Marijana Šarolić Robić: Nijedno dijete ne smije biti izostavljeno jer nema računalo, internet i digitalne vještine

Marijana Šarolić Robić: Nijedno dijete ne smije biti izostavljeno jer nema računalo, internet i digitalne vještine

Evo kako udruga Professional Women's and Men's Network Zagreb želi pomoći riješiti taj problem te kako se IT zajednica može priključiti.

Nedavno je odjeknula vijest o tome da udruga Professional Women’s and Men’s Network Zagreb pokreće inicijativu Jednake (digitalne) prilike za sve. Jedna od prvih aktivnosti napravljena je u suradnji s udrugom Obitelji 3plus, u koju su uključene obitelji s troje i više djece, a putem koje se želi za takve obitelji nabaviti više računala i druge opreme ne bi li djeca mogla nesmetano pratiti online nastavu, a tu je i akcija digitalnog opismenjavanja.

O toj, ali i o budućim aktivnostima, kao i načinu na koji se ICT zajednica može uključiti, popričali smo s Marijanom Šarolić Robić, predsjednicom udruge PWMN Zagreb.

U pružanju podrške ženama, muškarci imaju važnu ulogu

Riječ je o udruzi koja je osnovana 2016. godine, kao dio međunarodne priče promicanja rodne ravnopravnosti u poslovnom okruženju, objašnjava Marijana. Suosnovale su je, uz Marijanu, Hajdi Ćenan, Nadja Schaps Horvat, Dijana Sušac i Katarina Sabol, a iako sve dolaze iz različitih industrija, zajednička im je bila želja promicati različitost uključivanjem i žena i muškaraca te korištenjem dostupnog međunarodnog znanja i najboljih praksi s područja rodne ravnopravnosti u poslovnom okruženju.

Krenuli smo kao PWN Zagreb, jer je to bilo ime koje je kao brend postojalo već u više od 20 zemalja svijeta, no kako je ime sadržavalo samo “women” odnosno žene, a naši su članovi od prvog dana bili i muškarci, odlučili smo u rujnu 2019. godine promijeniti ime i dodati i „men“ odnosno muškarce u naziv udruge te smo sada PWMN Zagreb. Time želimo naglasiti da nisu samo žene te koje se trebaju boriti za jednak položaj u poslovnom svijetu, nego u prepoznavanju ove problematike i pružanju podrške ženama i muškarci imaju jednako važnu, dapače iznimno važnu, ulogu.

A promicanje rodne ravnopravnosti u poslovnom okruženju se pokazalo kao jako izazovno jer traži promjenu na osobnoj razini svakoga od nas, nastavlja moja sugovornica.

I sami smo svakodnevno svjesno i nesvjesno izloženi obrascima koji promiču određena ponašanja i onemogućavaju da se takve nesvjesne barijere premoste i iskoristi potpuni ljudski potencijal neovisno o kome je riječ.

Moje osobno iskustvo je takvo da sama nisam svjesno trpjela nikakvu neravnopravnost s obzirom na rod, ali sam jednostavno kroz rad udruge osvijestila u kojoj mjeri i ja sama nesvjesno promičem određene stereotipe i propuštam svjesno birati podzastupljeni rod u slučaju kada oba kandidata jesu jednako izvrsna.

Odvjetnica u svijetu AI-ja

Iako je Marijana odvjetnica, možda ste naišli na nju kako priča o temama poput umjetne inteligencije. Tehnologija i pravo, kao i svaka ljudska djelatnost, idu ruku pod ruku, kaže mi.

Tehnologija, poput umjetne inteligencije, samo je kanal ljudskog djelovanja i mi kao dizajneri, developeri, korisnici takve tehnologije njoj dajemo obilježja koja nosimo u sebi, u svojim vrijednostima i etičkim principima. Jako je uzbudljivo biti dio takve brzo rastuće grane tehnologije poput umjetne inteligencije i svjedočiti gotovo svakodnevno svim business casevima koje već sada koristimo te osluškivati što ona donosi u budućnosti.

EU je na tom području aktivna od travnja 2018. godine, aktivno istražujući i diskutirajući o regulatornom okviru umjetne inteligencije kroz djelovanje Visoke stručne skupine za umjetnu inteligenciju i niz dokumenta poput Etičkih smjernica, Investicijskih politika ili Bijele knjige o umjetnoj inteligenciji.

Kroz te dokumente i aktivnosti se adresiraju dosad prepoznati rizici vezani uz implementaciju umjetne inteligencije i traži najbolja mjera za njezinu primjenu. Upravo je zato iznimno važno da se svi uključimo u tu diskusiju te pridonesemo i kao profesionalci i kao građani toj raspravi.

