
Nakon prvog jednoroga, Istra želi ulagati u startup ekosustav i mlade da osigura novog
Istarska konferencija Let'sGrow! prošli je tjedan okupila mnoge ICT stručnjake iz Istre i cijele Hrvatske. S posebnim fokusom na mlade, program se usredotočio na teme obrazovanja i zapošljavanja mladih u tehnološkom sektoru u Istri.
Pula je na jedan dan postala središte okupljanja 20 predavača, inovatora i predstavnika ICT industrije, kao i 25 uspješnih izlagača iz IT industrije te na stotine mladih entuzijasta zainteresiranih za ICT sektor. Konferenciju Let’s Grow! organiziralo je udruženje ICT Istria, neprofitna udruga softverskih i informatičkih stručnjaka i tvrtki.
Cilj je bio potaknuti učenike i studente te mlade ljude općenito da prepoznaju potencijal, ali i potrebe tržišta za budućim stručnjacima u ovoj najbrže rastućoj grani industrije. Također, poseban naglasak bio je stavljen na zadržavanje mladih u Istri te kako bi poluotok prepoznali kao mjesto za gradnju karijere i života.
Tako su se mladi mogli uključiti u interaktivne radionice koje su vodile VR Studio Pula, Centar Pozitron i STEMI, mogli su poslušati inspirativni fireside chat u kojem je suosnivač Infobipa Izabel Jelenić ispričao priču o Infobipovim počecima te panel u kojem mladi istrijanski ICT stručnjaci dijele svoje iskustva.
Konferenciju je otvorio uvodni panel Utjecaj ICT-a na život u Istri – što nove tehnologije znače za Istru na kojem smo mogli saznati više o trenutnom stanju IT-ja u Istri.

Na panelu su sudjelovali Dean Verbanac, predsjednik ICT Istria; Darko Etinger, dekan Fakulteta informatike u Puli; Frane Šesnić, direktor ZICER-a; Filip Zoričić, gradonačelnik Grada Pule i Boris Miletić, župana Istarske županije. Raspravu je moderirao Netokracijin Marin Pavelić, koji će vam i kao autor ovog izvještaja približiti najzanimljivije dijelove naše rasprave.
“Većina naših studenata nađe posao prije nego završi studij”
Kako je poseban naglasak stavljen na mlade, tako je Darko istaknuo kako Fakultet informatike u Puli, usprkos tome što je vrlo mlad, usvaja prakse koji su skladu sa svjetskim IT trendovima:
Svake godine uvodimo nove kolegije, poput strojnog i dubokog učenja, umjetne inteligencije, robotike i brojnih drugih. Ostvarujemo vrlo dobru suradnju s kompanijama kojih je 40-ak u različitim sektorima i djelatnostima. No naša polazna ideja nije samo da stvaramo nova poduzeća, već da nudimo znanje i vještine koje će transformirati javni sektor. Većina naših studenata nađe posao prije nego završi studij.

Istra razvija i svoj startup ekosustav, a Dean navodi kako imaju nekoliko institucija i organizacija koje rade na tome. Kao jedan od primjera navodi Istarsku razvojnu agenciju naziva IDA:
IDA djeluje na dvije lokacije i ima oko 30 startupa u svojim inkubatorima. Mladima se tamo pruža izuzetna prilika. I ja sam sa svojom tvrtkom bio u inkubatoru tri godine i prvih šest mjeseci bili smo oslobođeni plaćanja troškova smještaja, imali na raspolaganju ljude koji su nas usmjeravali i davali savjete što je ključno za mlade timove.
Župan Miletić posebno je istaknuo pozitivnu stopu rasta ICT sektora u Istri:
Nakon Zagreba, mi smo najrazvijenija regija. Bilježimo rast od 13% godišnje, imamo 282 tvrtke koje se bave ICT-jem, što znači da ovdje postoji plodno tlo za razvoj. Nemojmo zaboraviti ni brodogradilište Uljanik koje je iznjedrilo brojne uspješne inženjere.
Pula trenutno planira i razvoj Centra za inovativnost koji će nastati u suradnji sa ZICER-om, dodaje gradonačelnik Zoričić:
Razvijamo strategiju Smart city-ja kako bi se riješio problem parkinga i svi drugi problemi koji muče ovaj grad. Istarska županija, Grad Pula i IDA grade coworking centar za kojeg vjerujem da će kroz godinu dana biti gotov.

Tajna uspjeha jednoroga: dobar tim i pozitivno okruženje!
Davor Runje, suosnivač AI startupa airt pokušao je otkriti koja je to tajna uspjeha hrvatskog jednoroga tijekom fireside chata s Izabelom koji je bio naslovljen Iz Vodnjana u svijet: kako je Infobip postao svjetski lider. Izabel priznaje kako je to teško pitanje na koje ne postoji jednostavan odgovor. Ipak, za jedan element je siguran kako je izrazito pridonio:
Dio tajne leži u timu ljudi kojeg smo uspjeli okupiti. Slično smo gledali na svijet, kliknuli smo si. Imali smo i nešto sreće, ali mislim da je važno to što smo uvijek pozitivno razmišljali. Radili smo u pozitivnom okruženju i to nas je sve guralo.
Potencijal ove konferencije Izabel vidi u okupljanju IT firmi vezanih uz Istru na jedno mjesto kako bi došlo do upoznavanja i razmjene iskustava te ideja.
Ono što je najvažnije je da se mladima ponudi perspektiva kako je ovo dobar smjer i kako se vrijedi usmjeravati u IT. Da vide kako se isplati ulagati u IT jer tu ima stvarno jako puno posla kojeg se može raditi na svjetskoj razini iz Hrvatske. To dokazuju sve ove firme koje se nalaze ovdje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.