Osijek Mini Maker Faire: 70 izlagača, 10 radionica i 1000+ posjetitelja!

Osijek Mini Maker Faire: 70 izlagača, 5 predavanja, 10 radionica i 1000+ posjetitelja!

Što je ovih dana spojilo tehnološke entuzijaste, hobiste, znanstvenike i umjetnike svih vrsta i dobi? Radionice lemljena i LARP-a? Predavanja vezan za izdavanje e knjige i 3D printanja? Odgovor je Osijek Mini Maker Faire!

maker-faire-2

Potaknuti prošlogodišnjim uspjehom, Osijek Software City, pod pokroviteljstvom Maker Media, prošlog je vikenda u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek organizirao drugo izdanje Osijek Mini Maker Fairea, jedinstvenu kombinaciju sajma, konferencije i festivala namijenjenu lokalnoj i široj zajednici s ciljem povećanja svijesti o dobrobiti inventivnosti i kreativnosti.

Cilj – proširiti zajednicu i aktivirati dio populacije koja se ne bavi isključivo razvojem softvera

Već je svima poznato kako je Osijek postao IT grad, i to najviše zahvaljujući pojedincima i poduzećima okupljenih u udrugu Osijek Software City. Denis Sušac iz tvrtke Mono, jednog od partnera Mini Maker Fairea, komentirao je razloge pokretanja ovog događaja:

Osijek je prvi grad na širokom prostoru između Trsta, Atene i Istanbula u koji je prošle godine organizirao prvi Mini Maker Faire. Još važnije, željeli smo približiti makerski način razmišljanja i rada mlađoj populaciji, klincima kojima web development ili rad s bazama podataka isprva i nisu najzanimljiviji, ali “odlijepe” na robote, lasere, bespilotne letjelice, teleskope ili 3D printove.

Mnoštvo zanimljivih izlagača – od iskusnih do srednjoškolaca

maker-faire-5

Posjetitelji su dobili priliku upoznati se s novim tehnologijama, ali i isprobati arkadne igre koje su budile nostalgična sjećanja među malo starijim posjetiteljima. Jedan od izlagača bio je i Albert Gajšak, kreator već sada poznatog MAKERbuina.

Drugi sam put na osječkom Maker Faireu i ovaj put je još veći i fenomenalniji od prošlogodišnjeg izdanja. Mnoštvo zanimljivih izlagača i posjetitelja… Atmosfera je ludnica. Organizacijski je dobro odrađeno. Najviše mi se sviđa mnoštvo izlagača iz različitih područja – ne radi se samo o elektroničkim gadgetima već svoje uratke izlažu izrađivači fenjera, umjetnici, razne ustanove i drugi.

Uspjeh prošlogodišnjeg Mini Maker Faire najbolje je vidljiv na srednjoškolskom projektu Low-cost smart-house, a tim koji se nalazi iza projekta čine Matej Eršetić, Filip Bilandžija i Petar Sušac. Naime, Low-cost smart-house automatska je građevina koja bežično preko WiFi-ja komunicira s aplikacijom koja je napisana u React Nativeu. Smart house sadrži: kontrolu svjetla, ventilacije, temperature, vlažnosti, hranilicu te senzor pokreta koji radi na sigurnosti kuće. Matej otkriva o projektu:

S ovim projektom smo prvi put na Maker Faireu, ali smo ga posjetili prošle godine i svidjelo nam se što drugi rade. Super je osjećaj prošetati kroz školu i razgovarati s ljudima na štandovima i vidjeti toliko raznolikih projekata i izlagača. Ova godina nas je iznenadila zbog raznolikosti što se tiče IT-a. Sviđa mi se što se ove godine uključilo puno srednjih škola sa svojim amaterskim projektima, kao što smo i mi. Sigurno ćemo sudjelovati i iduće godine.

Između ostalog, posjetitelji su mogli sudjelovati na radionicama kiparstva, 3D printanja, ali i LARP-a.
Između ostalog, posjetitelji su mogli sudjelovati na radionicama kiparstva, 3D printanja, ali i LARP-a.

Osim tehnoloških projekta, posjetitelje su privukle i razne radionice, a najmlađe posjetitelje osim radionice lemljena privukla je i radionica kiparstva koju je organizirala Umjetnička akademija Osijek. Klara König, voditeljica radionice, komentira:

Prvi puta sudjelujem na Mini Maker Faireu, a najviše mi se sviđa raznolikost projekata te inspiracija i kreativnost djece i odraslih. Očekivala sam veliku zainteresiranost u sto sam se i uvjerila, sudjelovanje ljudi je pozitivno te je obostrano zadovoljstvo.

maker-faire-1

Osim izlagača i radionica, posjetitelje su privukla i predavanja veza za bežični prijenos energije, 3D ispis u medicini i kako samostalno izraditi i objaviti e-knjigu.

Ovakvi projekti samo potvrđuju kako je Osijek postao grad s izuzetno jakom tehnološkom zajednicom, a nadamo se uskoro i s – makerskom. Hvala svim volonterima i partnerima, a to su Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, Mono, #labOS hacklab, ATO Inženjering i Odjel za matematiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, na pomoći i podršci prilikom organizacije i provedbe Osijek Mini Maker Fairea.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.