Koje vam niše predlaže 'pametnjaković' Mike Reiner iz akceleratora Startup Wise Guys?

Koje vam niše predlaže ‘pametnjaković’ Mike Reiner iz akceleratora Startup Wise Guys?

Mike Rainer jedan je od „pametnjakovića“ iz estonskog akceleratora Startup Wise Guys, kojem se svojevremeno priključio i hrvatski startup Monolith, a na TblisiFTW događanju pričao je o trendovima na startup sceni i lukrativnim područjima.

B2C divlji je zapad- zašto uopće želite ići tamo?
B2C divlji je zapad – zašto uopće želite ići tamo? (Slika: Miranda Goderdzishvili)

Mike Reiner jedan je od “pametnjakovića” iz estonskog akceleratora Startup Wise Guys, kojem se svojevremeno priključio i hrvatski startup Monolith, a na Tblisi FTW događanju pričao je o trendovima na startup sceni i lukrativnim područjima.

Prvi od Mikeovih savjeta, koji često prakticiraju pri odabiru startupa za svoj program akceleracije, jest da je B2C poslovanje “divlji zapad” – potpuno nepredvidivo i nikad ne znate što se može dogoditi. Štoviše, čak dvostruko više B2B pothvata preraste u tvrtke vrijedne milijarde dolara, u odnosu na one koje su svoj proizvod namijenile krajnjim korisnicima, no velik dio startupa ipak zaobilazi ovaj poslovni model i odlučuje riskirati s korisnicima i korisničkom naklonostima.

Djelomično je to uvjetovanom velikim boomom svega društvenog u 2007. i 2008. godini – no trendovi su prevrtljivi (kao i korisnici). U danom periodu, niše s najbolljim izlazima i najviše financiranja bile su društvene mreže i sve vezano uz njih, gaming, prodaja i oglašavanje, marketing, cloud, SaaS, video servisi i oglašivačke mreže. Ovi su trendovi su svi odreda sada već u padu, a javljaju se neki novi.

Koje niše Mike savjetuje?

Jedan od očitijih trendova je “u oblacima” – riječ je o tehnologijama čije je doba tek počelo, i mnogo je još zakutaka za istražiti, a SaaS vezan uz cloud tehnologije vrlo je dobro područje fokusa.

Budućnost je u sigurnosti – sve više dijelimo informacije na različitim servisima i društvenim mrežama, mičemo svoje poslovne podatke sa servera stavljamo u oblake, no istovremeno smo svjesni svih afera koje se odvijaju i nesigurnosti servisa koji nam postaju nužni i neizbježni. Sigurnost podataka, sigurnost u oblaku i očuvanje privatnosti na internetu postaju od krucijalne važnosti.

Trendovi se brzo mijenjaju, napominje Mike
Trendovi se brzo mijenjaju, napominje Mike (Slika: Miranda Goderdzishvili)

Tu su i različite metode plaćanja putem interneta – što više kupujemo online, to smo skloniji i online načinima plaćanja, no također želimo ubrzati taj postupak van digitalnog okruženja i voditi svoje financije na uređajima koji su nam nadohvat ruke. Razvoj ekosustava i novih metoda, ali i kriptovaluta (ne Bitcoina, doduše) je nešto čemu se vrijedi posvetiti, tvrdi Mike.

Još jedna domena s kojom teško možete pogriješiti je Big Data, kao i analitike svih vrsta koje se mogu nositi s ogromnim količinama podataka koje sad dobivamo. Kako strukturirati goleme količine podataka, kako iščitati nešto iz njih i donositi zaključk, kako iz njih uspješno predviđati trendove – sve su to pitanja koja ćemo postavljati još neko vrijeme, a odgovori su i više no dobrodošli.

Ovo su ujedno i područja u koja ulažu Wise Guys, pa nalazite li se u njima i poželite li kojim slučajem krenuti putem Monolitha, upoznajte se s njihovim portfeljem i programom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mario

    Mario

    17. 04. 2014. u 7:37 pm Odgovori

    Svaki guru svoju priču ima. Danas čitam da je mobilnih plaćanja ko pljeve a on preporuča payment nišu. Također kaže agoasne mreže su out a Google zarađuje kao nikad dosad

    itd

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…