
Mini Seedcamp na RockPaperStartupsu: Hoće li se koji od startupa pridružiti Seedcampovoj obitelji?
"Nultoga" dana konferencije RockPaperStartups, koju organizira Netokracija, održan je Mini Seedcamp, na kojemu se predstavilo devet regionalnih startupa, od kojih bi neki mogli imati priliku sudjelovati na Seedcamp Weeku u Londonu, gdje će provesti četiri dana sa 150 mentora i možda postati dio Seedcampove obitelji.

“Nultoga” dana konferencije RockPaperStartups, koju organizira Netokracija, održan je Mini Seedcamp, na kojemu se predstavilo devet regionalnih startupa, od kojih bi neki mogli imati priliku sudjelovati na Seedcamp Weeku u Londonu, gdje će provesti četiri dana sa 150 mentora i možda postati dio Seedcampove obitelji.
Carlos Eduardo Espinal, partner u Seedcampu, čiji ste tekst o skrivenim troškovima poslovanja nedavno imali priliku čitati, objasnio je kako ovaj akcelerator ima “obitelj” koja se proteže na 33 zemlje. Neki od startupa koji su već dio ove obitelji itekako su poznati čitateljima, pa je tako najpoznatiji hrvatski Seedcampov startup – Farmeron.
TruckTrack o svemu što im je donio Seedcamp
Carlos je predstavio što zapravo Seedcamp nudi za startupe, ali, kako kaže, sve počinje od lokalnih događaja kao što su Mini Seedcampovi. Živi su dokaz bili autori startupa TruckTrack, Vuk Nikolić i Vukašin Stojkov, koji su ostalim startupima dočarali što je ulazak u Seedcampovu obitelj za njih značio. Sve je, naime, počelo Mini Seedcampom u Beogradu, a tri mjeseca kasnije imaju razrađen projekt, investitore i sve izglednije šanse za uspjeh na tržištu. Kao neke od glavnih prednosti izdvojili su lakši pristup investitorima, od kojih su vrlo brzo nakon ulaska u Seedcamp dobili konkretne ponude, ali i općenitu akceleraciju, mentoriranje, povezivanje i nova znanja o raznim područjima poslovanja, od pravnih stvari oko osnivanja tvrtke do samog proizvoda.
Mini Seedcamp pitch
Na Mini Seedcampu se predstavilo devet startupa, djelomično poznatih lica, ali i nešto novih projekata. Prvi je bio 8memo, projekt koji je, prema riječima autora, kombinacija Dropboxa i Flipboarda za fotografije. Naime, autori ističu kako fotografije postaju naš teret – imamo ih po raznim uređajima i nepovezane su. Ovaj projekt želi to promijeniti – inkronizirat će fotografije na svim uređajima i automatski ih povezati u atraktivnu mobilnu galeriju.

Startup Anctu vjerojatno ne moramo posebno predstavljati – riječ je o trgovini alatima namijenjenima za community managere. Ovim projektom autori žele dati developerima priliku da dođu do ciljane skupine, a osobama koje se bave društvenim mrežama mogućnost da dobiju sve željene alate na jednome mjestu. Babywatch je također projekt koji smo predstavljali, a riječ je o hardveru i softveru koji omogućuje praćenje i vizualizaciju otkucaja srca nerođenog djeteta. Inače, Babywatch je nedavno dosegnuo svoj cilj na Indiegogo kampanji od 10.000 eura!
Edgar The Storyteller je zanimljiv projekt koji želi svima dati mogućnost pričanja priče. Naime, autori ističu kako svaki proizvod ima svoju priču, a priča je često upravo ono što prodaje – no, kako nisu svi nadareni za kreiranje zanimljivih priča, tu nastupa jednostavni alat koji omogućuje svima kreiranje priča koje su zanimljive i vizualno privlačne.

Na Mini Seedcampu predstavljao se i Hungr.io, čiju smo priču ispričali, a riječ je o dvosmjernoj platformi za komunikaciju između restorana i korisnika. I o ListenAppu ste mogli više slušati čitati na našem magazinu, a riječ je o aplikaciji koja će korisnicima koji nemaju previše slobodnog vremena, a žele biti u tijeku s informacijama, dati najbitnije vijesti – i to brzinom munje. I o još jednom projektu, Openoyu ste mogli više čitati prije nekoliko dana, a autor ovoga projekta želi napraviti najbrži način pronalaska objekata koji su otvoreni – u vašoj blizini.
Sizem, nedavni pobjednik TechCrunch Balkans Meetupa u Zagrebu, na Mini Seedcampu predstavio je i novu web stranicu projekta, koja sada nudi kalkulator za izračunavanje idealne veličine grudnjaka. Posljednji projekt koji je predstavljen je Teddy The Guardian, ručno izrađena igračka s ugrađenim senzorima, koji mjere vitalne funkcije djece dok se igraju s njima, a koje roditelji mogu pratiti putem aplikacije.

Startupi su imali priliku razgovarati i s tridesetak iskusnih mentora povezanih sa startup svijetom i na taj način direktno pojasniti detalje oko svog proizvoda ili poslovanja, a dobiti i konkretne savjete ili povratne informacije. Inače, za razliku od sličnih događaja ovakve vrste, danas nije bilo formalnog proglašenja “pobjednika” pitchanja – Seedcamp je odlučio održavati nekoliko sličnih događaja u različitim zemljama, a tek nakon toga odabrati najbolje projekte koji će imati šansu ući u akcelerator. Posljednji događaj iz ove “runde” Mini Seedcampova održat će se u Londonu, sredinom kolovoza, kada će se saznati više o uspjehu danas predstavljenih startupa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivica
18. 07. 2013. u 4:05 pm
Da budemo krajnje pošteni trebalo bi dovršiti rečenicu iz naslova ‘…hoće li se pridružiti Seedcampovoj obitelji neuspješnih startupa’