Micro-Link: Jednakih mogućnosti na poslu nema bez pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Link: Jednakih mogućnosti na poslu nema bez pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Linkova "formula" zapravo je jednostavna: nema produktivne i uspješne tvrtke bez zdravih, odmornih i sretnih zaposlenika. Ali kako doći do toga?

Micro-Link je ICT tvrtka specijalizirana za integraciju bežičnih komunikacijskih tehnologija i mrežnih rješenja te profesionalnih IT usluga. Posluje više od tri desetljeća, ima više od 450 poslovnih korisnika i partnera iz državnog i javnog sektora, javne sigurnosti, lokalne samouprave te gotovo svih industrijskih vertikala (energetika, komunalna poduzeća, transport, telekomunikacije, proizvodnja itd.). Riječ je o kompaniji koja je duži niz godina među 20 najuspješnijih ICT tvrtki u Hrvatskoj, a još je posebna i po tome što je vode – dvije sestre! Ivana Janković Šafarić i Lana Janković Darapi.

Inovativnost u metodama

Ivana sama za sebe kaže da je osoba prepuna kontrasta s interesom za spajanje nespojivog: područje strategije i marketinga sretno združuje sa svojim inženjerskim pogledom na svijet. Sa sestrom, preuzela je obiteljsku tvrtku 2010. godine i od tada je uspješno vodi, ali:

Hvatajući se svakodnevno u koštac sa svim čarima poduzetništva, i onim dobrim i onim lošim stranama svakog poslovnog pothvata.

Kao i sve ostale ICT tvrtke u Hrvatskoj, i Micro-Link je suočen s izazovom privlačenja i zadržavanja kvalitetnog kadra. Ivana kaže:

To od nas zahtijeva stalni angažman i inovativnost u metodama. Primjenjujemo sve – od klasičnih oglasa, ciljnih komunikacija, certifikata poslovne izvrsnosti do raznih employer branding metoda.

No, na kraju dana, ne postoji tako snažan alat kao što je to dobra preporuka nekog bivšeg zaposlenika koja kaže otprilike: „Ako tražiš posao javi se u Micro-Link, oni su ti stvarno super firma i ekipa“.

Sami stvaraju svoje ljude

Micro-Linkovo poslovanje bazira se na specijaliziranim inženjerskim znanjima i novim tehnologijama za koje gotovo da i ne postoje raspoloživi kadrovi odgovarajućih kompetencija na tržištu naše regije. To u praksi znači da profile stručnjaka kakve trebaju u Micro-Linku većim dijelom moraju sami izgraditi. Taj proces potraje i do dvije godine, a onda:

Često se dogodi da naše stručnjake sazrele nakon treninga u Micro-Linku požele akvizirati naši klijenti koji su zbog poslovne suradnje imali priliku prepoznati kvalitetu i profesionalnost, a kad sve to još stavimo u kombinaciju s fluktuacijama na tržištu rada, postaje sve izazovnije stvoriti i u tvrtki zadržati potrebnu bazu znanja i iskustava.

Nova metoda transformacije

Kako bi riješile taj problem, Ivana i Lana, i inače sklone inovacijama u poslovanju, prije godinu dana odlučile su inovirati i svoje ljudske resurse te su odlučile provesti evaluaciju praksi koje koriste prolaskom kroz certifikaciju za stjecanje MAMFORCE standarda. Riječ je o mjerilu koje utvrđuje koliko je neka tvrtka ili radno mjesto – kvalitetno mjesto za obitelj i zaposlene roditelje.

MAMFORCE DEI+ metoda vrsta je evaluacije organizacijske kulture čija autorica je psihologinja Diana Kobas Dešković, a provodi je tvrtka Spona Code, trenutno u okviru projekta EU “Re-kreiraj posao i život za žene i muškarce” koji koordinira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Metoda analizira niz pokazatelja koji omogućuju dugoročno mjerenje održivih organizacijskih promjena. Služi kao strateški alat promjene organizacijske kulture i pruža podršku u kreiranju podržavajućeg radnog mjesta baziranog na otvorenoj komunikaciji, povjerenju i uvažavanju različitosti čime se pozitivno utječe i na ukupnu dobrobit zaposlenih.

Ravnoteža, podrška i učinak

Nakon inicijalne MAMFORCE DEI + procjene u Micro-Linku su uočili prostor za napredak u nekoliko kategorija razvoja organizacijske kulture, kao što su upravljanje talentima, dobrobit zaposlenika te razvoj liderskih kompetencija, kaže Ivana.

