S približavanjem Božića i Nove godine, dolazi vrijeme kada ćemo potrošiti nešto više, poštujući običaj koji nije sasvim uništila ni kriza. U božićno-novogodišnjem razdoblju kupujemo češće nego inače, a kako to izgleda dok se kupuje u Hrvatskoj? Dio navika otkrilo je istraživanje MasterIndex, koje se pozabavilo kartičnim plaćanjem i drugim trendovima.

Koliko ćete potrošiti za Božić i Novu godinu? Koliko trošite inače i kako to radite? U vremenu koje je pred nama sve se više govori o navikama dok kupujemo, a njima se bavi i istraživanje MasterIndex, iza kojega stoji MasterCard, uz traženje odgovora na pitanje kakva je današnja slika u Hrvatskoj.
Gotovina ili kartice?
Odlazak do bankomata i podizanje novca i dalje je popularno, ali MasterCardovo istraživanje provedeno u suradnji s agencijom GfK otkrilo je da 26 posto ispitanika koristi kartice svakodnevno, a 32 posto tri do pet dana u tjednu. Sliku o sve češćem kartičnom plaćanju upotpunjava 25 posto ispitanika koji tako kupuju jednom do dvaput tjedno, a sve je popularnije i beskontaktno plaćanje, s rastom s 22 posto tijekom 2014. na 40 posto u dosadašnjem razdoblju 2015.
Zbog čega beskontaktno plaćanje? Po MasterCardovu iskustvu služenja takvim načinom kupovine, korisnici se osjećaju sigurnije s obzirom na to da se beskontaktne kartice oslanjaju na čip tehnologiju koja omogućava zasebni novi kod za svaku novu transakciju, što smanjuje opasnost da će se dogoditi prijevara. Pored toga, za plaćanje u iznosu do 100 kuna nije potrebno unošenje PIN-a, koje se traži samo za veće transakcije.
Kupujemo li na internetu ili staromodno?
Služenje karticama u trgovinama je sve uobičajenije, a kako stoje stvari s kupovinom putem interneta? Navika koja je nekada izazivala pitanja poput “zašto da kupim neku majicu koju ne mogu isprobati?” ili “zašto da čekam da nešto stigne ako u trgovini mogu dobiti odmah?” danas je također u porastu. Čak 82 posto sudionika istraživanja izjasnilo se da kupuje na internetu barem povremeno, više puta tijekom godine, a 30 posto jednom do dva puta mjesečno.
Najpopularnija roba je ona koju u “fizičkim” trgovinama najčešće isprobavamo. U prvom su planu odjeća, obuća i modni dodaci, koje u domaćim i stranim internetskim trgovinama kupuje 63 posto ispitanika.
Dok je beskontaktno plaćanje popularno zbog veće sigurnosti, glavni razlog za kupnju putem interneta su povoljne cijene, posebne pogodnosti i sniženja, što je najviše privuklo 75 posto sudionika istraživanja. Za 63 posto ispitanika najvažnija je stalna dostupnost trgovina, 59 posto ispitanika zadovoljno je što može uštedjeti vrijeme za odlazak do trgovine, 56 posto zanimaju specifične pogodnosti kupovine na internetu, 54 posto zaintrigirano je većim izborom proizvoda, a 50 posto najviše zanima dostava na kućnu adresu.
MasterIndex je pokazao da potrošači u Hrvatskoj sve više vole i mobilno plaćanje i druge usluge, sa 76 posto ispitanika koji na mobilnim telefonima najčešće koriste plaćanje SMS-om, 56 posto kojima je glavna stvar provjera stanja računa i troškova na karticama i 30 posto sudionika istraživanja koji preferiraju mobilno bankarstvo.
Nova usluga u Hrvatskoj
Istraživanje je pokazalo da su drugačije navike od onih staromodnih sve popularnije, neke češće, a neke druge barem povremeno. Za nešto još drugačije, MasterCard je u Hrvatskoj predstavio svoju uslugu MasterPass, koja će omogućiti plaćanje bez potrebe da se za svaku novu kupovinu na internetu unose podaci koji se traže od potrošača. Umjesto njihova ponavljanja, korisnik ih može pohraniti na jednom mjestu i jednim klikom na miš ako je za računalom ili dodirom na zaslon mobilnog uređaja “dozvati” ono što mu ili joj treba svaki put kada je to potrebno.
Poslije ovoliko priče o trgovinama, proizvodima, plaćanjima, Božiću i Novoj godini, jesu li vas zasvrbjeli prsti ili ruke same krenule prema novčaniku – i kartici u njemu?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.