Manuela Šola o majčinstvu i poslovanju: Klijentski biznis ne dozvoljava dugo izbivanje

Manuela Šola o majčinstvu i poslovanju: Klijentski biznis ne dozvoljava dugo izbivanje

Manuela Šola prije 15 godina osnovala je jednu od vodećih regionalnih komunikacijskih agencija, Komunikacijski laboratorij. Kao da to nije dovoljno, uz ostale obveze u raznim strukovnim i poslovnim udruženjima, prije godinu dana upustila se u trgovinu - s partnerom Nikolom Žinićem otvorila je dječji dućan Ne.Ne.Ne. I to nakon što su postali roditelji.

Upravo je majčinstvo i bilo poticaj za pokretanje novog biznisa. Naime, zahvaljujući tome, primijetila je kako na našem tržištu nije baš bogat izbor odjeće za djecu od organskog pamuka i bez tradicionalne rodne podjele po bojama i motivima. Tu je vidjela poslovnu priliku, proizašlu iz vlastitih potreba, i tako se rodio Ne.Ne.Ne, dućan za male ljude s velikim stavom.

Time je Manuela došla na listu osoba kojima je roditeljstvo donijelo novu perspektivu u biznisu te otvorilo nove vidike i prilike. Na konferenciji Ladies of New Business powered by A1, koja se 26. ožujka održava u Alegbra LABu, razgovarat će upravo o toj temi, na panel raspravi s dizajnericom Nikom Valentić, suosnivačicom portala Supermame.hr Martinom Friganović te blogericom Lidijom Tomas Matijević.

Najvrjedniji resurs u izgradnji biznisa je vrijeme (a roditeljima upravo to kronično nedostaje)

No, Manuela je i prije ovog poslovnog pothvata dugi niz godina bila uspješna poduzetnica. U razgovoru, upitala sam je kolika je bila razlika između pokretanja PR agencije i trgovine dječjom odjećom. Odgovor se sam nameće – ogromna.

Ovo je projekt koji je nastao iz potrebe koju smo imali i uvidjeli da ju ima dosta roditelja, kao rezultat noćnog rada za kuhinjskim stolom.

Puno je razlika, naravno, jer je ovo posao koji učimo, drugačiji je od onoga čime se bavimo većinu svog vremena, ali je i zabavno istovremeno. Ono što je isto i u jednom i u drugom biznisu je da moraš uložiti jako puno vremena da bi to vidio na rezultatima. Bez obzira kako mali ili veliki biznis bio.

No, upravo je vrijeme ono što novim roditeljima kronično nedostaje, stoga je usklađivanje svih obveza koje ima vrlo izazovno, priznaje.

Vrijeme je najvažniji resurs koji imamo i koji mi, naravno, nedostaje, tako da osim dnevnog multitaskinga, na koji sam potpuno navikla davnih dana, jer je agencijski posao takav, jako puno večeri (točnije, kasnih noćnih sati) ulažemo u rad na shopu.

Kao glavnu motivaciju koja stoji iza rada u tim kasnim noćnim satima stoji vjera da je ono što rade dobro, potrebno hrvatskom tržištu, a i da će moći dosegnuti cilj koji je puno veći od jedne trgovine.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

No, koristi li u postizanju tog cilja resurse koje ima zahvaljujući svom prvom biznisu, komunikacijskoj agenciji?

Trudim se minimalno koristiti resurse agencije jer još uvijek nemamo budžet koji nam dozvoljava njen angažman, tako da je on sveden na savjete ili inpute koji ne zahtijevaju ozbiljno korištenje agencijskih sati. Mislim da je to poslovno ispravno i da tako treba biti, no to znači u praksi da Žinić i ja, i nakon xy godina agencijskog života, u slobodno vrijeme za dućan sve radimo sami – primke, cijene, narudžbe, PR… crtamo, pišemo i tako to… I sve to za onim spomenutim kuhinjskim stolom. 🙂

Usprkos ranom povratku na posao, odsustvo je utjecalo na poslovne rezultate

Konferenciju Ladies of New Business otvorit ćemo rezultatima istraživanja, koje je za ovu svrhu proveo Hendal, nad osobama koje upravo koriste rodiljni i roditeljski dopust ili su ga koristile u nedavnoj prošlosti, a rade u digitalno-tehnološkoj industriji. Rezultati su očekivani – zato što je industrija dinamična, a i zahvaljujući digitalnim alatima, majke se aktivno informiraju o novostima unutar svoje tvrtke, ali i industrije za vrijeme dopusta. Do rođenja djeteta u velikoj su mjeri angažirane u procese i obavljanje posla, dok nakon rođenja angažman postaje više pasivan, uz redovitu provjeru e-maila i poslovnih kanala te redovit kontakt s kolegama.

Za poduzetnice najčešće ovaj angažman nije samo opcionalan, nego nužda. Kao što je u nedavnom intervjuu Ida Prester, koja će voditi konferenciju, priznala da se nije usudila ići na dopust, i Manuela je rekla da je već dva tjedna, nakon što je rodila, bila na prvom poslovnom sastanku.

Nakon mjesec dana se vratila na posao na 4-5 sati, a nakon tri mjeseca na puno radno vrijeme. U međuvremenu sam cijelo vrijeme bila na mailovima, pozivima…. Unatoč jako dobrom timu i kolegama i kolegicama, koji su mi bili podrška, nas biznis je klijentski biznis i to nam ne dozvoljava dugo izbivanje. I usprkos tome što sam se rano vratila na posao, i dalje se to odrazilo na poslovne rezultate. Tek smo se 2018. vratili u normalu.

Nakon dolaska djeteta, ne pokušavajte stvari raditi na isti način

Uzimajući to u obzir, na kraju razgovora upitala sam Manuelu koja je njena poruka (budućim) majkama koje rade u ovoj dinamičnoj industriji.

Moje učenje u cijelom tom procesu je da trebamo prihvatiti promjenu koja se dogodila i ne pokušavati raditi stvari na isti način – jer više ništa nije isto.

To je prilika da stvari budu bolje, da još bolje upravljamo svojim vremenom i da nam ostane maksimum vremena koji možemo imati za kvalitetno vrijeme s djetetom i sa samim sobom na kraju dana.

Manuelu ćete moći poslušati na konferenciji Ladies of New Business powered by A1, koja se održava u utorak, 26. ožujka. Kapacitet konferencije je popunjen, ali možete se prijaviti na listu čekanja u slučaju da se oslobodi koje mjesto. Za one koji ipak neće uspjeti doći, Algebra LAB je osigurao i video prijenos uživo. Za više novosti o tome, kao i o drugim detaljima događanja, pratite Facebook event.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.