Osijek Mini Maker Faire: 70 izlagača, 10 radionica i 1000+ posjetitelja!

Osijek Mini Maker Faire: 70 izlagača, 5 predavanja, 10 radionica i 1000+ posjetitelja!

Što je ovih dana spojilo tehnološke entuzijaste, hobiste, znanstvenike i umjetnike svih vrsta i dobi? Radionice lemljena i LARP-a? Predavanja vezan za izdavanje e knjige i 3D printanja? Odgovor je Osijek Mini Maker Faire!

maker-faire-2

Potaknuti prošlogodišnjim uspjehom, Osijek Software City, pod pokroviteljstvom Maker Media, prošlog je vikenda u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek organizirao drugo izdanje Osijek Mini Maker Fairea, jedinstvenu kombinaciju sajma, konferencije i festivala namijenjenu lokalnoj i široj zajednici s ciljem povećanja svijesti o dobrobiti inventivnosti i kreativnosti.

Cilj – proširiti zajednicu i aktivirati dio populacije koja se ne bavi isključivo razvojem softvera

Već je svima poznato kako je Osijek postao IT grad, i to najviše zahvaljujući pojedincima i poduzećima okupljenih u udrugu Osijek Software City. Denis Sušac iz tvrtke Mono, jednog od partnera Mini Maker Fairea, komentirao je razloge pokretanja ovog događaja:

Osijek je prvi grad na širokom prostoru između Trsta, Atene i Istanbula u koji je prošle godine organizirao prvi Mini Maker Faire. Još važnije, željeli smo približiti makerski način razmišljanja i rada mlađoj populaciji, klincima kojima web development ili rad s bazama podataka isprva i nisu najzanimljiviji, ali “odlijepe” na robote, lasere, bespilotne letjelice, teleskope ili 3D printove.

Mnoštvo zanimljivih izlagača – od iskusnih do srednjoškolaca

maker-faire-5

Posjetitelji su dobili priliku upoznati se s novim tehnologijama, ali i isprobati arkadne igre koje su budile nostalgična sjećanja među malo starijim posjetiteljima. Jedan od izlagača bio je i Albert Gajšak, kreator već sada poznatog MAKERbuina.

Drugi sam put na osječkom Maker Faireu i ovaj put je još veći i fenomenalniji od prošlogodišnjeg izdanja. Mnoštvo zanimljivih izlagača i posjetitelja… Atmosfera je ludnica. Organizacijski je dobro odrađeno. Najviše mi se sviđa mnoštvo izlagača iz različitih područja – ne radi se samo o elektroničkim gadgetima već svoje uratke izlažu izrađivači fenjera, umjetnici, razne ustanove i drugi.

Uspjeh prošlogodišnjeg Mini Maker Faire najbolje je vidljiv na srednjoškolskom projektu Low-cost smart-house, a tim koji se nalazi iza projekta čine Matej Eršetić, Filip Bilandžija i Petar Sušac. Naime, Low-cost smart-house automatska je građevina koja bežično preko WiFi-ja komunicira s aplikacijom koja je napisana u React Nativeu. Smart house sadrži: kontrolu svjetla, ventilacije, temperature, vlažnosti, hranilicu te senzor pokreta koji radi na sigurnosti kuće. Matej otkriva o projektu:

S ovim projektom smo prvi put na Maker Faireu, ali smo ga posjetili prošle godine i svidjelo nam se što drugi rade. Super je osjećaj prošetati kroz školu i razgovarati s ljudima na štandovima i vidjeti toliko raznolikih projekata i izlagača. Ova godina nas je iznenadila zbog raznolikosti što se tiče IT-a. Sviđa mi se što se ove godine uključilo puno srednjih škola sa svojim amaterskim projektima, kao što smo i mi. Sigurno ćemo sudjelovati i iduće godine.

Između ostalog, posjetitelji su mogli sudjelovati na radionicama kiparstva, 3D printanja, ali i LARP-a.
Između ostalog, posjetitelji su mogli sudjelovati na radionicama kiparstva, 3D printanja, ali i LARP-a.

Osim tehnoloških projekta, posjetitelje su privukle i razne radionice, a najmlađe posjetitelje osim radionice lemljena privukla je i radionica kiparstva koju je organizirala Umjetnička akademija Osijek. Klara König, voditeljica radionice, komentira:

Prvi puta sudjelujem na Mini Maker Faireu, a najviše mi se sviđa raznolikost projekata te inspiracija i kreativnost djece i odraslih. Očekivala sam veliku zainteresiranost u sto sam se i uvjerila, sudjelovanje ljudi je pozitivno te je obostrano zadovoljstvo.

maker-faire-1

Osim izlagača i radionica, posjetitelje su privukla i predavanja veza za bežični prijenos energije, 3D ispis u medicini i kako samostalno izraditi i objaviti e-knjigu.

Ovakvi projekti samo potvrđuju kako je Osijek postao grad s izuzetno jakom tehnološkom zajednicom, a nadamo se uskoro i s – makerskom. Hvala svim volonterima i partnerima, a to su Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, Mono, #labOS hacklab, ATO Inženjering i Odjel za matematiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, na pomoći i podršci prilikom organizacije i provedbe Osijek Mini Maker Fairea.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...