Područja kojima smo se odlučili posvetiti i aktivno utjecati na poboljšanja bila su, primarno, ravnoteža privatnog i poslovnog života, programi podrške te sustav upravljanja učinkom.

U sklopu akcijskog plana u Micro-Linku uspješno su provedene brojne mjere poboljšanja i aktivnosti. Primjerice, uvedeni su slobodni dani za prvi dan škole prvašićima, obiteljski dan za zaposlenike, uvedeni su fleksibilni oblici rada rada (klizno radno vrijeme, fleksibilna preraspodjela vremena, rad na daljinu), aktivno je promovirano korištenje roditeljskog i očinskog dopusta, uvedena su razna unapređenja u sustavu upravljanja radnim učinkom i praćenje napretka svakog zaposlenika.

Uveden je i transparentan sustav nagrađivanja za ostvarene radne rezultate kroz individualne godišnje ciljeve te naknade za dodatna radna zaduženja. Poboljšan je sustav mentorstva, praćenja napretka te integracije novih djelatnika.

Odgovorno upravljanje, angažiranost i komunikacija

Ivana Janković Šafarić ponosna je što su unutar godine dana od početnog Mamforce audita ostvarili prosječan napredak od čak 21% za sve kategorije zajedno, što je veliki pozitivan skok.

Najveći pojedinačni napredak postignut je u domeni upravljanja talentima te leadershipa i razvoja, dok su nam najbolje ocijenjene kategorije odgovorno upravljanje te angažiranost i komunikacija. Posebno nas veseli što nam se naš trenutni Employee Experience indeks nalazi znatno iznad razine benchmarka u našoj kategoriji. Konkretno, u prosjeku smo 13% bolje ocijenjeni u odnosu na preporučene dobre prakse, što nam istovremeno postavlja vrlo visoko ljestvicu očekivanja za daljnji rad i napredak.

Micro-Linkova “formula” zapravo je jednostavna: kako bi kao tvrtka bili produktivni i uspješni, moraju imati zdrave, odmorne i sretne zaposlenike.

Organizacija je organizam, zbog toga moramo voditi brigu o svim našim dijelovima i biti u pravoj ravnoteži.

Žene za žene

Pošto Ivana i Lana tvrtku zajednički vode, Ivana ističe kako im je osobna misija uvijek bila usmjerena na to da kroz svoj rad maksimalno podržavaju žene u poslovanju i njihov profesionalni rast.

Trudili smo postići pravi balans u omjeru zapošljavanja kolegica i kolega u našem kolektivu, pogotovo zato što vjerujemo da žene svojim kvalitetama mogu puno doprinijeti razvoju digitalnog svijeta. Tako je udio djevojaka i žena u našoj tvrtki znatno iznad prosjeka ovog sektora, na što smo vrlo ponosni. Žene čine ukupno čak 42 posto Micro-Link tima, što je prilično visok postotak za ICT branšu općenito, a pogotovo za specifično područje radiokomunikacija kojim se mi bavimo.

Ivanu je Mamforce potaknuo da razmišlja i o sebi

Ne mogu se baš pohvaliti kvalitetnim omjerom privatnog i poslovnog života, jer mi već neko vrijeme posao zauzima znatno veći dio pažnje, energije i vremena. Uz potpuno opravdano negodovanje mojih najbližih, trenutno je zakinuto i vrijeme koje mi je potrebno za opuštanje i regeneraciju, tako da nikako nisam primjer dobre i preporučene prakse.

No, nakon nedavno održane MAMFORCE konferencije “Redefiniranje posla i života” i odslušanog vrlo inspirativnog keynote predavanja na temu “From Workaholic to Work-Life Integration” – odluka je pala. Počinjem se ozbiljno baviti zadatkom hvatanja balansa poslovnog i privatnog, točnije uzimanja zraka i prostora za svoje privatno vrijeme.

Tako da vjerujem da ću uspjeti uskoro ponovno postaviti scenu za neke moje omiljene, a već dugo zapostavljene hobije, poput joge, planinarenja, savladavanja novih vještina te opuštanja uz dobru knjigu, a koja nije nužno neka nova poslovna edukacija. Najviše me inače opušta i trenutno mi najviše nedostaje ples, svih vrsta i oblika, tako da se veselim ponovnom povratku u pokret koji život znači.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.