Ako ste na ulasku u 2016. pred sebe postavili zadatak koji vam se čini jako originalnim, niste jedini. Mark Zuckerberg je među novogodišnjim obećanjima samome sebi najavio da kani učiniti upravljanje vlastitim domom što jednostavnijim. Planira se osloniti na umjetnu inteligenciju koja bi mu mogla poslužiti i u poslu, u vizualiziranju novosti za što kvalitetniji Facebook.

Pozdravljajući dolazak nove godine, Mark Zuckerberg je pred sebe postavio zadatak koji namjerava ostvariti tijekom narednih mjeseci. (N)ovogodišnje obećanje gazde Facebooka, koje je otkrio na Facebooku (a gdje drugdje?), odnosi se na tehnološko unaprjeđenje vlastitog doma, točnije, razvoj opcija s kojima će se domom moći upravljati uz oslanjanje na umjetnu inteligenciju.
Every year, I take on a personal challenge to learn new things and grow outside my work at Facebook. My challenges in…
Posted by Mark Zuckerberg on Sunday, January 3, 2016
Zuckerberg pritom želi otići još korak ili dva dalje nego se može ostvariti s postojećim asistentima kojima upute šaljemo glasom ili s internetom stvari. Cilj mu je ostvariti da ono što već postoji bude još umjetno inteligentnije, s mogućnošću da za upravljanje domom ne bude potrebna nikakva uputa.
Uzor u Iron Manu
Smišljajući kako bi to moglo izgledati, Zuckerberg je posegnuo za primjerom iz fikcije. Spomenuo je J.A.R.V.I.S., računalni sustav za upravljanje domom iz Iron Mana, kojim se glavni lik Tony Stark služio kako bi držao stvari pod kontrolom. Za vlastiti J.A.R.V.I.S. ili kako će se već zvati, Facebookov suosnivač oslonio bi se na već razvijena rješenja, poput Amazona Echa koji smatra korisnim za glasovnu kontrolu opcija dok sluša glazbu, ali to nije sve.
U Zuckerbergovu domu, uputa da se nešto obavi ne bi trebala stići izravno, već bi se, primjerice, jačina svjetla ili razina zagrijanosti prostorije mogli kontrolirati nečijim ulaskom u prostor, s mogućnošću da pametni promagač prepozna glas ili lik osobe koja je ušla. Ideja koju želi provesti u praksi time bi bila korisna za svakodnevni obiteljski život, no ‘Zuck’ ne razmišlja samo o sebi, supruzi Priscilli i nedavno rođenoj kćeri Max, ili o drugim obiteljima kojima bi ovakav pomagački sustav bio pri ruci. Zanima ga i posao koji ga je učinio bogatim i slavnim.
Preko Iron Mana do boljeg Facebooka
Posebni izazov predstavljenog plana bit će primjena osmišljenog sustava u upravljanju Facebookom. Zuckerberg se u objavi u kojoj objašnjava što želi postići toga dijela dotaknuo samo ukratko, spominjući da želi dobiti vizualizaciju podataka u virtualnoj stvarnosti kako bi novosti za korisnike bile još bolje, a kontrola posla učinkovitija.
Sve skupa, zvuči kao nešto zahtjevniji izazov nego učenje mandarinskog, što je bila jedna od Zuckerbergovih prijašnjih novogodišnjih odluka. Ne bismo podcijenili učenje mandarinskog, ali…
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.