Matija Žulj, novi ambasador EIC-a o financiranju kroz EIC-ove programe teške par milijuna eura

Matija Žulj, novi ambasador EIC-a o financiranju kroz EIC-ove programe teške par milijuna eura

Kao novi ambasador čija je tvrtka već financirala razvoj jednog proizvoda kroz EIC, Matija planira pomoći i drugim poduzetnicima na osiguranju sredstava za njihove projekte.

Hrvatska je prije gotovo točno deset godina ušla u Europsku Uniju, i dok svatko od nas ima svoje mišljenje o tomu, bilo bi netočno reći da se time nisu otvorila mnoga vrata ne samo prosječnoj osobi, nego i poduzetnicima. EU kroz svoje mehanizme raspolaže sa velikom količinom novca od kojeg nešto stiže i do Hrvatske.

Nažalost, ne dovoljno. Hrvatska je na zadnjem mjestu po tome koliko naši startupi, spin-offovi te srednji i mali poduzetnici povlače sredstava iz EIC-ovog Accelerator fonda koji dijeli nepovratna sredstva za inovacije u kompanijama.

Srećom, svijetlih primjera ima, od kojih možemo učiti.

FOTO – EIC je danas najveći investicijski mehanizam na razini Europe za poticanje inovacija, a omogućuje i hrvatskim znanstvenicima i poduzetnicima financiranje u svim fazama razvoja proizvoda.

Matija Žulj, osnivač agrotech kompanije Agrivi nedavno je postao novi hrvatski ambasador EIC-a, odnosno European Innovation Councila. Ovaj progam Europske Unije, koji raspolaže s oko 10 milijardi eura, identificira i podržava projekte koji se temelje na novim i revolucionarnim tehnologijama. Matija je jedini hrvatski predstavnik u EIC-u od 34 ambasadora, među kojima češće nailazimo na institucionalne predstavnike, dok tek dio ambasadora dolazi iz poduzetništva.

Uloga ovakvog ambasadora za domaću startup zajednicu tim je važnija jer ju obnaša netko tko može podijeliti i svoja iskustva u vezi samog financiranja. Prisjetimo se, Agrivi Matije Žulja prošle je godine upravo od EIC-a osigurao investiciju od nešto više od milijun eura kako bi razvijao AI alat za poljoprivrednike.

Kao ambasador, Matija planira pomoći i drugim poduzetnicima na osiguranju sredstava za njihove projekte, a kroz novu ulogu će se posebno fokusirati na promicanje inovacija upravo u područjima foodtecha i agtecha.

EIC daje dobre prilike za financiranje, ali zahtjeva i visoku kvalitetu prijava

Matija je jedini hrvatski predstavnik u EIC-u od 34 ambasadora.

Agrivi je godinu dana u provedbi EIC projekta, a Matija napominje kako im ostaje još jedna godina. Kada govorimo o tome kako projekt izgleda kada ste zapravo odabrani za financiranje, Matija je zadovoljan:

Iz našeg iskustva nam je izvrsno vidjeti razinu podrške i motiviranosti od strane EIC-a da projekti koje financiraju zaista i uspiju i da učine europsku tehnološku industriju globalno najkonkurentnijom. Mi smo posvetili puna tri mjeseca prijavi projekta za financiranje, a dodatno smo se potrudili uključiti relevantne interne i eksterne eksperte kako bi osigurali feedback iz različitih perspektiva ali i smjernice koje su nam pomogle napraviti što kvalitetniju prijavu.

Svoja iskustva Matija je nedavno podijelio i na EIC Infodayu u Šibeniku, koji je pokazao kako postoji interes za događaje ovakvog tipa. Ipak, Matija kaže kako, iako je istina da EIC daje dobre prilike i financije, zahtjeva i visoku kvalitetu te se poduzetnici trebaju dobro  pripremiti kako bi svoju prijavu “ispolirali” i imali šanse na natječajima.

Tri glavna programa

Ovogodišnji Radni program Europskog vijeća za inovacije nudi mogućnosti financiranja kroz tri glavna programa:

  1. EIC Pathfinder,
  2. EIC Transition i
  3. EIC Accelerator.

Matija kaže kako se ove godine više radi na priljevu startupa i talenata iz područja takozvanog deep techa, kroz pružanje veće podrške ženama inovatoricama i veće mogućnosti stažiranja istraživača. Matija dodaje:

Svi projekti EIC-a pružaju resurse kao što su treneri, mentori, stručnost, mogućnost suradnje s poduzećima i investitorima te raznolik niz drugih usluga i događaja, a oni se odnose i na prijavitelje, poduzetnike i znanstvenike iz Hrvatske. Dodatno, prestižne EIC nagrade prepoznaju i slave iznimne inovatore koji oblikuju budućnost Europe u raznim kategorijama, uključujući žene inovatorice, Europsku prijestolnicu inovacija, nabavu inovacija i društvene i humanitarne inovacije, i to s iznosima nagrada do 1 milijun eura.

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

Tri programa EIC financiranja razlikuju se u tome na koga ciljaju, koliko financijski mogu podržati poduzetnike i trajanju programa.

Primjerice, EIC Pathfinder otvoren je za istraživačke timove koji traže potpore od tri do četiri milijuna Eura, a ukupno raspolaže sa 343 milijuna. Dodatno, timovi koji se bave čistim i učinkovitim hlađenjem, digitalizacijom konstrukcije, preciznom prehranom, odgovornom elektronikom i solarnom energijom u svemiru na raspolaganju imaju posebnih 163,5 milijuna eura.

Kada projekt napreduje kroz Pathfinder program može se prijaviti na EIC Transition, koji raspolaže s nešto više od 60 milijua eura. Kroz ovaj program cilja se na projekte koji se bave mikro-nano-bio uređajima, ekološkom inteligencijom i optičkim frekvencijskim češljevima.

Posljednji program, EIC Accelerator, ima i najveći fond od više od milijardu eura. Program nudi kombinaciju bespovratnih sredstava i vlasničkih ulaganja, a bespovratna sredstva obično iznose ispod 2.5 milijuna eura, dok se kapitalna kreći od pola milijuna do 15 milijuna eura.

Izazovni, ali privlačni fondovi

Matija za kraj dodaje kako je Agriviju EIC omogućio financiranje razvoja novog proizvoda koji je početkom lipnja lansiran na svjetsko tržište. Tijekom idućih godinu dana projekta nastavit će se razvijati i pomagati poljoprivrednicima. Matija kaže:

Kako bi AI savjetnik zaista bio na pomoć brojnim poljoprivrednicima diljem svijeta, Ed-a smo stavili na raspolaganje i svim kompanijama u poljoprivredno-prehrambenoj industriji kroz našu AGRIVI Engage platformu. Naime, AI savjetnik dostupan je tako kompanijama za personalizaciju i implementaciju prema svojim korisnicima, odnosno poljoprivrednicima. Na taj smo način dali dodatnu vrijednost samom proizvodu i učinili ga jedinstvenim rješenjem na globalnom tržištu na što smo iznimno ponosni.

EIC projekti i financiranje dobra su opcija za sve one koji se bave visokom tehnologijom, pogotovo u području hrane i energije. Iako se proces do investicije ili nepovratnih sredstava čini dug, Matija napominje kako se uz dobru strategiju sve može lako riješiti. Ako zapnete, pokucajte mu na vrata!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Sponzorirano

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Izvještaj

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.