
Letterboxd: Kako je pandemija popularizirala društvenu platformu za ljubitelje filma?
Nisam još upoznao čovjeka koji ne zna što je IMDb (Internet Movie Database) kojeg koristi preko 83 milijuna registriranih korisnika, ali postoji jedna društvena mreža koja ja napravila malu revoluciju među ljubiteljima filma i tako stvorila zavidnu zajednicu strastvenih korisnika (da, ja sam jedan od njih).
U životu nikada nisam platio niti jednu aplikaciju. Zašto? Dovoljno poznajem sebe pa znam kako će korištenje neke nove aplikacije vjerojatno biti prolazni hir. Ipak, sve se promijenilo 2019. godine kada sam otkrio Letterboxd, društvenu mrežu za filmofile – ili drugom pomalo pretencioznom riječi: sineaste – koju još možemo opisati kao Goodreads za filmove.
Nagli porast korisnika zabilježen je tijekom pandemije pa je tako Letterboxd unutar dvije godine udvostručio bazu korisnika, a trenutno broje preko 3 milijuna korisnika. Također, zasluge za sve veće širenje filmofilije u zadnje vrijeme, odnose i YouTuberi, sve veći broj video-esejista posvećuje svoje YT kanale filmovima.
Na tom valu popularnosti, volio bih potaknuti i one koji nisu nužno poklonici filma da pročitaju ovaj vodič jer ovo nije bazična recenzija platforme već i prikaz kako se ponaša jedna nišna zajedinca u bespućima interneta.

Zašto je Letterboxd danas popularan?
Letterboxd su osnovali Matthew Buchanan i Karl von Randow na Novom Zelandu 2011. godine, a u početku je privlačio strastvene sineaste koji žele voditi evidenciju pogledanih filmova. Broj korisnika polako je rasao, ali pandemija je sve promijenila – pomoću TikToka.
TikTok je generaciji Z (75% korisnika ima između 18 i 24 godine) približio kulturu gledanja filma općenito i arthouse filmova koji nisu namijenjeni masovnoj konzumacijii. Govorimo o fenomenu poput BookToka, ali ipak u manjem opsegu.
Popularnost Letterboxda nije slučajni rezultat utjecaja pandemije, već činjenica da je ova platforma ponudila nešto novo jednoj nišnoj zajednici, a to je društvena mreža samo za ljubitelje filma. Pružen je prostor za dijalog u kojem možemo naći dugačke i detaljne recenzije, ali i pregršt kratkih šaljivih recenzija, kvalitetne blogove i intervjue s ljudima iz filmske industrije koji su usredotočeni na njihov rad te općeniti sadržaj koji je vođen strašću prema sedmoj umjetnosti.
Ne čudi stoga što je Letterboxd privukao već milijune korisnika, ali zaronimo dublje u same značajke platforme i otkrijmo detaljno što je u vezi nje toliko posebno.
Dobrodošli u vaš život kroz filmove
Ono što prvo privlači pogled na vašem Letterboxd profilu 4 su filma koja ste izdvojili kao vaša najdraža. Osim što drugima ovako dajete uvid u svoj ukus, vi zapravo pomoću ta 4 filma komunicirate vašu osobnost. Vi ste vaši filmovi! Tako to funkcionira u svijetu sineasta.
Kao i svaka društvena mreža, Letterbox ima i biografski dio svakog korisnika u kojem možete pružiti sve informacije koje želite, a ja sam tako ostavio poveznicu koji vodi na moje filmove za svakoga tko je željan nezavisnog stvaralaštva. Također, moguće je povezati i vaš Twitter račun.

Uz Profil nalazi se Activity gdje možete vidjeti aktivnosti vaših pratitelja i aktivnosti koje su usmjerene prema vama poput lajkanja komentara koje ste ostavili ispod filmova. Zatim slijedi Films što je popis svih filmova koje ste ikada pogledali, a taj popis možete detaljno filtrirati po žanru, desetljeću, trajanju itd.
Nakon popisa svih filmova dolazi Diary u kojem možete bilježiti filmove koje ste pogledali na određene datume. Naravno, taj dio nije obavezno ispuniti kada pogledate film, a sam dnevnik još možete pronaći na početnoj stranici profila u manjoj verziji. Vaša Watchlista može se detaljno pregledavati kao i popis svih pogledanih filmova.
Svoju Watchlistu možete pretraživati po desetljećima koji sežu do 1890-ih, po 19 žanrova, dostupnosti po streaming servisu, popularnosti na platformi, izlasku filma, interesima, ocijeni i trajanju.
Želite pronaći kvalitetu dramu iz 1950-ih godina koja traje 90 minuta, a imate samo Netflix? Nema problema.
Liste i statistika idu ruku pod ruku s ljubavi prema filmu
Zatim slijedi Lists, popis vaših osobnih listi koje mogu biti rangiranje filmova određenih redatelja ili samo popis božićnih filmova koji na svojim posterima imaju heteroseksualne parove koji nose zeleni i crveni džemper. Da, Letterboxd može biti poprilično urnebesan.
Na kraju su ostali Stats čija će detaljnost ovisi o tome imate li plaćenu ili besplatnu verziju. Ako uzmete godišnju pretplatu, koja inače iznosi 16 eura, imate pristup izrazito detaljnoj statistici koja obuhvaća vašu cijelu filmsku avanturu koju još možete proučavati po godinama.

