Leapwise: Ulaganje u ljude preduvjet je za kvalitetan softver bez tehničkog duga

Leapwise: Ulaganje u ljude preduvjet je za kvalitetan softver bez tehničkog duga

Kako ulaganje u ljude utječe na razvoj softvera - otkrivamo u razgovoru s osnivačima Leapwisea, tvrtke iz Zagreba koja se, između ostalog, specijalizirala za enterprise rješenja u područjima telekomunikacijske industrije, interneta stvari (IoT) i cyber security inženjeringa.

Povod razgovoru s Leapwiseom novi je vizualni identitet kojeg su predstavili ovog tjedna. Kako ističu njeni osnivači, Zlatko i Mirna Horvat, s vremenom i daljnjim razvojem, prijašnji identitet tvrtke nije preslikavao sazrijevanje i buduće strateške smjernice pa su odlučili da je vrijeme za osvježenje i promjenu.

Rebranding kao iskorak u novu fazu razvoja

Umjesto dosadašnjeg slova W koje simbolizira ime firme i E2E proces (razvoj od početka do kraja, od arhitekture do isporuke), novi je logotip definiran u znaku napretka. Zelenom strelicom, slovima L + W te zagradom prilikom pisanja koda u prenesenom značenju, simbolično komuniciraju iskorak u novu fazu razvoja tvrtke, produktivizaciju i još izazovnije projekte.

Uz to, iz ljubičaste i narančaste kombinacije iskoračili su u tonalitet zelene. Bojom su htjeli dočarati tvrtkinu „krvnu sliku“, zdravlje iznutra, pojašnjavaju Mirna i Zlatko:

Nijedna boja ne govori bolje o rastu, napretku, zdravlju, poletnosti i svježini od zelenih nijansi, zbog čega smo je i odabrali.

Nadolazeće promjene uključuju i novu web stranicu te ujednačavanje svih komunikacijskih kanala tvrtke kako bi što bolje približili izazovnost i kompleksnost projekata i industrija u kojima posluju, kao i kompetencije koje imaju. Uz to, bitno im je predstaviti se i potencijalnim zaposlenicima.

Fokus je na održivim, modularnim rješenjima koja minimiziraju tehnički dug

Leapwiseov tim pruža integracijske usluge i usluge razvoja produkata za međunarodne klijente, ali razvija i vlastite produkte, ujedno jačajući i vlastiti portfelj.

Tvrtka se specijalizirala za enterprise rješenja u područjima telekomunikacijske industrije, interneta stvari (IoT) i cyber security inženjeringa, a neki od njihovih klijenata i partnera uključuju vodećeg pružatelja kibernetičke sigurnosti i jednog od najvećih svjetskih service providera na području virtualnih operatera.

Zlatko i Mirna Horvat naglašavaju da razvijaju održiva, modularna rješenja koja minimiziraju tzv. tehnički dug i zadovoljavaju industrijske standarde, budući da su osmišljena i implementirana sukladno “clean code” i “clean architecture” standardima. Od osnutka se vode idejom da sve počinje i završava s ljudima, pa tako smatraju da je nužno stvoriti samouvjerene, polivalentne, obrazovane, iskusne timove i omogućiti zaposlenicima kontinuirani profesionalni razvoj.

Dio Leapwiseovog tech tima. Foto: Rajna Raguž

“Imati mentora nije presudno za uspjeh, ali uvelike olakšava profesionalni razvoj pojedinca”

Kroz karijeru smo uvijek imali dobre suradnike, ali ono što je nedostajalo bili su mentori od kojih smo mogli crpiti znanje, dobiti savjet, sugestiju, pa i kritiku, napominje Mirna.

Kad smo razmišljali o pokretanju tvrtke, kvalitetno mentorstvo nam je bila prva odrednica. Željeli smo da naši zaposlenici imaju aktivne, stručne mentore. Ne mentore na papiru, ne mentorstvo koje dobro zvuči za branding tvrtke, već mentore od kojih naši ljudi uče i koji ih potiču da budu bolja verzija sebe, bolji stručnjaci i profesionalci. Imati mentora nije presudno za uspjeh, ali uvelike olakšava profesionalni razvoj pojedinca.

Pritom je, slažu se Mirna i Zlatko, važan individualan pristup.

Zato ova naša priča ne raste eksponencijalno, nego ima svoj tempo, dodaje Zlatko.

Ako pričamo o kvalitetnom mentoringu – zaposlenika se ne mentorira mjesec dana, već kontinuirano kroz njegov profesionalni vijek u tvrtki. Nakon godinu dana, uvjetno rečeno, svatko ima svog mentora, junior mentorira onog tko je tek došao, a njega i dalje mentorira medior ili senior, tako rastemo.

