Što je ovih dana spojilo tehnološke entuzijaste, hobiste, znanstvenike i umjetnike svih vrsta i dobi? Radionice lemljena i LARP-a? Predavanja vezan za izdavanje e knjige i 3D printanja? Odgovor je Osijek Mini Maker Faire!
Potaknuti prošlogodišnjim uspjehom, Osijek Software City, pod pokroviteljstvom Maker Media, prošlog je vikenda u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek organizirao drugo izdanje Osijek Mini Maker Fairea, jedinstvenu kombinaciju sajma, konferencije i festivala namijenjenu lokalnoj i široj zajednici s ciljem povećanja svijesti o dobrobiti inventivnosti i kreativnosti.
Cilj – proširiti zajednicu i aktivirati dio populacije koja se ne bavi isključivo razvojem softvera
Već je svima poznato kako je Osijek postao IT grad, i to najviše zahvaljujući pojedincima i poduzećima okupljenih u udrugu Osijek Software City. Denis Sušac iz tvrtke Mono, jednog od partnera Mini Maker Fairea, komentirao je razloge pokretanja ovog događaja:
Osijek je prvi grad na širokom prostoru između Trsta, Atene i Istanbula u koji je prošle godine organizirao prvi Mini Maker Faire. Još važnije, željeli smo približiti makerski način razmišljanja i rada mlađoj populaciji, klincima kojima web development ili rad s bazama podataka isprva i nisu najzanimljiviji, ali “odlijepe” na robote, lasere, bespilotne letjelice, teleskope ili 3D printove.
Mnoštvo zanimljivih izlagača – od iskusnih do srednjoškolaca
Posjetitelji su dobili priliku upoznati se s novim tehnologijama, ali i isprobati arkadne igre koje su budile nostalgična sjećanja među malo starijim posjetiteljima. Jedan od izlagača bio je i Albert Gajšak, kreator već sada poznatog MAKERbuina.
Drugi sam put na osječkom Maker Faireu i ovaj put je još veći i fenomenalniji od prošlogodišnjeg izdanja. Mnoštvo zanimljivih izlagača i posjetitelja… Atmosfera je ludnica. Organizacijski je dobro odrađeno. Najviše mi se sviđa mnoštvo izlagača iz različitih područja – ne radi se samo o elektroničkim gadgetima već svoje uratke izlažu izrađivači fenjera, umjetnici, razne ustanove i drugi.
Uspjeh prošlogodišnjeg Mini Maker Faire najbolje je vidljiv na srednjoškolskom projektu Low-cost smart-house, a tim koji se nalazi iza projekta čine Matej Eršetić, Filip Bilandžija i Petar Sušac. Naime, Low-cost smart-house automatska je građevina koja bežično preko WiFi-ja komunicira s aplikacijom koja je napisana u React Nativeu. Smart house sadrži: kontrolu svjetla, ventilacije, temperature, vlažnosti, hranilicu te senzor pokreta koji radi na sigurnosti kuće. Matej otkriva o projektu:
S ovim projektom smo prvi put na Maker Faireu, ali smo ga posjetili prošle godine i svidjelo nam se što drugi rade. Super je osjećaj prošetati kroz školu i razgovarati s ljudima na štandovima i vidjeti toliko raznolikih projekata i izlagača. Ova godina nas je iznenadila zbog raznolikosti što se tiče IT-a. Sviđa mi se što se ove godine uključilo puno srednjih škola sa svojim amaterskim projektima, kao što smo i mi. Sigurno ćemo sudjelovati i iduće godine.

Osim tehnoloških projekta, posjetitelje su privukle i razne radionice, a najmlađe posjetitelje osim radionice lemljena privukla je i radionica kiparstva koju je organizirala Umjetnička akademija Osijek. Klara König, voditeljica radionice, komentira:
Prvi puta sudjelujem na Mini Maker Faireu, a najviše mi se sviđa raznolikost projekata te inspiracija i kreativnost djece i odraslih. Očekivala sam veliku zainteresiranost u sto sam se i uvjerila, sudjelovanje ljudi je pozitivno te je obostrano zadovoljstvo.
Osim izlagača i radionica, posjetitelje su privukla i predavanja veza za bežični prijenos energije, 3D ispis u medicini i kako samostalno izraditi i objaviti e-knjigu.
Ovakvi projekti samo potvrđuju kako je Osijek postao grad s izuzetno jakom tehnološkom zajednicom, a nadamo se uskoro i s – makerskom. Hvala svim volonterima i partnerima, a to su Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, Mono, #labOS hacklab, ATO Inženjering i Odjel za matematiku Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, na pomoći i podršci prilikom organizacije i provedbe Osijek Mini Maker Fairea.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.