Kao prvi korak, predlaže besplatan online tečaj umjetne inteligencije Elements of AI dostupan na hrvatskom jeziku.

Nije dovoljno samo osigurati uređaje za djecu, treba ih i digitalno opismeniti

Upravo je tehnologija jedan od razloga zbog kojih se mnoštvo djelatnosti danas, i u doba pandemije, može koliko-toliko normalno obavljati. No, nekima to ide lakše, nekima teže, a obiteljima s više djece posebno je izazovno pratiti nastavu na internetu jer nemaju dovoljno opreme, a ni znanja. Upravo je to bila motivacija udruzi PWMN Zagreb da pokrene akciju, uz podršku Algebre, Wiener osiguranja i Kraša.

Naši prvi korisnici projekta, Udruga Obitelji 3plus, sami su proveli istraživanje nakon prvog vala pandemije COVID-19 i utvrdili da 12 posto djece nema adekvatne uređaje za praćenje online nastave te da više od 49 posto roditelja osjeća zabrinutost zbog takve situacije. Kroz ovaj projekt nastojimo pomoći upravo u rješavanju tih problema, ne samo osigurati uređaje, već djecu i digitalno opismeniti.

Kao majka desetogodišnjaka sam kroz razdoblje online škole sama svjedočila koliko je moj osnovnoškolac bio sam spreman i spretan s svim tehnologijama koje su mu bile na raspolaganju, a upravo zato što već petu godinu pohađa takve edukacije izvan redovne nastave. I mene je kao mamu i odvjetnicu znao iznenaditi s izjavama poput treba li dijeliti svoje osobne podatke za prijavu na nagradnu igru jer njegov e-mail sadrži ime i prezime. Dakle, djeca mogu jako puno toga, samo im trebamo dati digitalne alate u ruke i uspjeh neće izostati.

Udruga Obitelji 3Plus došla je do podatka da 12 posto djece nema adekvatne uređaje za praćenje online nastave te da više od 49 posto roditelja osjeća zabrinutost zbog takve situacije.

Smatra da prvo djecu trebamo educirati o prijetnjama koje vrebaju u virtualnom svijetu te o načinima da zaštite osobne podatke i odgovorno i sigurno koriste internet, a zatim kako koristiti raspoložive digitalne alate da bi rasli i razvijali se te jednoga dana bili konkurentni na tržištu rada.

A bez digitalnih vještina to neće biti moguće. Osim toga, djeci treba približiti STEM vještine, osobito djevojčicama koje su u njima još uvijek podzastupljene, što se odražava i na tržište rada ako pogledamo da IT svijetom još uvijek dominiraju muškarci. Sve to možemo promijeniti ako dovoljno rano krenemo digitalno educirati našu djecu i odgajati ih na način da mogu biti sve što žele i na taj način mijenjati određene stereotipe.

S druge strane, da bismo povećali digitalnu pismenost djece moramo im osigurati opremu. No činjenica je da nemaju svi roditelji jednake financijske mogućnosti da svojoj djeci osiguraju potrebnu opremu kako bi primjerice mogli pratiti online nastavu pa je neka djeca prate putem mobitela ili, recimo, u višečlanim kućanstvima moraju dijeliti jedan laptop, što nije uvijek prikladno rješenje. Ovo pitanje osobito postaje važno sada kada govorimo o ponovnom širem uvođenju online nastave.

Kako se ICT zajednica može uključiti?

I ostatak ICT zajednice može se uključiti u ovakve akcije, bilo prijedlozima digitalne edukacije, bilo doniranjem opreme za djecu kojoj je ona potrebna.

Želja nam je nastaviti s projektom i dalje u 2021. godini te osim korisnika Udruge Obitelji 3plus uključiti i drugu djecu, koja se nalaze u institucionalnoj skrbi, kao i djecu slabijeg imovinskog stanja. Nijedno dijete ne bi smjelo ostati izostavljeno, a mi im zajedno našim nastojanjima želimo otvoriti vrata bolje budućnosti, već danas. Stoga ovim putem pozivamo sve tvrtke u Hrvatskoj koje prepoznaju ovu problematiku i spremne su pomoći, da podrže inicijativu Jednake digitalne prilike za sve.

Moto PWMN Zagreb je Advancing the way we work together, a Marijana dodaje i način na koji – živimo, ne samo radimo. Više detalja o projektu nalazi se na web stranici udruge, a tamo je i kontakt za sve koji se žele priključiti akciji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?