
Kojim je sve elementima nastupa na Euroviziji Let 3 osvojio (i zgrozio) publiku, offline i online
Uoči večerašnjeg nastupa Leta 3 na Euroviziji analiziramo njihovu scensku pojavu koja, osim što šalje snažnu poruku, ujedno inspirira publiku i da na tu poruku reagira te je uporabi na svoj način - i u stvarnom svijetu i online.
Ako je Let 3 u nečemu uspješan, onda je to sigurno privlačenje pozornosti svojim pjesmama, ali ujedno i nastupima na kojima svoju priču proširuju pomoću kostimografije, scenografije i koreografije. Upravo ova 3 (!) područja umjetničkog djelovanja, pored same glazbe, ključni su za slanje poruke koja prelazi ograničenja jezika, zbog čega su postali izrazito popularni na društvenim mrežama. Iako je Eurovizija televizijski događaj, društvene su mreže danas itekako važan dio cjelokupnog nastupa, a u konačnici vjerojatno i plasmana.
Popularnost riječkih rokera pokazuje i činjenica što je njihov nastup u polufinalnu najgledaniji od svih natjecatelja, a u trenutku pisanja ovog teksta broje preko 2,6 milijuna pregleda dok npr. Norveška, koja se smatra favoritom, ima preko 1,2 milijuna pregleda.
Počnimo upravo s analizom njihovog nastupa na Eurosongu u polufinalu u kojem ćemo istaknuti detalje čija konotacija možda nije uočljiva na prvu, ali zajedno čine veliku sliku koja je rezultirala popularnošću na društvenim mrežama.
Fašističke konotacije koje Let 3 izvrće u svrhu ismijavanja
Zamrznute pozicije, koje nalikuju na poze diktatora kakve možemo vidjeti na propagandnim plakatima ili spomenicima, otvorile su nastup na Eurosongu. Točnije, njihove poze podsjećaju na fotografije na kojima Adolf Hitler vježba svoje govore.
Koreografija je sastavljena od ponavljajućih i jednostavnih pokreta, točnije, djetinjastih pokreta s kojima dodatno naglašavaju ono što su isticali u intervjuima: diktatori su mala djeca koja misle da se mogu igrati sa sudbinom svijeta i samim time sudbinom ljudi.
Zatim slijedi marširanje u koloni prema samom vrhu pozornice, a ostali članovi benda prvo dižu desnu ruku u zrak, pa lijevu te na kraju obje ruke drže podignute što je gesta koja podsjeća na varijaciju Hitlerovog pozdrava.
Vokal Zoran Prodanović “Prlja” nastavlja hodati prema vrhu pozornice dok ostali članovi benda skidaju uniforme kako bi pokazali potkošulje koje pokazuju dječja lica s cenzuriranim očima. Taj element zapravo je nastavak na TikTok u kojem šalju poruku: Djecu se ne smije krasti. Bez djece nema života.
@let3.mrle Children should not be stolen! #mamasc #eurovision #eurosong #let3 #ukraine🇺🇦
“Epsku” završnicu nastupa zaključuje posljednji član benda Žanil Tataj “Žak” koji u rukama nosi dvije rakete iz kojih izlazi vatromet. Inače, njegov lik imao je jaču konotaciju s Rusijom i Vladimirom Putinom tijekom nastupa na Dori kada je na njegovom čelu i raketama pisalo Njinle (šatrovački – Lenjin), a same rakete imale su na sebi simbole nuklearnog oružja. Ova konotacija je ublažena jer je na Eurosongu zabranjeno slati političke poruke (iako je nedvojbeno da je poruka ipak poslana).
Kostimografija kao način obezvrjeđivanja militarizma
All kinds of madness from Croatia's Let 3 🚜🇭🇷 #Eurovision pic.twitter.com/Gu8RFhhc60
— Eurovision Song Contest (@Eurovision) May 9, 2023
Očito je kako se Let 3 zagrnuo u vojničku odjeću, ali ne govorimo o nekoj generičnoj vojnoj odjeći. Na primjer, dva kostima podsjećaju na uniforme pripadnika terorističko-policijske organizacije u doba nacističkoga režima u Njemačkoj, a to je Schutz-Staffeln (SS). Odjeću ove organizacije dizajnirao je Hugo Boss s ciljem ostvarivanja osjećaja superiornosti i ozbiljnosti.
