Četvrto izdanje Netokracijinog regionalnog projekta Ladies of New Business, okupilo je jučer u HUB385 oko 150 sudionika, mahom žena, a konferencija je ovaj put bila posvećena - gaming industriji.
“Drago mi je što sam dio ovog projekta, koji je izrastao u regionalni projekt po pitanju angažmana i uključivanja žena, i što imamo priliku razgovarati o gamingu. Gaming je najbrže rastuća industrija u svijetu, a trenutno je u svijetu više od 200 milijuna gamera”, rekla je na samom početku Ivana Marković iz Vipneta pod čijim je generalnim pokroviteljstvom održano i jesensko izdanje Ladies of New Business – Gaming Edition.
Ivana se dotaknula i nedavno osnovane Vip Adria Lige koja je imala svoje uspješno finale u sklopu Reboot InfoGamera.
Želim naglasiti da cilj lige nije pronalaženje i razvoj regionalnih gamera, nego i promocija položaja žena u industriji jer je to još uvijek industrija u kojoj dominiraju muškarci, i drago mi je što konferencijom Ladies of New Business pokazujemo da može i drugačije.
Gaming industrija globalno vrijedi 109 milijardi dolara
Prilika za otvaranje konferencije pripala je Ines Klemenčić, iz Machina Academy s predavanjem Gaming kao najveća zabavna industrija, koja je s okupljenima podijelila zanimljive podatke o gaming industriji. Gamingom smatramo PC igre (23 posto), igre na konzolama (31 posto), mobilne igre (32 posto) te browser/social network igre (4 posto), rekla je Ines.
Sama industrija video igara globalno vrijedi 109 milijardi dolara, a za usporedbu filmska 38,6 milijardi dolara dok hrvatski BDP iznosi 50,4 milijardi dolara.
Prosječna dob igrača je 36 godina, a najčešći motivatori za igranje su socijalizacija, natjecanje, istraživanje svjetova i priča te kratka razbibriga
Žene pretežito igraju sa željom da završe igru, dok je kod muškaraca veći naglasak na natjecanju.
Ines se u prezentaciji dotaknula i esporta kao novog segmenta gaminga, čiji se rast procjenjuje na 1,5 milijardi dolara do 2020. godine, s turnirima posvećenima Doti 2, CS:GO, League of Legends, Hearthsthone, StarCraft II.
"U industriji video igara i filmskoj industriji, porast je kontinuiran".
Ines Klemenčić iz Machina Game Academy na #LadiesZG pic.twitter.com/9TUpw4JdAU— Netokracija (@netokracija) December 5, 2017
Kako izgleda gaming industrija u Hrvatskoj?
Dio prezentacije bio je posvećen i stanju industrije videoigara u Hrvatskoj navevši kako u Hrvatskoj djeluje više od 20 studija, dok na razini šire regije možemo govoriti o više od 120 studija. Također, rekla je kako domaćoj gaming industriji trenutno zapošljava petstotinjak osoba.
U iduće dvije do tri godine brojka će rasti za 200 do 300 ljudi, u dosta tvrtki se događa veliki rast.
Domaća industrija videoigara proizvodi za globalno tržište, a iako ima američke prihode, troškovi su hrvatski, istaknula je Ines i dodala kako se godišnje očekuje rast od 20 posto ove industrije u Hrvatskoj. Za kraj najavila je i skorašnje dijeljenje stipendija za buduće game developere, artiste ili scenariste:
"U suradnji s Netokracijom, dijelit ćemo stipendije u gaming industriji". Ines Klemenčić iz Machina Academy na #LadiesZG 🎮🌷 pic.twitter.com/wC0fn76x0G
— Netokracija (@netokracija) December 5, 2017
Ladies of New Business i ovaj put se nastavlja mentorskim programom
U nastavku konferencije bilo je riječi o tome kako gaming može biti dobar za marketing, HR i poduzetništva, o ženama kao heroinama u svijetu videoigara, ali i kako ostvariti karijeru u gamingu, bilo da je riječ o streamanju ili developmentu. Kao i ranije, i ovogodišnju konferenciju prati mentorski program koji će uslijediti u narednim tjednima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.