Splitski Locastic od razvojne agencije postao sila u - regionalnom esportu

Splitski Locastic od razvojne agencije postao sila u – regionalnom esportu

Splitski Locastic sve se više okreće jednoj od najbrže rastućih indstrija danas - gamingu. Od sponzoriranja prvog esport tima pa do dogovorene suradnje s GIANT5, Locastic je postao izuzetno angažiran i uspješan u esportu. No, kako i zašto? Odlučili smo doznati.

Logično je kako će u tvrtki koja se bavi razvojem softvera i drugih informatičkih rješenja biti i onih koji su veliki gameri i fanovi esporta, ali splitski Locastic je interes svojih članova za ovu brzorastuću industriju pretvorio u strategiju koja Locastic čini jednom od tvrtki za koje možemo slobodno reći kako su esport-friendly.

Ipak, dosta je nepoznanica kada se radi o putu od development tvrtke do jednog od esport brendova na području regije. Upravo iz tog razloga popričao sam s Antoniom Perićem, CEO-m Locastica o esportu, Counter Strikeu i mnogim drugim srodnim temama. Antonio mi je odmah na početku pojasnio kako je za njih kao tvrtku esport bio logičan korak:

Poznata imena Counter Strike scene, Flegma (Leonardo Bujas) i Anakin (Toni Miličević) zaposlenici su Locastica, tako da je esport nešto što nikako ne možemo izbjeći i poprilično smo upućeni u događanja na sceni. Mislim da možemo reći da je esport dio naše kulture unutar firme.

Osim toga što im u tvrtki esport dolazi prirodno i od njega ne mogu pobjeći ni kada bi htjeli, Antonio kaže kako natjecateljski gaming predstavlja vrlo zanimljiv marketinški alat za tvrtke kao što je Locastic, prvenstveno zbog demografije koja ima najviše interesa u esportu. Nikako nije rijetkost da su developeri i dizajneri u slobodno vrijeme i gameri, kojima je samo bonus ako tvrtka voli esport.

S ovim se svakako i osobno slažem, jer je dobra kemija unutar tvrtke svakako nešto što je nekima čak i važnije od možda veće plaće. Ako tome dodate još i to da su s vama u firmi poznati regionalni CS igrači, odluke se donose same od sebe.

Locastic

GIANT5 – divovski korak u esport

Locastic je na esport scenu stupio relativno nedavno, kada je tim pod imenom tvrtke (ex Vibby) odnio pobjedu na Lan turniru Battle for Split, a inicijativa za uključenje u esport došla je iz same tvrtke:

Kroz priču o esportu u vrijeme LAN turnira Battle for Split, Anakin je predložio da mu sponzoriramo tim. Ideja nam se učinila dosta dobrom, složili smo plan i prvi Locastic tim je oformljen. Uzeli smo prvo mjesto na turniru u CS:GO i dobili dosta veliki publicitet. Stvorio se nekakav buzz oko toga i možda smo tek tada shvatili koliki potencijal priča ima.

Upravo taj buzz oko esport priče bio je jedan od pokretača daljnjeg ulaganja i okretanja esportu. Kako se pokazalo da je esport nešto što Locastic razumije i prije svega voli, sljedeći logični koraci bili su malo se jače “baciti” u esport i vidjeti kako će to proći:

U dogovoru s Anakinom (Tonijem) smo nastavili raditi plan za dalje i željeli smo dignuti priču na veći i ozbiljniji nivo. Na njegov prijedlog smo krenuli u pregovore sa GIANT5, koji su bili logičan izbor. Htjeli smo tim koji ima volju, viziju i želju, a uz sve to dobra povijest je veliki plus. Rekao bih da je to puno ljepša priča nego okupiti hrpu plaćenika.

Naravno, bolje je uložiti u čitav tim, nego okupiti igrače u tim koji je dobar “na papiru”, a u stvarnosti nije poznato koliko će uopće uspjeha imati skupa. Novi tim Locastica odmah je opravdao očekivanja i osvojio drugo mjesto na regionalnom NEST LAN turniru u Sloveniji, gdje su izgubili od Resistancea s kojima će igrati i u nadolazećoj Vip Adria Ligi.