Koliko me moji podaci čine ponosnima, na sekundu me spuste u melankoliju, jer ipak sam proveo 2.461 sati gledajući filmove. Naravno, ti podaci se odnose na period još od 2012. kada sam otvorio svoj IMDb račun koji je inače najveći konkurent Letterboxdu. Zato nisu bez razloga uveli opciju prebacivanja podataka s jedne platformu na drugu i sada smo došli do bitnog pitanja.
Zašto Letterboxd umjesto IMDB-a?
Letterboxd VS. IMDb
Usprkos ovom napetom naslovu za privlačenje pozornosti, smatram kako Letterbox i IMDb ne bi trebalo gledati iz perspektive tko je bolji, već zadovoljava li ova platforma moje potrebe. IMDb je prije svega ogromna baza podataka koja usprkos opcijama komentara i sastavljanja popisima, ima slabo razvijen “osjećaj društvene mreže.” U prvom planu uvijek su bili podaci što pokazuje i činjenica da je dopisivanje ukinuto 2017. godine.
Ocjene na IMDb-u protežu se od 1 do 10 dok se ocjene na Letterboxdu protežu od pola zvjezdice do 5 zvjezdica što je skala koja je meni osobno bolje sjela upravo zato što je manja i meni osobno prirodnija. Zatim, ono što me živciralo kod IMDB-a je činjenica što pogledani film moram ručno micati s watchliste umjesto da se to napravi automatski.
Jedino što je zanimljivo uspoređivati u pravom smislu te riječi je popis 250 najboljih filmova koje imaju Letterboxd i IMDb, a rangiranje se temelji na ocjenama gledatelja.
Zanimljivo je vidjeti kako se dva popisa razlikuju, ali to je rasprava za drugi put.

IMDb ima odjeljak posvećen vijestima iz filmske industrije, ali to su zapravo generirane vijesti s drugih portala. Letterboxd zato piše svoje blogove koje možete pronaći na Journalu. Njih piše netko iz Letterboxda ili korisnici koji su zapravo postali filmski influenceri, a neki do njih su Mia Vicino, Katie Rife, Alicia Haddick i Mitchell Beaupre.
Journal se toliko razvio da su upravo ovi navedeni autori počeli imati intervjue s ljudima iz filmske industrije poput onog sa snimateljem Rogerom Deakinsom! Uz to, Letterboxd ima svoj mjesečni newsletter i podcast.
Letterbox za mene ima samo jednu manu naspram IMDb-a, nedostaju mu trivije koje IMDb nudi za svaki film.
Ako nije bilo očito, ja sam nerd, ali barem nisam sam…
Aktivna zajednica ljubitelja sedme umjetnosti najveća je prednost Letterboxda
Prema svemu što smo da sada naveli, neupitno je reći kako Letterboxd ima jaku zajednicu kojoj je stalo do filmova, a to je upravo njegova najjača strana. Zato često možemo vidjeti recenzije koje su dostojne filmskih časopisa tako da možete otkriti zašto je neki film dobar, a zašto ne. Uz to, korisnici mogu naći svoje omiljene video-esejiste čije recenzije mogu komentirati, neki od popularnijih na platformi su Thomas Flight i Karsten Runquist.
Ono što stavlja šlag na tortu je definitivno humor kojeg možemo pronaći u vrlo specifičnim listama filmova ili recenzijama u jednoj rečenici.
I zadnje, ali ne manje bitno za zajednicu: ono što je nekada bio YouTube Rewind, video koji će napraviti pregled godine i okupiti poznata lica na jednom mjestu, to je za Letterboxd Year in Review koji daje detaljan pregled godine na temelju svih korisnika početkom siječnja.
Tako su ljubitelji filma našli svoj savršen kutak, napravljen samo za njih, gdje mogu izraziti sebe, voditi kvalitetan dijalog, zbijati dobre i loše šale, pronaći filmove za koje nikada nisu čuli i u konačnici – voditi detaljnu statistiku pogledanih filmova.
Ako ste poklonik sedme umjetnosti, mislim kako nećete požaliti prebacivanjem na Letterboxd. Barem ja nisam 🤓!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.