Matej Lončarić novi je predsjednik HUDI-ja. Kakvi su planovi za digitalno izdavaštvo u Hrvatskoj?

Matej Lončarić novi je predsjednik HUDI-ja. Kakvi su planovi za digitalno izdavaštvo u Hrvatskoj?

Matej Lončarić, glavni direktor digitalnog poslovanja CME Adria, jednoglasno izabran za novog predsjednika HUDI-ja, a 2024. duboko u temama tehnologija oglašavanja, digitalnih pretplata, digitalnih ulaganje te AI i contenta u hrvatskim medijima.

Hrvatska udruga digitalnih izdavača (HUDI) na redovnoj godišnjoj skupštini okupila je ključne aktere u digitalnom izdavaštvu u Hrvatskoj, članice HUDI-ja kako bi raspravili prethodne aktivnosti i postavili smjernice za buduće projekte.

HUDI je vodeće strukovno udruženje koje okuplja online medije i ostale industrije koje sudjeluju u digitalnom oglašavanju. Ciljevi HUDI-ja su oblikovati pravila i standarde na digitalnom oglašivačkom tržištu, transferirati znanja i trendove s razvijenih digitalnih tržišta na domaće kao i podignuti opću razinu stručnosti na tržištu uz dijeljenje znanja i resursa.

HUDI AdEx: Na digitalno oglašavanje u Hrvatskoj u 2022. potrošeno 221,9 milijuna eura, vidljiv trend nestabilnosti

Matej Lončarić postao predsjednik HUDI-ja

Jedan od najvažnijih trenutaka skupštine bio je izbor novog predsjednika Hrvatske udruge digitalnih izdavača. Nakon isteka mandata dosadašnjeg predsjednika, održan je izborni proces na kojem je Matej Lončarić, glavni direktor digitalnog poslovanja CME Adria, jednoglasno izabran za novog predsjednika Udruge.

Matej nastavlja liniju ključnih osoba koje predsjedaju Udrugom, s Anom Hanžeković Krznarić, CEO Hanza Media kao prvom predsjednicom HUDI-ja te Ivanom Pleše, aktualnim predsjednikom tijekom čijeg mandata su pokrenute različite projekte aktivnosti. Novi predsjednik donijet će obilje iskustva i stručnosti u digitalnom izdavaštvu te doprinijeti razvoju Udruge, na što je Matej Lončarić poručio:

Želim iskreno zahvaliti svim članovima udruge na povjerenju koje su mi ukazali izborom za predsjednika. 2024. godina bit će jedna od najizazovnijih u digitalnom okruženju, pritom, posebno ćemo se usmjeriti na standardizaciju mjerenja posjećenosti, Fair Content Attribution, factchecking i rješavanje problema 3rd party kolačića.

Jedna od većih novosti je i produkcijski showroom koji će imati platformu da na jednom mjestu pokaže koliko svi naši članovi investiraju u sadržaj, ali i u kreativnu industriju. Glavna tema bit će načini monetizacije sadržaja, naš AdEx i kako napraviti što bolje poslovne modele u medijima. Otvorena komunikacija, dijeljenje znanja i iskrena suradnja bit će ključni za postizanje uspjeha u ovim izazovnim projektima.

Ovogodišnja skupština Hrvatske udruge digitalnih izdavača bila je prilika za članove da se povežu, razmijene iskustva i razmotre izazove i prilike pred njima. Udruženje ostaje predano promicanju digitalnog izdavaštva i pomaganju članovima kako bi zajedno oblikovali budućnost sektora u Hrvatskoj.

“Drugu godinu zaredom procijenili smo iznose ulaganja u digitalno oglašavanje koji iznose 222 milijuna eura…”

U svom izvješću o radu u protekloj godini, izvršni direktor udruge, Ozren Kronja, istaknuo je kako je HUDI u 2023. godini ostvario značajne rezultate u promicanju i zaštiti interesa te unaprjeđenju digitalnih izdavača u Hrvatskoj:

HUDI je ove godine unio značajnu vrijednost u hrvatsko tržište digitalnog izdavaštva i oglašavanja. Drugu godinu zaredom procijenili smo iznose ulaganja u digitalno oglašavanje koji iznose 222 milijuna eura te segmentirali s obzirom na vrstu kompanija. Analizirali smo veličinu tržišta digitalnih pretplata i pokazali koje strategije i taktike hrvatski izdavači koriste kako bi akvizirali nove pretplatnike i zadržali postojeće. Dobili smo uvid u cjelokupno stanje i trendove u industriji od najvećih hrvatskih stručnjaka.

Bacili smo se u koštac s AdTechom kako bi ga približili svim dionicima na tržištu i kreirali rješenja koja odgovaraju trenutnim potrebama i izazovima, kao npr. gubitak 3rd party kolačića. Od ove godine HUDI je postao i suorganizator SoMo Borca, najjače digitalne platforme i nagrade za digitalne radove u regiji, gdje smo u suradnji s 404 kreirali program u Media Stream-u, koji nam je omogućio plasiranje HUDI sadržaja na cijelu regiju, te razmjenu znanja s ostalim stručnjacima.

Hrvatska udruga digitalnih izdavača također je predstavila ambiciozne planove za nadolazeću godinu, gdje su neki od ključnih fokusa u 2024. godini tehnologija oglašavanja, digitalne pretplate, AI u medijima, ulaganje u digitalno oglašavanje, te content, proizvodi i usluge hrvatskih medija.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?