
Mercury PSI službeno postaje Nets CEE – što znamo o grupaciji koja je Dancima pomogla digitalizirati se?
Mercury PSI ima novo ime, a čime se službeno potvrdio ulazak poznatog hrvatskog kartičnog procesora u poznatu skandinavsku grupaciju. Ovaj zanimljiv poslovni spoj europskog sjevera i juga puno obećava - a evo i što će ga obilježiti.
Za Mercury PSI ste zasigurno čuli ako iole pratite financijsku sferu, a možda i jednostavno – jer plaćate novim oblicima plaćanja. Naime, Mercury PSI prvi je u regiji uveo Google Pay i Apple Pay za banke, a o čemu smo u detalje već pričali na Netokraciji.
S 10 godina iza Mercury PSI-a, od sjedišta u Zagrebu i Kopru, proširili su svoje usluge procesiranja plaćanja na osam tržišta. Sada, službeno mijenjaju ime u Nets CEE, godinu nakon što su postali dio Nets Grupe.
Možda se pitate: kako to utječe na nas?
Dolaskom Nets Grupe u Hrvatsku, potencijalno nam dolaze i njihova vrhunska digitalna rješenja i to ne samo u okviru plaćanja. Neka od njihovih ključnih rješenja tiču se virtualnog osobnog identiteta i putovnica, a upravo s primjerima nekih od njih želimo vam približiti Nets Grupu s kojim se Mercury PSI od sada i formalno spaja.
Više mi je u razgovoru rekla Maša Gavran, Mercury PSI-eva marketing specijalistica.

Prirodan tok financijskih tvrtki
Prije 11 godina, vodeća bankarska grupacija Intesa Sanpaolo osnovala je Intesa Sanpaolo Card (današnji Mercury PSI) koji je tada nastao na temelju bogatog kartičnog i platežnog iskustva zaposlenika PBZ Grupe i Banke Koper.
U prosincu 2016. tvrtka izlazi iz grupacije Intesa Sanpaolo te ju preuzima konzorcij fondova kojima upravljaju Advent International, Bain Capital Private Equity i Clessidra, a što je dovelo i do toga da su u vrlo kratkom razdoblju morali provesti promjenu imena tvrtke i vizualnog brendinga, o čemu smo imali priliku pisati za njihov 10. rođendan.
Iako je, tada novoimenovani, Mercury PSI imao prilično dinamičan put zadnjih godina, nije čudno da jedna kompanija iz platne industrije poput njih postaje dijelom veće grupacije, pojašnjava Maša.
Naše dinamično tržište se ubrzano okrupnjava jer tvrtke nastoje ponuditi tehnološki napredna rješenja po što povoljnijoj cijeni. U takvoj konstelaciji i mi sada postajemo dio veće zajednice, odnosno Nets Grupe koja postoji skoro 20 godina, i sa sjedištem u Ballerupu, nedaleko od danske prijestolnice, nudi inovativna platana rješenja za banke, korporacije, financijske institucije, srednja i mala poduzeća i trgovce.
Tako su i službeno obilježili novu promjenu, spajanjem južne i nordijske tradicije.
Kako se radi na nordijski način?
Ovo spajanje obilježava upravo taj spoj razlika koje se nadopunjuju. Mercury PSI tako je dobio na snazi kod inovativnih proizvoda koji odlikuju sjever, a Nets njihovu stručnost u sigurnosti i autentikaciji.
Moto skandinavskog poslovanja je jednostavnost, inovativnost i efikasnost. Time prožeta poslovna atmosfera definitivno je pomogla da Skandinavske zemlje budu jedne od, ako ne i na vrhu, najviše digitaliziranih zemalja i društava u čitavoj Europi od kojih možemo mnogo naučiti. Prema DESI indeksu 2020. Danska, Finska, Norveška i Švedska briljiraju u svim stavkama digitalnog društva.

Skandinavske zemlje su definitivni predvodnici kada je u pitanju uporaba digitalne identifikacije, kako u javnom tako i u privatnom sektoru, a Nets je igrao ključnu ulogu za digitalna društva tih zemalja. Glavna karika toga jest i tehnološko rješenje koje je prvo pokrenuto u Danskoj, ove godine slavi 10 godina, priča mi Maša.
Riječ je o NemID-ju, obaveznom virtualnom identitetu kojeg Danci dobiju čim navrše 16 godina, a služi kao digitalni potpis pri prijavi na sve javne web servise, internetsko bankarstvo i mnoge druge privatne digitalne usluge (nešto poput hrvatskog e-Građani sustava koji nudi dodatne opcije).
Nets koji je bio glavni nositelj projekta uskoro je implementirao eID verzije sustava i u Švedskoj, Norveškoj i Finskoj. A osim što služi u privatne svrhe za korištenje javnih e-usluga, sustav se koristi i kao certifikat osobe kao zaposlenika i trgovca, s kojim on onda može potpisati potrebno u ime tvrtke odnosno vlastitog poslovanja.
Uspješno rješenje u području identifikacije jest i Netsov Passport Reader, koji je nastao kako bi se omogućio još jedan siguran način provjere autentičnosti osoba. Danas norveške vlasti Passport Reader tako koriste u situacijama identifikacije ljudi koji još nemaju aktiviran norveški eID. Sve su to dijelovi slagalice koji su omogućili današnja digitalna nordijska društva, a za koji je Nets značajna karika.
Kad se jug i sjever povežu…
Za sve to, naravno, bilo je bitno da se digitalizacija pokaže kao prioritet u državnom sektoru, ali i svakodnevnom životu općenito. Rješenja koja je Nets realizirao i dolazak te grupe u južne krajeve daje i Hrvatima realnu perspektivu koliko može biti lako obavljati gomilu administracije iz vlastitog doma, ističe Maša. Ali i jug svog konja za utrku ima:
Mercuryjeva autentikacijska rješenja već su postala dio Netsove ponude skandinavskim klijentima, nakon što su se dokazala među našim korisničkim bankama u Hrvatskoj, Srbiji, BiH, Mađarskoj, Albaniji, Slovačkoj, Sloveniji i Rumunjskoj.
Ovo spajanje nije donijelo samo nove poslovne promjene već i kulturološke, dodaje:
Već od prvih mjeseci spajanja smo vidjeli da se dopunjujemo kako poslovno tako i kulturološki i to na obostrano zadovoljstvo. Svi smo primijetili kako su naše kolege iz Skandinavije jako uljudni i nije ih strah propitivati status quo dok su oni primijetili kako su njihove kolege s Juga veoma duhoviti i simpatični.
Iako neki od nas, kao što sam ja, još uvijek nisu osobno upoznali svoje kolege zbog pandemije, svima nam je bilo neprocjenjivo iskustvo početi raditi u međunarodnim timovima online.
A upravo su sitnice iz svakodnevnog života ono na čemu sada rade kako bi se bolje povezali s kolegama na sjeveru. Neke od navika sjeveraca će novoimenovani Nets CEE u Hrvatskoj oživjeti kroz brending ureda, ali i aktivnostima poput edukacija za zaposlenike o tradicijama u Skandinaviji.
Ovaj zanimljiv poslovni spoj europskog sjevera i juga puno obećava; s nestrpljenjem iščekuju nove epizode, a o tome kako se domaća rješenja koriste u Skandinaviji više drugi put!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.