
Loyalster za iPhone i Android će olakšati život shoppingholičarima, a kreće iz Beograda
Loyalster? Riječ je o mobilnoj aplikaciji dostupnoj za iOS i Android uređaje koja želi promijeniti iskustvo kupovanja. Loyalster je nastao u istoimenoj srpskoj tvrtki čiji članovi kažu da se o njemu može misliti kao o Pandori za modu – cilj je pružiti personalizirano iskustvo tijekom kupovine, zasnovano na individualnom stilu oblačenja i preferencijama korisnika.

Jeste li čuli za Loyalster? Riječ je o mobilnoj aplikaciji dostupnoj za iOS i Android uređaje koja želi promijeniti iskustvo kupovanja. Loyalster je nastao u istoimenoj srpskoj tvrtki čiji članovi kažu da se o njemu može misliti kao o Pandori za modu – cilj je pružiti personalizirano iskustvo tijekom kupovine, zasnovano na individualnom stilu oblačenja i preferencijama korisnika.
Kako sam osoba kojoj je moda mila, aplikacija me samim time zaintrigirala, stoga sam se rado bacila na zadatak proučavanja. Upravo zato moram odmah na početku razočarati muški dio populacije – ovaj je modni vodič trenutno namijenjen samo djevojkama (i to mahom s područja Srbije), ali Ivan Marković, jedan od osnivača Loyalstera, ima dobre vijesti:
Krenuli smo sa ženskom populacijom zato što žene u prosjeku ulažu više vremena i energije u održavanje svog stila (a to pokazuje i njihovo istraživanje, op. a.). Međutim, naišli smo i na velik interes muške populacije i ubrzano radimo na tome da aplikaciju ponudimo i njima.
Odakle ideja o Loyalsteru?
Kako kažu suosnivači Marković te CTO Miloš Žikić, cijela se ideja rodila iz činjenice da mnogima nedostaje ovakav servis u svakodnevnom životu. Naime, kako se način kupovine desetljećima nije značajno mijenjao, a uzimajući u obzir stupanj razvoja i popularnosti mobilnih tehnologija u posljednje vrijeme, prirodno je iskoristiti pametne telefone kao sredstvo za unaprjeđenje kupovine. S druge strane, aplikacija ipak ne služi za samu kupovinu, nego se putem nje mogu dobiti informacije o proizvodu, cijeni i lokaciji prodajnoga mjesta. Ivan o tome kaže:
Naš cilj je da brendovima omogućimo naprednu mogućnost marketiranja svojih proizvoda. Za sada nemamo u planu mogućnost kupovine preko Loyalstera, ali su aktualni popusti brendova koji se nude korisnicima putem aplikacije. Princip je da se potrošačima koji su došli u trgovinu, zahvaljujući korištenju Loyalstera ,dodijeli poseban popust na artikle.

Kako Loyalster zapravo radi?
Znači li to da u shopping više ne vodimo najbolje prijateljice, nego aplikaciju, možda će netko upitati? 🙂 Aplikacija za sada nije evoluirala do toga nivoa, ali dobra je zamjena za njuškanje po bezbrojnim trgovinama ili listanje mnoštva modnih časopisa. No, kako ona radi?
Nakon logiranja (putem Facebooka, Twittera ili e-maila), svaki novi korisnik aplikacije na početku korištenja susreće se s kratkim vizualnim kvizom pomoću kojega aplikacija dobiva informacije o stilu i željama. Prema tim informacijama aplikacija stvara personaliziranu listu brendova i predmeta koji bi mogli biti najzanimljiviji korisniku. Čini mi se da bi se na ovom dijelu aplikacije moglo još poraditi, jer bi kviz mogao (i trebao) biti detaljniji, no vjerujem da će se s vremenom povećavati ukupan broj artikala i brendova u aplikaciji, što će utjecati i na detaljnost kviza.

Aplikacija ima tri glavne funkcije, Just for me, Discover i Wants. Opcija Just for me, kao što i ime kaže, sadrži artikle i ponude skrojene po stilu i potrebama korisnika, sukladno kvizu s početka aplikacije. Ostali predmeti, koji možda nisu u stilu korisnika, nalaze se pod opcijom Discover. Treća je opcija Wants, gdje su spremljeni svi predmeti kojima je korisnik poklonio malo srce, odnosno, svi predmeti koji su se korisniku svidjeli mogu se pronaći na jednome mjestu. Upravo tu vidim dodatni potencijal aplikacije, koji možda trenutno nije dovoljno iskorišten, a to je da se niti na jednome mjestu ne može vidjeti koji su favoriti prijatelja – što bi bio odličan izvor informacija kad razbijate glavu što kupiti dragoj osobi.
Svaki predmet koji je prikazan u aplikaciji sadrži, kako je već navedeno, kratak opis proizvoda, cijenu i link na lokaciju na karti gdje se nalazi trgovina u kojoj je proizvod dostupan. Trenutno su mnogi proizvodi opisani samo na lokalnom jeziku, što će se vjerojatno mijenjati prilikom izlaska na druga tržišta. Također, bilo bi i dobro imati više informacija o samom brendu ili dizajneru, ne samo fizičku adresu.
Odlična platforma za dizajnere i brendove
Sve u svemu, aplikacija se čini kao dobra platforma za (ne)afirmirane brendove i dizajnere, koji na ovaj način imaju priliku doprijeti do većeg broja shoppingholičara. Dopušta potencijalnim kupcima i ljubiteljima mode da željene predmete pogledaju bez gužvanja u trgovinama, a, kako je riječ o vodiču koji će sam preporučivati ono što bi se korisniku trebalo svidjeti, nema potrebe za dugim traganjem za željenim predmetima, barem u teoriji. Kako kaže Ivan:
Konstantno radimo na customer developmentu gdje učimo od potrošača o njihovima kupovnim navikama i stvarima koje im smetaju prilikom kupovine. Povratna informacija naših korisnika igra glavnu ulogu u usmjeravanju našeg rada.

Na samome kraju treba spomenuti kako dečki iz tima dosta dobro plešu, što zasigurno ne može odmoći u daljnjem uspjehu Loyalstera, s kojim se planira skorašnji izlazak na američko tržište. Kako vam se sviđa Loyalster?
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.