Zlatko i Mirna Horvat. Foto: Marko Tomić

Način rada koji predviđa vrijeme za edukaciju

Industrija je kompetitivna, velik se fokus stavlja na kratkoročne rezultate i isporuku klijentima, pa edukacija zaposlenika često bude deklarativna, a i kada postoje mogućnosti edukacije, za nju se najčešće nema vremena.

Kako bi omogućili zaposlenicima vrijeme potrebno za edukaciju, vodeći računa o održavanju kvalitete između poslovnog i privatnog, u Leapwiseu pažljivo planiraju i odabiru poslovne suradnje, objašnjava Mirna.

Što se tiče načina rada, svaki je zaposlenik fokusiran na jedan projekt, što mu omogućuje posvećenost zadatku te dodatno učenje i napredovanje. To uključuje i tjedni code review koji potiče suradnju i razmjenu znanja te interne prezentacije i izlaganja.

Naši zaposlenici imaju i dodatne hands-on edukacije s najboljim developerima u backend i frontend svijetu, najvećim autoritetima današnjice. Sve to radimo da bismo sutra svojom kvalitetom mogli privlačiti još izazovnije projekte i koristiti state-of-the-art tehnologije.

Fakultetsko obrazovanje samo je početak cjeloživotnog usavršavanja

Zlatko Horvat. Foto: Marko Tomić

Aktivnosti za razvoj zaposlenika prate Leapwiseov slogan “Building people and software“, koji je nastao kao rezultat strategije koju prate od samih početaka, pojašnjava Mirna. Pred vlastite zaposlenike Leapwise tako postavlja godišnje ciljeve, kroz osobnu i profesionalnu razinu.

Imaju svoj mentoring program i individualni razvojni plan zaposlenika, koji se planira i kreira na godišnjoj, a po potrebi revidira na polugodišnjoj razini. Kao dio osobnog razvoja, tu su tečajevi jezika i treninzi soft vještina.

Dio individualnog razvoja podrazumijeva profesionalne i strukovne certifikate, pristup internoj knjižnici, te pohađanje najboljih regionalnih i međunarodnih developerskih konferencija.

Bez kvalitetnih zaposlenika nema ni kvalitetnog rješenja ni zadovoljnih klijenata, a fakultetsko obrazovanje samo je početak cjeloživotnog usavršavanja, posebno ako želite biti profesionalka ili profesionalac u ovoj industriji – otud i slogan „Building people and software.

Napominje Mirna te dodaje kako je ulaganje u edukaciju obvezna stavka u budžetu, koja, u pravilu, nema financijskog ograničenja.

“Ako želimo biti autoriteti u onom što radimo, to možemo napraviti samo kroz ulaganje u ljude”

Mirna Horvat. Foto: Marko Tomić

Leapwise traži ljude koji imaju predan odnos prema radu, stavom i karakterom, koji žele rasti zajedno s tvrtkom, a znanje se kandidata (neovisno o nivou senioriteta), kažu, podrazumijeva. Vode se idejom da je odgovornost svakog poslodavca omogućiti okruženje u kojem se zaposlenik razvija, u skladu s osobnim afinitetima, ali i strategijom tvrtke.

Iako zaposlenima nude iznadprosječne benefite i iste stalno unapređuju, svjesni su da se kvalitetni ljudi, profesionalci – oni koji bi trebali biti nositelji razvoja za Leapwise i za njihove klijente – ne mogu privući niti zadržati samo benefitima, zbog čega ih ne žele posebno isticati, govori Mirna. Neke se stvari, uglas kažu i Mirna i Zlatko, sada već i podrazumijevaju i jednostavno ih je pronaći na web stranici.

Kako napominju, sama plaća nije više jedini faktor kojim se privlače i zadržavaju ljudi, nego i brojni drugi čimbenici, kao što su individualiziran pristup razvoju zaposlenika, poticajna atmosfera, autoritet u području kojim se tvrtka bavi, spremnost tvrtke da ulaže u zaposlenike, transparentnost te sustavan i nedvosmislen feedback. Kako zaključuje Zlatko:

Da biste napravili izuzetno softversko rješenje, ne trebaju vam stotine ljudi. Treba vam nekolicina stručnjaka koji znaju što i kako rade jer kontinuirano uče i unapređuju svoje znanje – ne zato što misle da moraju, već zato što to sami žele. Ako želimo biti autoriteti u onom što radimo, to možemo napraviti samo kroz ulaganje u ljude i osiguravanje jasnog smjera tvrtke.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…