Tako je - Mediatoolkit, a ne Degordian, digitalna agencija iz koje je proizašao ovaj alat za praćenje objava na internetu, zapošljava čak jedanaest osoba. Kao što se da zaključiti, ovaj svojevrsni startup ulazi u novu fazu te prodajom želi doći do ključnih korisnika. Gdje je Mediatoolkit danas i kamo ide (pomoću novih digitalnih kadrova), doznali smo u razgovoru s Ivorom Biharom, Product Managerom.
Prošla je godina dana otkako smo predstavili novu verziju Mediatoolkita koji se tada odmaknuo od novinara kao ciljane skupine i okrenuo svima koji imaju potrebu za praćenjem ključnih riječi. Od tada se proizvod nastavio razvijati prema povratnim informacijama korisnika, otkriva Ivor, pa se dodala i izrada automatskih izvještaja, određivanje sentimenta te praćenje foruma. Priprema se nova verzija, a zanimljiv je i napredak u poslovnom smislu, koji je i razlog ovog vala zapošljavanja.
U poslovnom smislu krenuli smo s prodajom, prvo testirajući razne kanale za prodaju i promociju, a kada smo pronašli model koji radi i koji je skalabilan, odlučili smo se na rast i razvoj prodajnog tima.
Mediatoolkit je proizvod Degordiana, kao i Socialpuzzle, tako da su još uvijek dio iste tvrtke i fizički se nalaze na istome mjestu. Ivor ističe da im to daje iskustvenu prednost jer imaju nad sobom uspješnu tvrtku koja je prošla (i još uvijek prolazi) kroz boli i radosti brzoga rasta. Mediatoolkit zbog toga zna u što se upušta, što je potrebno, a od velike pomoći je i razvijen odjel za ljudske resurse kojeg dijele s Degordianom. Međutim, Degordian je agencija, a Mediatoolkit je proizvod, stoga su poslovni modeli te ciljano tržište potpuno različiti, a tu bi trebali uskočiti i novi zaposlenici, posebno oni zaduženi za prodaju.
Koga traži Mediatoolkit?

Na Mediatoolkitu trenutno radi 18 osoba, a među njima su developeri (frontend, PHP, Angular, Java, C++), dizajneri, product marketingaši, account manageri i customer success manageri. Zapošljava se i raste konstantno već nekoliko mjeseci, a sad se zbog opsega posla i potražnje na tržištu odlučilo to još više intenzivirati. Ivor otkriva i što točno traže:
Radi se o Customer Success Managerima, koji stupaju u telefonski kontakt s našim korisnicima i uvode ih u korištenje alata, te za njih pronalaze idealne načine za korištenje Mediatoolkita u svakodnevnom poslovanju.
Account Manageri se bave telefonskom prodajom i za klijente pronalaze idealan plan za korištenje Mediatoolkita u skladu s njihovim mogućnostima. Za obje pozicije idealno se pokazalo iskustvo u telefonskoj komunikaciji s klijentima i znanje stranih jezika koje pomaže u kontaktu s korisnicima s drugih tržišta.
Kako prodajni tim raste, bit će potrebna i osoba koja bi svojim znanjem i iskustvom pomogla u dodatnom definiranju i optimizaciji prodajnih i poslovnih procesa te brinula o cijelom prodajnom timu, tako da se traži i Head of Sales Operations. Na kraju, rast prodaje omogućuje i daljnji razvoj proizvoda u koji će nastaviti ulagati, stoga se želi proširiti i produkcijski tim s Junior Angular Developerom, a uskoro će se tražiti i Java Development Interni.
Kvalitetan kadar ovakvog tipa ponekad je teško naći, a Ivor priznaje da su česti oglasi za posao znali podići i koje pitanje – zašto se konstantno traže novi ljudi?
Potreba za novim članovima tima se stalno povećava zbog opsega posla i širenja na druga tržišta. Zbog toga stalno tražimo ljude, a dobivali smo i upite o uspješnosti tih natječaja. Ovdje jako važnu ulogu igra naš HR tim koji brine o svakom kandidatu – svi uvijek dobiju povratnu informaciju – i pomaže nam izabrati vrhunske kandidate za svaku poziciju. Imamo visoke kriterije, jer nam je cilj dugoročna izgradnja tima, ali do sada smo u svakoj selekciji pronašli traženu osobu, koja se odmah uklopila u tim, i ne sumnjam da će tako biti i dalje.
Customer Success… Što?

Zanimljiva je pozicija Customer Success Managera, odnosno osobe kojima fokus ne bi bio na prodaji alata, nego na poboljšanju iskustva za korisnika. Cilj je postići zadovoljstvo korisnika, pa su 100% posvećeni tome i tako korisnicima daju dodanu vrijednost korištenja alata, objašnjava nam Ivor. U toj bi se ulozi dobro snašle osobe koje imaju iskustva u telefonskoj prodaji ili službi za korisnike (ako ste mislili da vam taj studentski posao neće mnogo značiti, možda se varate), a naš sugovornik objašnjava razliku između njih i CSM-a.
Osim što je riječ o telefonskoj prodaji i pomoći korisnicima, nema drugih sličnosti. Od početka gradimo prodajni tim u koji vjerujemo i želimo ga dugoročno razvijati. Svojim radom želimo razbiti negativnu percepciju prema radu u korisničkim službama, telefonskoj prodaji i prodaji općenito. Smatramo da su to ključne pozicije za razvoj poslovanja, a i oduvijek su nam na prvom mjestu bili ljudi – članovi tima i naši korisnici. Cilj nam je prodaju učiniti zabavnom i postići da se svi osjećaju zadovoljno i uspješno na kraju svakog radnog dana.
Sve to podsjeća na načine na koji se korisnicima prodaju globalni SaaS alati, poput Salesforcea. Ivor priznaje da im je upravo on bio jedan od uzora jer ima vrlo dobre prodajne procese, koje su proučili, primijenili ono što se testiranjem pokazalo kao uspješno, a ostatak prilagodili vlastitim potrebama i specifičnostima tržišta. Što se dalje razvijaju procesi, to se oni više udaljavaju od Salesforceovih, ali zadovoljstvo i korist za korisnike uvijek ostaju u centru.
Klijenti u regiji i šire
Mediatoolkitu su ciljana skupina tvrtke koje imaju odjele za odnose s javnošću te PR agencije. Međutim, primijetili su sve više malih i srednjih tvrtke koje žele dobivati kvalitetnije informacije o tome o čemu se priča na internetu, što se govori o njima, konkurenciji i industriji općenito. Većina od šezdesetak klijenata nalazi se u regiji, ali tu su klijenti i u Norveškoj, Španjolskoj, Nigeriji, Engleskoj, Tajlandu, itd., stoga poznavanje jezika kod potencijalnih zaposlenika može biti samo prednost. Krajnji je cilj proizvod nuditi globalno, a do toga planiraju doći brzim, ali postupnim širenjem po različitim tržištima.
A konkretni poslovi?
Ako i vi želite biti dio te priče – pogledajte koja je pozicija za vas:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Emil
06. 05. 2015. u 10:26 am
Ne kužim zašto ste vi pretplaćeni na uvijek istih par firmi. Kaj drugo ništa ne postoji u Hrvatskoj