
Koje vam niše predlaže ‘pametnjaković’ Mike Reiner iz akceleratora Startup Wise Guys?
Mike Rainer jedan je od „pametnjakovića“ iz estonskog akceleratora Startup Wise Guys, kojem se svojevremeno priključio i hrvatski startup Monolith, a na TblisiFTW događanju pričao je o trendovima na startup sceni i lukrativnim područjima.

Mike Reiner jedan je od “pametnjakovića” iz estonskog akceleratora Startup Wise Guys, kojem se svojevremeno priključio i hrvatski startup Monolith, a na Tblisi FTW događanju pričao je o trendovima na startup sceni i lukrativnim područjima.
Prvi od Mikeovih savjeta, koji često prakticiraju pri odabiru startupa za svoj program akceleracije, jest da je B2C poslovanje “divlji zapad” – potpuno nepredvidivo i nikad ne znate što se može dogoditi. Štoviše, čak dvostruko više B2B pothvata preraste u tvrtke vrijedne milijarde dolara, u odnosu na one koje su svoj proizvod namijenile krajnjim korisnicima, no velik dio startupa ipak zaobilazi ovaj poslovni model i odlučuje riskirati s korisnicima i korisničkom naklonostima.
Djelomično je to uvjetovanom velikim boomom svega društvenog u 2007. i 2008. godini – no trendovi su prevrtljivi (kao i korisnici). U danom periodu, niše s najbolljim izlazima i najviše financiranja bile su društvene mreže i sve vezano uz njih, gaming, prodaja i oglašavanje, marketing, cloud, SaaS, video servisi i oglašivačke mreže. Ovi su trendovi su svi odreda sada već u padu, a javljaju se neki novi.
Koje niše Mike savjetuje?
Jedan od očitijih trendova je “u oblacima” – riječ je o tehnologijama čije je doba tek počelo, i mnogo je još zakutaka za istražiti, a SaaS vezan uz cloud tehnologije vrlo je dobro područje fokusa.
Budućnost je u sigurnosti – sve više dijelimo informacije na različitim servisima i društvenim mrežama, mičemo svoje poslovne podatke sa servera stavljamo u oblake, no istovremeno smo svjesni svih afera koje se odvijaju i nesigurnosti servisa koji nam postaju nužni i neizbježni. Sigurnost podataka, sigurnost u oblaku i očuvanje privatnosti na internetu postaju od krucijalne važnosti.

Tu su i različite metode plaćanja putem interneta – što više kupujemo online, to smo skloniji i online načinima plaćanja, no također želimo ubrzati taj postupak van digitalnog okruženja i voditi svoje financije na uređajima koji su nam nadohvat ruke. Razvoj ekosustava i novih metoda, ali i kriptovaluta (ne Bitcoina, doduše) je nešto čemu se vrijedi posvetiti, tvrdi Mike.
Još jedna domena s kojom teško možete pogriješiti je Big Data, kao i analitike svih vrsta koje se mogu nositi s ogromnim količinama podataka koje sad dobivamo. Kako strukturirati goleme količine podataka, kako iščitati nešto iz njih i donositi zaključk, kako iz njih uspješno predviđati trendove – sve su to pitanja koja ćemo postavljati još neko vrijeme, a odgovori su i više no dobrodošli.
Ovo su ujedno i područja u koja ulažu Wise Guys, pa nalazite li se u njima i poželite li kojim slučajem krenuti putem Monolitha, upoznajte se s njihovim portfeljem i programom.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mario
17. 04. 2014. u 7:37 pm
Svaki guru svoju priču ima. Danas čitam da je mobilnih plaćanja ko pljeve a on preporuča payment nišu. Također kaže agoasne mreže su out a Google zarađuje kao nikad dosad
itd