
Što znači biti žena u Hrvatskoj u 21. stoljeću, iz virtualnog prostora govore žene Od5Do95
Od5Do95 prenosi ženska iskustva, ona intimna, ali i ona uvjetovana položajem žena u društvu. Bake, majke i kćeri iz virtualnog prostora progovaraju o tome što znači biti žena u Hrvatskoj u 21. stoljeću te kako se njihov životni put razlikuje od onog koji su prošle druge žene u njihovoj obitelji.

Multimedijalni umjetnički web projekt Od5Do95 nastao je iz želje da se ispričaju ženske priče koje se ne mogu čuti u medijima. Prvi je to projekt udruge Media Punkt iza koje stoje Arijana Lekić-Fridrih, Andrea Kaštelan i Marin Leo Janković, inače iz područja kulture.
Na ideju za pokretanje došli smo nakon što smo zapazili da su ženske priče kojima imamo pristup putem medija još uvijek velikim dijelom ili cenzurirane ili autocenzurirane. U konzervativnom društvu kakvo je hrvatsko o nekim se imanentno ženskim iskustvima uopće ne govori, a neke se vrijedne životne lekcije prenose isključivo usmenom predajom s koljena na koljeno.
Gledati intimna iskustva, objavljena javno, iz privatnog – intimnog prostora
Iz tog su se razloga Arijana, Andrea i Marin odlučili na suvremeni medij. Od5Do95 zapravo je spoj filma i interneta jer je riječ o internetskoj platformi na kojoj korisnici mogu samostalno birati koje će priče, odnosno videe, odgledati i kojim redoslijedom. Na ovaj je način projekt približen svima koji razumiju hrvatski jezik, a bez obzira na to što su ženska intimna iskustva postala javna, korisnici ih mogu gledati kod kuće – u vlastitim intimnim prostorima. S obzirom na emotivnu srž videa, to se ispostavilo najboljim izborom, objašnjavaju autori.
Svaka priča predstavlja jednu dob, tj. godinu života – od 5 do 95 godina, po čemu je projekt dobio ime. Svaki monolog je različit jer sugovornice same odlučuju o smjeru u kojemu teče razgovor. Ipak, zajednički trenutak svakog od njih je onaj misaoni kada intervjuirane djevojčice, djevojke i žene prekopavaju svoje živote, ističu iz udruge Media Punkt. Njihov projekt posebice je važan u kontekstu zlostavljanja žena, društvenom problemu po čijem pitanju država ne poduzima dovoljno.
Sve intervjue možete pronaći na službenoj stranici projekta, a o kojim sve temama progovaraju žene iz našega društva, pogledajte u kratkom videu:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.