Ovdje Let 3 s kostimografkinjama Manuelom Paladin Šabanović i Lanom Letović Perčin pobijaju ono što stoji iza nacističke ideologije, ali i bilo koje ideologije u čijoj je srži militarizam. Vojne uniforme dizajnirane su drag stilu čija je svrha kroz nastupe izraziti pretjeranu muškost, ženstvenost ili neki drugi oblik izražavanja roda u svrhu zabave.
Kako se društvenim mrežama njihova poruka širila dalje – ali originalno?
Malo je reći kako je Let 3 od sebe uspio napraviti internetsku senzaciju, ali ključ njihovog osvajanja digitalne publike leži zapravo u pomno razrađenoj kampanji koja je počela prije njihove pobjede na Dori.
Zato smo mogli vidjeti zlatni traktor kojim su obilazili razna mjesta u Europi iz kojih šalju razglednice sve dok ne stignu do Liverpoola, liniju odjeće s natpisom ŠČ i NFT kolekciju Let3 Transhumans u kojoj su članovi benda zapakirane akcijske figurice. Tako je Let 3 omogućio starim i novim obožavateljima neiscrpan izvor za inspiraciju raznih objava, ali s dobrim razlogom.
@let3.mrle PoŠČtcard from Moldova 🇲🇩🇲🇩🇲🇩 #eurovision #eurosong #esc2023 #moldova
Ovakva kampanja je dokaz kako je u današnje internetsko doba postalo neizvedivo poslati poruku samo spotom ili nastupom. Zato se publici mora dati prilika da se pjesma, prema tome i poruka, remixa na osoban i originalan način. Slično je pokušala napraviti i Albina, što je, naravno, dobra ideja, ali njezina pjesma TickTock nije u dovoljnoj potaknula ciljanu publiku, a to su naravno bili mladi na TikToku.
make sure they bring swimsuits, the sun is on us pic.twitter.com/r5FNlfMuay
— Croatia Full of life (@Croatia_hr) May 9, 2023
Croatia really brought gay Stalin to sing about mother buying a tractor #Eurovision2023 pic.twitter.com/yYYD8jCw0x
— Crossing oceans in my mind (@eddieslostsheep) May 9, 2023
Let 3 said: "Let us take over the #Eurovision2023 stage… in our pants" pic.twitter.com/0waGG5sZw0
— BBC Eurovision (@bbceurovision) May 9, 2023
Right in front of Giorgia Meloni#Eurovision #Eurovision2023 #ESCITA #Croatia #ESC2023 pic.twitter.com/gCvjY8HkTG
— Cinguetterai (@Cinguetterai) May 9, 2023
Their collab would end Putin #Eurovision2023 pic.twitter.com/JuF3PQ6FIj
— Is the mic on?✡️Mayim (@is_themicon) May 9, 2023
Glasovao sam za momke u gaćama#eurovision #eurosong #let3 pic.twitter.com/6fAZYwDleM
— Sprdačine (@Sprdaine1) May 10, 2023
sorry guys, this week this is eurovision stan account
*expect some eurovision related shitpost sketches*#ArtistOnTwitter #Eurovision #mamaŠČ pic.twitter.com/yvBDL5rhoV— madelajnazuo (@MadelajnaZuo) May 8, 2023
ŠČ kao nezaobilazan simbol koji se ostvaruje kroz igre riječi
Zatim, posebnu pozornost možemo obratiti samo na slova ŠČ, referencu na ćirilično slovo Щ, koja su sama po sebi postala trend koji se ponekad izražava kroz igre riječi. Pivovara Lepi Dečki napravila je ŠČ – Mrletovo pivo, Jamnica je svoje piće Sensation na kratko pretvorila u Ščensation, a IKEA je na svojoj stranici u svakoj riječi koja u sebi ima slovo Š dodala i slovo Č.
Tako je Let 3 uspio je još jednom zaluditi Hrvatsku, a prvi put i Europu (te sve one koji u vrijeme Eurovizije čudeći se upiru prst u Europu). U svakom slučaju, govorimo o jednom impresivnom postignuću.
Usprkos činjenici što je Eurosong parada kiča i što Let 3 apsolutno nije za svakoga, mislim da možemo biti zadovoljni što nas u finalu predstavlja pjesma na hrvatskom jeziku i što nas predstavlja bend koji je poznat po ismijavanju, kako i oni sami vole reći, svega što je glupo.
Danas nam još samo preostaje pratiti finalni nastup, a paralelno i reakcije na njega na društvenim mrežama, za koje vjerujemo da itekako neće izostati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.