Netko u svoje slobodno vrijeme slika, štrika, svira... Marin Pavelić snima filmove. Kako je sve krenulo još u osnovnoj školi, što je naučio u 10 godina svog izazovnog hobija te kako drugi zaljubljenici u film mogu početi i sami ih stvarati, otkrivamo u novoj epizodi.
Jesi ti YouTuber ili filmaš koji se koristi YouTubeom? Jedno je od bitnih pitanja ove epizode u kojoj upoznajete još jednog novog člana Netokracijinog tima. Marin je već sa svojih 14 godina počeo snimati kratke filmove, a ove je godine YouTube kanal koji je pokrenuo s kolegom napunio 10 godina.
Tako je 2011. iz ljubavi prema filmskog stvaralaštvu nastao Mendax Films, amaterski projekt dvojice tinejdžera koji su svojedobno odbili i JoomBoos na svojim počecima. Iako danas imaju 6 tisuća pretplatnika, na njihovom kanalu nema na stotine videa, ma nema ih ni 100. Oni ne rade prosječan YouTube sadržaj, oni rade filmove, slatke i kratke koji su im priskrbili već nekoliko nagrada.
Na svaki njihov projekt ode po nekoliko mjeseci rada, što nije idealna situacija u vremenima kada algoritam nagrađuje viralne i bombastične sadržaje koji se štancaju kao na pokretnoj traci. Kako oni koji žele stvarati filmove iz hobija mogu početi pa potom i preživjeti u takvom okruženju te na kraju ostati motivirani stvarati i uživati u filmmakingu, saznali smo u razgovoru s našim Marinom Pavelićem.
Dotaknuli smo se i:
- Kako naučiti “filmski zanat” na YouTubeu?
- Što mladim filmašima može pomoći u treniranju dramaturškog oka?
- Izazovi stvaranja filma iz ničega.
- Mendax Films anegdote i uspješnice.
- Zašto su odbili JoomBoos?
- Atraktivnost amaterskog filmskog stvaralaštva nekada i danas.
- Zašto Marin nikada nije upisao Akademiju dramskih umjetnosti?
- Savjeti svima koji se žele okušati u stvaranju filmova.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.