Ako razvijate rješenje usmjereno na ugostiteljstvo, gastronomiju, prehrambenu tehnologiju ili razvijate tehnologije za promicanje budućnosti gastronomije i/ili ugostiteljstva - razmislite o prijavi na FoodTech Startup natjecanje. Što uključivanjem dobivate otkrivamo u nastavku.
Na našoj maloj startup sceni sve se više novih projekata usmjerava u specifične niše kako razne industrije traže primijenjena tehnološka rješenja. U zadnje vrijeme tako puno slušamo o healthtechu, a u narednom periodu ćemo možda o nečem posve drugom – kao primjerice – foodtechu.
Od 5. do 15. kolovoza otvoren je poziv za prijave na The FoodTech Startup Competition program u organizaciji Maistra Hospitality Grupe. U suradnji s Infobipom i Pepermint Agencijom Maistra želi pomoći startupima koji razvijaju proizvode ili pružaju usluge koje rješavaju problem održivosti i digitalizacije u prehrambenoj i ugostiteljskoj industriji.
Potencijalni startupi moraju se baviti nekim dijelom lanca vrijednosti hrane što se odnosi na proizvodnju, isporuku, kupnju, uživanje ili zbrinjavanje hrane korištenjem tehnologije za stvaranje učinkovitosti i održivosti.
Stručni žiri koji će procjenjivati ideje sastoji se od Tine Turk Lupier, Human Resources Director u Maistra Hospitality Grupi; Nikole Pavešića, Director of Startups u Infobipu; Gorana Popovića, COO Bambija; Aleksandra Raića, VP of People and Transformation u Infobipu i Hrvoja Petrića, gastro konzultanta.
Od bacanja hrane preko poljoprivredne tehnologije pa do novih načina upravljanja hotelima
Foodtech je zaista nešto što će dugoročno imati ogroman utjecaj na nas, kako živimo a i cijelo društvo, naglašava Nikola Pavešić. U zadnjih par godina vidjeli smo velike napretke sa startupima kao što je Beyond Meat, Impossible Foods, Upside Foods, Finless Foods, Every Company i mnogim drugima.
Kako znamo da trenutna situacija s masovnom proizvodnjom hrane nije održiva odlučili smo se okrenuti vertikali i startupima koji rade direktno u tom polju, ali i onim područjima koja se direktno dotiču istog – uključujući ugostiteljstvo, turizam, brigu o zdravlju, distribuciju i sl.
Zbog toga, natjecatelji se mogu prijaviti unutar 7 različitih kategorija koje glase:
- Agriculture Tech – proizvodi i rješenja koja poboljšavaju kvalitetu uzgoja i učinak pomoću tehnologije.
- Food Science – prehrambeni proizvodi koji odražavaju zdravstvene potrebe potrošača, transparentnost sastojaka i brigu o hrani za okoliš.
- Food Product and Health Coaching – pomaganje klijentima da steknu bolji uvid u ono što je “dobro za mene”.
- Food & Hospitality Services – ponovno otkrivanje načina na koji se upravlja poslovanjem hotela, restorana i kafića, uključujući inovacije u interakcijama s klijentima.
- Food Supply Chain & Retail – stvaranje novih iskustava kupnje i digitalizacija opskrbnog lanca u maloprodaji hrane.
- Food Delivery – novi načini rješavanja izazova isporuke i potražnje u prehrambenoj industriji.
- Food Waste – novi načini smanjenja bacanja hrane u različitim područjima prehrambene i ugostiteljske industrije.
Tko se može prijaviti?
Prijavitelj mora biti u seed ili pre-seed fazi s osnovanom tvrtkom i multidisciplinarnim timom. Tvrtka mora biti usmjerena na ugostiteljstvo i gastronomiju, prehrambenu tehnologiju te razvija tehnologije za promicanje budućnosti gastronomije i/ili ugostiteljstva.
Prijavitelj mora dati prijedlog proizvoda ili usluge koji potiče transformaciju agenata cijelog lanca vrijednosti što uključuje kuhare, konobare, menadžere, proizvođače, distributere, restorane, goste. Potrebno je predstaviti i tržišnu metriku sa stvarnim klijentima. Također, program je usredotočen na regionalne ili europske startupe, ali i globalni su dobrodošli.
Što sudionici mogu očekivati?
Pobjednik natjecanja dobiva priliku za sudjelovanje u Mentoring Bootcampu sa stručnim timom koji će se održati online i/ili na licu mjesta u Rovinju uz posjet Infobip Pangea Campusu u Vodnjanu. Mentoring Bootcamp usredotočit će se na razvoj vještina i podršku na području koje je potrebno razvijati kako bi pobjednik prihvatio predloženi poslovni model ili da poslovanje podigne na drugu razinu.
Uz to, pobjednik dobiva pristup startup zajednici, mogućnostima ulaganja te pomoći pri ulasku u lokalni gastronomski i ugostiteljski ekosustav.
Također, pobjednik natjecanja ostvaruje pravo na Infobipove usluge u iznosu od 20.000 eura. Voucher za smještaj u rovinjskom hotelu Lone za 3 dana za do 3 člana tima. Priliku za predstavljanje proizvoda na Weekend Media Festivalu za stjecanje vidljivosti i networking.
Mogućnost suradnje s većim firmama u različitim poljima poput Maistre ili Infobipa sigurno otvara neka vrata za startupe koji sudjeluju koja im prije nisu nužno bila otvorena, zaključuje Aleksandar Raić:
Osim toga prezentiranje na Weekend Media Festivalu je velika prilika za startupe da se pokažu i iskažu na eventu koji je u Hrvatskoj, a i šire postao sinonim za uspjeh – ali i vrhunski marketing.
Prijavu je moguće napraviti do 15. kolovoza. Dodatne informacije o natjecanju i samu prijavnicu možete pronaći na službenoj stranici The FoodTech Startup Competitiona.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.