Gaming kao najveća zabavna industrija vrijedna 109 milijardi dolara

#LadiesZG: Gaming kao najveća zabavna industrija globalno je vrijedna 109 milijardi dolara

Četvrto izdanje Netokracijinog regionalnog projekta Ladies of New Business, okupilo je jučer u HUB385 oko 150 sudionika, mahom žena, a konferencija je ovaj put bila posvećena - gaming industriji.

“Drago mi je što sam dio ovog projekta, koji je izrastao u regionalni projekt po pitanju angažmana i uključivanja žena, i što imamo priliku razgovarati o gamingu. Gaming je najbrže rastuća industrija u svijetu, a trenutno je u svijetu više od 200 milijuna gamera”, rekla je na samom početku Ivana Marković iz Vipneta pod čijim je generalnim pokroviteljstvom održano i jesensko izdanje Ladies of New Business – Gaming Edition.

Ivana se dotaknula i nedavno osnovane Vip Adria Lige koja je imala svoje uspješno finale u sklopu Reboot InfoGamera.

Želim naglasiti da cilj lige nije pronalaženje i razvoj regionalnih gamera, nego i promocija položaja žena u industriji jer je to još uvijek industrija u kojoj dominiraju muškarci, i drago mi je što konferencijom Ladies of New Business pokazujemo da može i drugačije.

Gaming industrija globalno vrijedi 109 milijardi dolara

Prilika za otvaranje konferencije pripala je Ines Klemenčić, iz Machina Academy s predavanjem Gaming kao najveća zabavna industrija, koja je s okupljenima podijelila zanimljive podatke o gaming industriji. Gamingom smatramo PC igre (23 posto), igre na konzolama (31 posto), mobilne igre (32 posto) te browser/social network igre (4 posto), rekla je Ines.

Sama industrija video igara globalno vrijedi 109 milijardi dolara, a za usporedbu filmska 38,6 milijardi dolara dok hrvatski BDP iznosi 50,4 milijardi dolara.

Prosječna dob igrača je 36 godina, a najčešći motivatori za igranje su socijalizacija, natjecanje, istraživanje svjetova i priča te kratka razbibriga

Žene pretežito igraju sa željom da završe igru, dok je kod muškaraca veći naglasak na natjecanju.

Ines se u prezentaciji dotaknula i esporta kao novog segmenta gaminga, čiji se rast procjenjuje na 1,5 milijardi dolara do 2020. godine, s turnirima posvećenima Doti 2, CS:GO, League of Legends, Hearthsthone, StarCraft II.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Kako izgleda gaming industrija u Hrvatskoj?

Dio prezentacije bio je posvećen i stanju industrije videoigara u Hrvatskoj navevši kako u Hrvatskoj djeluje više od 20 studija, dok na razini šire regije možemo govoriti o više od 120 studija. Također, rekla je kako domaćoj gaming industriji trenutno zapošljava petstotinjak osoba.

U iduće dvije do tri godine brojka će rasti za 200 do 300 ljudi, u dosta tvrtki se događa veliki rast.

Domaća industrija videoigara proizvodi za globalno tržište, a iako ima američke prihode, troškovi su hrvatski, istaknula je Ines i dodala kako se godišnje očekuje rast od 20 posto ove industrije u Hrvatskoj. Za kraj najavila je i skorašnje dijeljenje stipendija za buduće game developere, artiste ili scenariste:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ladies of New Business i ovaj put se nastavlja mentorskim programom

U nastavku konferencije bilo je riječi o tome kako gaming može biti dobar za marketing, HR i poduzetništva, o ženama kao heroinama u svijetu videoigara, ali i kako ostvariti karijeru u gamingu, bilo da je riječ o streamanju ili developmentu. Kao i ranije, i ovogodišnju konferenciju prati mentorski program koji će uslijediti u narednim tjednima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.