8. #LadiesZG: bez uzora i edukacije nema jednakosti u tehnološkoj industriji
Foto: Andrea Kumar

8. #LadiesZG: bez uzora i edukacije nema jednakosti u tehnološkoj industriji

Kako bismo privukli više žena u tehnologiju trebamo podržati i trenutne žene u industriji koje će svojim primjerom pokazati da ovaj sektor nije "muški svijet".

U organizaciji Netokracije, Ladies of New Business doživio je svoje osmo izdanje. Konferencija koja je kroz dosadašnjih osam druženja pokrila neke od najaktualnijih tema digitalne industrije poput influencera i roditeljstva u digitalno doba, jučer se pod zlatnim pokroviteljstvom A1 posvetila temi položaja programerki i inženjerki u tehnološkoj industriji. Konferenciju su podržali i Women Techmakers Croatia program i Raiffeisenbank Hrvatska, a uz bogat program, unatoč večernjem terminu, u Algebra LAB-u okupilo se više od 80 sudionika i sudionica, redom tehnoloških stručnjaka na različitim pozicijama i specijalizacijama.

Čast otvaranja konferencije pripala je Gen Ashley, ženi čiji životopis ne bi vjerojatno stao u ovaj tekst. Gen je, kako kaže, osoba koja nosi mnoštvo različitih šešira i radi mnogo poslova, a u svojoj karijeri otišla je u mirovinu čak dva puta, iako se u njoj nikada nije dugo zadržala. Pokretačica je konferencije TECH(K)NOW Day, surađivala je i s udrugom Women Who Code te je dio Googleovog WomenTechMakers programa u Londonu.

Njezino predavanje pod naslovom Leading Women in Tech Initiatives with Genuine and Authentic Intent usmjerilo se na to kako promijeniti omjer muškaraca i žena u tehnološkoj industriji, posebice kada se radi o konferencijama na kojima se u panelima i u pozicijama predavača nalaze mahom muškarci. Ovo je teško moguće bez žena koje se aktivno bave programiranjem, a Gen kaže kako se upravo kroz inicijative u kojima sudjeluje tehnološka industrija nastoji približiti upravo osobama koje možda imaju interes za razvoj softvera, ali se nikada u njemu nisu okušale.

Gen tako organizira hackathone i meetupe koji su orijentirani upravo na djevojke i žene, i na kojima im tim stručnjaka pomaže u učenju osnova kada je riječ o razvoju softvera i programiranju. Zanimljivo je kako su sve žene koje se prijavljuju na ove radionice početnice, a velik dio njih se kasnije odlučuje na nastavak karijere u tehnologiji, čak i ako do tada nisu bile previše upoznate sa samim činom programiranja.

Velik dio Geninog posla je i spomenuta konferencija TECH(K)NOW Day, koja se odvija već nekoliko godina na nekoliko lokacija u svijetu. Gen kaže kako su namjerno razvijali konferenciju koja ima dosta radionica vrlo tehničke prirode, a ulaz je besplatan za sve žene. Ovakvim pristupom nastoji se pokazati kako se žene ne trebaju samo educirati u osnovama, već i sudjelovati na tehničkim konferencijama kako bi se promijenio omjer muškaraca i žena u tehnološkoj industriji.

Christina Richter napominje kako uzori mogu ležati u svima nama. To su, dodaje, osobe iz vašeg okruženja, osobe koje možda upravljaju malim timovima ili startupima, ali su u isto vrijeme inspiracija svima oko sebe. Foto: Andrea Kumar

U industriji trebamo više ženskih uzora

Kada govorimo o omjerima, posljednja govornica dana, Christina Richter s bloga Gal Talks Tech ima vrlo dobru ideju za promjenu stanja na tehnološkoj sceni.

Autorica, ekspertica za osobno brendiranje i komunikacije i napola Hrvatica, Christina radi s mnogo velikih tehnoloških kompanija i iz prve ruke zna kako izgleda zastupljenost žena u visokoj tehnologiji i digitalnoj industriji. Kroz svoj blog Gal Talks Tech Christina nastoji prikazati utjecajne žene iz tehnologije i predstaviti njihove priče kako bi inspirirale čitateljice i druge žene iz industrije. Upravo te žene uzori su budućim lidericama tehnološke industrije, dodaje Christina.

Ipak, nadodaje kako se ne radi ovdje samo o bogatim i slavnim osobama, influencericama i sličnima – pravi uzori prema kojima će se mlade djevojke ugledati zapravo mogu ležati u svima nama. To su, dodaje, osobe iz vašeg okruženja, osobe koje možda upravljaju malim timovima ili startupima, ali su u isto vrijeme inspiracija svima oko sebe. Upravo te osobe, kaže Christina, su one koje vas ohrabruju da radite ono što možda bez njih nikada ne biste i u tome je čitava bit uzora i inspiracije.

Christina je u svom predavanju govorila i o poznatim stereotipima. Tako se slika programera danas uglavnom poistovjećuje s muškarcem programerom koji izgleda “štreberski” te čitav dan sjedi za računalom u mračnoj prostoriji. Ovakva prezentacija nije realna ni motivirajuća ni za mlade momke, a kamoli djevojke koje bi programiranje trebalo privući. Jednostavno nemaju motivaciju biti ono što ne vide – teško im je odlučiti se za programiranje i krenuti razvijati karijeru u digitalnoj industriji ako ne vide da to vole, mogu i rade druge žene.

Ladies of New Business po osmi puta je pokazao važnost inspiracije i edukacije kada je riječ o povećavanju broja žena u tehnološkoj industriji. Foto: Andrea Kumar

Znatiželja može biti najbolja osobina koju imate

Ipak, ovaj problem mnogo je dublji nego što se čini. Žene se ne mogu ugledati na osobe koje ne vide, to je istina, ali isto tako ne možemo “tjerati” žene da govore na konferencijama ako one to ne žele – trebamo razumjeti zašto ne žele. Christina kaže kako se trebamo posvetiti gradnji klime koja podržava žene u prezentiranju, kako bi žene koje posjete tehnološke događaje na pozornici gledale ne samo muškarce u odijelima kako raspravljaju, već i druge žene.

Za kraj, Christina je rekla kako svojim blogom nastoji postići tri stvari:

  • Podići svijest o ženama u tehnološkom sektoru i drugim poslovima koji su povezani s tehnologijom,
  • pokazati različitost koja postoji u današnjim modernim tehnološkim poslovima i koja jednako tako zahtijeva različitosti i u timu te
  • potruditi se da organizatori događaja nemaju izlike za ne pozivanje žena na tehnološke konferencije.

Christina je kao savjet svim okupljenima rekla kako je najbolja stvar koju mogu imati u sebi jednostavno – znatiželja.

Gotovo sve sugovornice s kojima razgovara na blogu, kaže, navode znatiželju kao jednu od glavnih osobina koje osoba može donijeti poslodavcu, a znatiželja i želja za učenjem može svakoga od nas dovesti daleko, bez iznimke. Christina je dodala i kako ženama preporučuje da budu vidljive, pohvale se svojim postignućima i javljaju se konferencijama kako bi na njima govorile te koriste društvene mreže za svoju promociju. Sve to može rezultirati samo dobrim stvarima, a tko zna – možda upravo vi postanete uzor nekima od budućih kolega i kolegica.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Karijere

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.