potakla prisutne developere na razmišljanje.

Alja Sulčić govorila je o Androidu za djevojke (Snimio Stevica Kuharski)

Iskustvo suradnje s mobilnim operaterima podijelio je Mitja Žagar u predavanju naslova “Sodelovanje z mobilni operaterjem”. Aplikacija Odpiralni časi iznimno je popularna u Sloveniji te je na njenom business modelu pokazan princip suradnje s mobilnim operaterima. Aplikacija omogućuje traženje obližnjeg restorana, trgovine, kluba ili sličnog objekta. Rezultati pronađenog i odabranog objekta pored osnovnog opisa sadrže i radno vrijeme objekta, po čemu je aplikacija i dobila ime.

Janko Mivšek održao je predavnje s temom “Kako iz spletne strani narediti Android App”. U samom predavanju prikazani su problemi pred kojima se nalaze aplikacije izvorno pisane za Android i ostale mobilne operacijske sustave te njihova rješenja. Jedno od takvih rješenja je i pisanje web aplikacije (HTML + CSS + JavaScript) te njeno pakiranje kao izvorne aplikacije. Kao primjer navedeno je korištenje sustava AidaWeb koji je Mivšek i predstavio.

Jernej Virag održao je predavanje o optimizaciji Android aplikacija pod nazivom “Hitre aplikacije in zloben GC”. Naglasak predavanja bio je na tome kako ne treba programirati te što ne treba koristiti prilikom razvoja Android aplikacije. Njegove preporuke uključivale su korištenje primitivnih tipova podataka te izbjegavanje korištenja LinearLayout komponenti za dizajn aplikacije. Veliki naglasak stavljen je na ponovno korištenje već stvorenih objekata kako bi se smanjili pozivi Garbage Collectoru.

Autor ovih redaka održao je predavanje s temom “Paketna Distribucija Android”. Predstavljen je sustav za praćenje distribucije paketa koji je dostupan na regionalnom tržištu. Sustav je baziran na Windows desktop aplikaciji, web aplikaciji te Android mobilnom klijentu. Sama prezentacija aplikacije dostupna je kroz video te opis.

Mladi domaći developer Sven Kapuđija opisao je aplikaciju Trambus u predavanju pod nazivom “Trambus (javni prijevoz)”. Odlično napravljena prezentacija sadržavala je i simpatično montiran video materijal koji je prikazivao mogućnosti aplikacije. Sven je tokom predavanja opisao probleme na koje je naišao prilikom razvoja te podijelio iskustvo njihova rješavanja. Svojim nastupom i činjenicom da se radi o učeniku 4. razreda srednje škole dobio je velike simpatije ostalih sudionika konferencije.

Posljednje predavanje održao je Amerikanac Sam Sandberg. Sam je suradnik slovenske tvrtke Zemanta, a u Ljubljanu je stigao prije nekoliko tjedana. Podijelio je svoja iskustva u razvoju Android aplikacija na tržištu SAD-a te naglasio da su potrebne detaljne specifikacije aplikacije.

Iako je prisustvo konferenciji bilo ograničeno održavanjem predavanja, MobileCamp u Ljubljani pokazao je snagu slovenske Android scene. Domaća scena lagano kaska za našim zapadnim susjedima, no nadamo se da će se i to uskoro popraviti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Siniša Abramović

    Siniša Abramović

    18. 03. 2011. u 8:02 am Odgovori

    citat : Veliki naglasak stavljen je na ponovno korištenje već stvorenih objekata kako bi se smanjili pozivi Garbage Collectoru.

    Pa zar Android nema ugrađen GC, mislim ako nativno Java ima GC ?

    Sve u svem podrška kolegama Androidašima i svaka čast na inicijativama .

    • kstevica

      kstevica

      18. 03. 2011. u 9:32 am Odgovori

      Ima GC koji je automatski (makar ga mozes pozvati kada ti zatreba). No, nije ga moguce iskljuciti sto dovodi do problema u time critical appovima (citaj: igrama). Zato nije dobro pretjerano koristiti lokalne objekte i varijable u metodama. Opcenito, treba razmisljati kao da radis u C-u, a koristis sintaksu Jave.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?