U subotu se povodom finala natjecanja Ministarstvo otvorenih podataka održao okrugli stol s članovima žirija koji su podijelili svoja iskustva i mišljenja o tome zašto su potrebni otvoreni podaci i kakva su regionalna iskustva s lokalnim vlastima.

Prošlog vikenda, 18. i 19. veljače, održan je zagrebački bootcamp regionalnog natjecanja Ministarstvo otvorenih podataka. Sudjelovalo je 10 timova iz regije, a pobjednicima su proglašeni timovi Verbatim, Tax busters, Dream Green Team Machine, InoCoders i Biciklo.me. Ipak, zahvaljujući nagradama GDi grupe, u obliku treninga i softvera, nitko od finalista nije ostao “praznih ruku”.
U sklopu bootcampa u subotu ujutro u Hotelu Dubrovnik organiziran je i okrugli stol s članovima žirija. O tome zašto sudjeluju u ovom natjecanju i zašto je važno staviti otvorene podatke na političku agendu, govorili su Bardhyl Jashari, izvršni direktor Metamorphosis Foundation iz Makedonije; Feđa Kulenović, savjetnik u području upravljanja znanjem i komunikacijama iz Bosne i Hercegovine; Eleanor Stewart, voditeljica transparentnosti Ureda za vanjske poslove i poslove Commonwealtha Ujedinjenog Kraljevstva; Viktoria Mlynarcikova iz Ureda za razvojnu suradnju Ministarstva financija Slovačke Republike; Boran Lončarić, direktor GDi Group iz Hrvatske; te Armend Vokshi iz Gjakova, Kosovo.
‘Građani nisu svjesni da kad vlada troši novac – troši njihov novac’

Eleanor je istaknula da otvoreni podaci nisu samo za građane, već i za vlast. U Ujedinjenom Kraljevstvu su upravo otvoreni podaci pomogli da u razdoblju krize lokalne vlasti vrate povjerenje građana. Međutim, ono što lokalne vlasti često sprječava u dijeljenju informacija je strah. S time nemaju problema u gradu Gjakova na Kosovu čiji se predstavnik Armend našao u žiriju. Zašto je Gjakova jedan od rijetkih primjera gdje vlast potiče građane da koriste otvorene podatke, Armend smatra da se odgovor krije u prvoj gradonačelnici na Kosovu koja je stvari pokrenula „odozgo“.
S druge strane, osim vlasti, ključno je uključiti i mlade iz različitih sektora, poput natjecateljskih timova koji su tijekom vikenda i ranije razvijali svoje projekte. Uključiti mlade ljude koji inače nisu politički angažirani znači vratiti ih u društvo i potaknuti ih da stvaraju okruženje u kojemu žele živjeti, poručila je Eleanor.
Slaba politička osviještenost građana
No, problem nije samo u mladima. Na Zapadnom Balkanu je općenito mala osviještenost građana za političkim angažmanom, a osim toga, građani ne razumiju svoj interes u politici. Bardhyl objašnjava:
Građani nisu svjesni da kad vlada troši novac – troši njihov novac.
Nadalje, Feđa je kazao da je bez otvorenih podataka teško argumentirati je li grad siguran ili nije, rješavaju li se računi transparentno i poduzimaju li se odgovarajuće mjere na goruće probleme. Osim toga, želio je istaknuti da Bosna i Hercegovina nije „crna ovca“, kao što se ponekad pokušava prikazati, u smislu da u toj zemlji ništa ne može funkcionirati. Međutim, i u BiH se može doći do otvorenih podataka, kaže Feđa, ali je važno kako pristupiti lokalnim vlastima. Drago mu je što je imao priliku sudjelovati u žiriju ponajviše zbog toga što su se razvijala rješenja konkretnih problema.
Timovi rade konkretne projekte koji su korisni određenoj grupi ljudi i pokazat će ljudima što znači imati otvorene podatke.
Cilj natjecanja? Izlazak iz zone komfora

Cilj natjecanja koje se održava drugu godinu za redom je pokazati mladima kako se suočiti s političkim trendovima i doprinijeti svojim rješenjima. Jelena Berković iz GONG-a i organizacije događanja, u subotu je istaknula da natjecanje zapravo predstavlja ono čime se GONG svakodnevno bavi te da je izazov i u tome da mladi iz različitih područja, na primjer, oni koji programiraju i oni koji se bave političkim teorijama, izađu iz svoje zone komfora kako bi se mogli sporazumjeti.
Tamara Puhovski, CEO i osnivačica zagrebačkog ProPuh Policy Solutions, osvrnula se na neka od temeljnih pitanja koja se moraju postaviti kada je riječ o aktivnostima otvorenih podataka – što nam je dostupno i što s time možemo učiniti – usporedivši otvorene podatke s NLO-om, tj. vanzemaljskim oblicima života:
Znamo da tako nešto postoji, da je “tamo vani”, ali teško je do toga doći.
Moramo zahtijevati od svojih vlada da budu otvorene i transparentne, zaključila je Tamara. A kada se na primjeru natjecatelja vidi što se sve s tim podacima može, teško je ne složiti se s njome.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.