Koje vam niše predlaže 'pametnjaković' Mike Reiner iz akceleratora Startup Wise Guys?

Koje vam niše predlaže ‘pametnjaković’ Mike Reiner iz akceleratora Startup Wise Guys?

Mike Rainer jedan je od „pametnjakovića“ iz estonskog akceleratora Startup Wise Guys, kojem se svojevremeno priključio i hrvatski startup Monolith, a na TblisiFTW događanju pričao je o trendovima na startup sceni i lukrativnim područjima.

B2C divlji je zapad- zašto uopće želite ići tamo?
B2C divlji je zapad – zašto uopće želite ići tamo? (Slika: Miranda Goderdzishvili)

Mike Reiner jedan je od “pametnjakovića” iz estonskog akceleratora Startup Wise Guys, kojem se svojevremeno priključio i hrvatski startup Monolith, a na Tblisi FTW događanju pričao je o trendovima na startup sceni i lukrativnim područjima.

Prvi od Mikeovih savjeta, koji često prakticiraju pri odabiru startupa za svoj program akceleracije, jest da je B2C poslovanje “divlji zapad” – potpuno nepredvidivo i nikad ne znate što se može dogoditi. Štoviše, čak dvostruko više B2B pothvata preraste u tvrtke vrijedne milijarde dolara, u odnosu na one koje su svoj proizvod namijenile krajnjim korisnicima, no velik dio startupa ipak zaobilazi ovaj poslovni model i odlučuje riskirati s korisnicima i korisničkom naklonostima.

Djelomično je to uvjetovanom velikim boomom svega društvenog u 2007. i 2008. godini – no trendovi su prevrtljivi (kao i korisnici). U danom periodu, niše s najbolljim izlazima i najviše financiranja bile su društvene mreže i sve vezano uz njih, gaming, prodaja i oglašavanje, marketing, cloud, SaaS, video servisi i oglašivačke mreže. Ovi su trendovi su svi odreda sada već u padu, a javljaju se neki novi.

Koje niše Mike savjetuje?

Jedan od očitijih trendova je “u oblacima” – riječ je o tehnologijama čije je doba tek počelo, i mnogo je još zakutaka za istražiti, a SaaS vezan uz cloud tehnologije vrlo je dobro područje fokusa.

Budućnost je u sigurnosti – sve više dijelimo informacije na različitim servisima i društvenim mrežama, mičemo svoje poslovne podatke sa servera stavljamo u oblake, no istovremeno smo svjesni svih afera koje se odvijaju i nesigurnosti servisa koji nam postaju nužni i neizbježni. Sigurnost podataka, sigurnost u oblaku i očuvanje privatnosti na internetu postaju od krucijalne važnosti.

Trendovi se brzo mijenjaju, napominje Mike
Trendovi se brzo mijenjaju, napominje Mike (Slika: Miranda Goderdzishvili)

Tu su i različite metode plaćanja putem interneta – što više kupujemo online, to smo skloniji i online načinima plaćanja, no također želimo ubrzati taj postupak van digitalnog okruženja i voditi svoje financije na uređajima koji su nam nadohvat ruke. Razvoj ekosustava i novih metoda, ali i kriptovaluta (ne Bitcoina, doduše) je nešto čemu se vrijedi posvetiti, tvrdi Mike.

Još jedna domena s kojom teško možete pogriješiti je Big Data, kao i analitike svih vrsta koje se mogu nositi s ogromnim količinama podataka koje sad dobivamo. Kako strukturirati goleme količine podataka, kako iščitati nešto iz njih i donositi zaključk, kako iz njih uspješno predviđati trendove – sve su to pitanja koja ćemo postavljati još neko vrijeme, a odgovori su i više no dobrodošli.

Ovo su ujedno i područja u koja ulažu Wise Guys, pa nalazite li se u njima i poželite li kojim slučajem krenuti putem Monolitha, upoznajte se s njihovim portfeljem i programom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mario

    Mario

    17. 04. 2014. u 7:37 pm Odgovori

    Svaki guru svoju priču ima. Danas čitam da je mobilnih plaćanja ko pljeve a on preporuča payment nišu. Također kaže agoasne mreže su out a Google zarađuje kao nikad dosad

    itd

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.