Locastic

Ulagati u mlade, ali poštovati iskustvo

Antonio kaže kako je jedan od razloga zašto je Locastic prišao timu GIANT5 upravo to što je tim mlad, ali ima vrlo dobar potencijal:

Definitivno treba ulagati u talente i mlade i perspektivne timove. GIANT5 je po godinama mlada ekipa, osim leadera Mariuchiia koji je nešto stariji član ekipe. Ono što nas je najviše privuklo kod GIANT5 je priča iza njih i želja da naprave nešto više. Ne sumnjamo da kod mladih timova postoji ambicija, volja i želja za dokazivanjem, tako da je ulaganje u mlade definitivno nešto na čemu se treba graditi budućnost esporta.

Ipak, bilo bi krivo misliti kako Locastic samo baci novac i svoj brend na CS:GO tim i očekuje od njega velike uspjehe. Suradnja se ne temelji samo na financijama, dakako, već i na podršci, savjetima i drugim načinima:

Stvar je još mlada, ali defintivno ne želimo da stane samo na sponzorstvu. Želimo da bude što više interakcije i da to postane u potpunosti dio kulture firme. Na primjer, meni osobno je predobra stvar kada pola lokastične ekipe prati CS:GO turnir i kada nam Slack gori. Za nas je odlična stvar što imamo Anakina i Flegmu koji su dosta involvirani u samu scenu i imaju ogromno iskustvo iza sebe te sigurno mogu pomoći timu sa savjetima, a i nama kao firmi da pružimo što bolju podršku.

Locastic

Veliki planovi za Good Game 2018.

Locastic se kvalificirao u gore spomenutu Vip Adria Ligu, gdje će se za prolazak na finalni turnir na Reboot InfoGameru boriti s timovima kao što su Binary Dragons i Resistance, kojima su pružili solidan otpor na NEST LAN-u.

Za nas je velika stvar da su momci došli do nivoa da konkuriraju drugoj najboljoj ekipi u regiji i uzimaju im mape, a mislim da je pitanje vremena kad ćemo uspjeti razbiti to “mini prokletstvo” i osvetiti im se za poraze u finalima CSadria Championship i NEST LAN-a. S timom Binary još se nismo sreli i s razlogom nose titulu najboljeg tima u regiji.

Vjerujem da Locastic može ispričati jednu jako lijepu priču tijekom Vip Adria Lige i nakon regionalnog LAN-a u Sloveniji vjerujem da smo pokazali da smo ozbiljni igrači na sceni.

Još jedna vrlo važna sfera esport scene u Hrvatskoj, kada je riječ o tvrtkama je svakako humanitarni turnir Good Game, za koji Locastic ima vrlo velike planove – ekskluzivno saznajemo kako će ekipa Rimac Automobila imati vrlo snažnog izazivača za titulu:

Ako se ne varam, Good Game je dva puta osvajao Rimac. Pa, mala tajna, postoji neki plan da treću godinu osvoji Locastic. Trenutno su dogovori oko toga u povojima, slaže se tim, ali mislim da bi sljedeći Good Game Locastic trebao biti ozbiljan favorit za osvajanje.

Locastic

Locasticu svakako želim mnogo sreće, ne zbog toga što imam loše mišljenje o timu Rimac Automobila, nego zbog toga što nekad i malo konkurencije čini čuda i vjerujem kako će iz godine u godinu na Good Gameu biti sve više timova sve veće kvalitete.

Zaključak ove priče je to da nikada nije bilo bolje vrijeme za biti uključen u esport scenu u regiji, uz sve veći broj događanja, meetupa, liga i natjecanja koji samo podižu nivo kvalitete čitavog regionalnog esporta.

Locasticu možemo samo zaželjeti mnogo sreće u Vip Adria Ligi i drugim natjecanjima kojih će biti dijelom i zahvaliti im što su jedni od pokretača regionalne esport scene. GG!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Tvrtke i poslovanje

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).