Kada pomislimo na Čakovec, tehnologija nije jedna od prvih stvari koje nam padnu na pamet. No, i to bi se moglo promijeniti, ako gradske vlasti i privatni sektor nastave s razmjenom ideja i raspravama koje su se jučer otvorile na IT konferenciji ČIPS. Dok su studente i mlade najviše privukli Nanobit i Degordian, zanimljiva rasprava se vodila i o IT-u u turizmu.

Jučer su u Čakovcu održana prva Čakovečka IT predavanja i susreti. Iako je ideja o stavljanju IT-a “u prvi plan” došla iz gradskih vlasti, o čemu smo prethodno razgovarali s gradonačelnikom Stjepanom Kovačem, politika je jučer ipak uspjela “zasjeniti” konferenciju pa zbog događanja u Hrvatskom saboru nije mogao biti prisutan sam gradonačelnik. Ipak, pozitivna stvar je to što je na ČIPS pristiglo uistinu mnogo mladih.
Najviše studenata i mladih se okupilo na predavanjima Ane Spasojević iz Nanobita te Daniela Ackermanna iz Degordiana. No, zanimljivo je bilo i na okruglom stolu “Turizam voli IT i obrnuto” gdje smo mogli čuti nešto o pogledu na turizam iz kontinentalne perspektive. U raspravi koju je moderirao Saša Cvetojević sudjelovali su Nikola Budiša, vlasnik portala Lovely Međimurje, Branimir Blajić, generalni direktor Termi Sveti Martin, Boška Ban Vlahek, voditeljica Turističkog ureda TZ Čakovec, Goran Rihelj, vlasnik portala hrturizam.hr i Denis Čupić, predsjednik Udruge developera pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca.
Kako staviti fokus na kontinentalni turizam?
Denis je istaknuo da je veliki problem kontinentalnog turizma loša prometna infrastruktura, nedovoljna digitalizacija te neodgovarajući prostorni planovi. Ipak, da uz dobre ideje i dobar tim koji će ih provesti i mala mjesta mogu postati “velike” destinacije, pokazuje primjer Termi Sveti Martin u koje dolazi i mnoštvo stranih turista. Usprkos tome što se u blizini nalazi drugih 70 termi, Sveti Martin se ističe po svojoj storytelling ideji, a to je naglasak na destinaciju – Međimurje. Branimir ističe:
Mislim da su ljudi prepoznali da su lokalna gastronomija, sportske aktivnosti i cjelokupna destinacijska ponuda jedinstveni.
I drugi su se sugovornici složili da motiv dolaska ne može biti smještaj, već kvalitetna i autentična destinacija. Ipak, smještaj treba pružiti određene usluge kako bi se gost osjećao ugodno i mogao nesmetano uživati u boravku. Pritom Goran ističe da u Hrvatskoj mnogo pružatelja smještaja još uvijek ne razumije da je danas Wi-Fi neophodan poput električne struje te da je teško pratiti druge trendove dok se tako dugi niz godina još uvijek govori o nekim osnovama.
“Roboti će doći u roku od 8 do 10 godina. Možemo zatvoriti oči ili biti pioniri.”

Terme Sveti Martin koriste IT u 2 segmenta, objasnio je njihov generalni direktor, a to su donošenje odluka te prodaja i marketing. 37 posto gostiju dolazi online putem, uključujući i platformu Booking.com, a rezervacija smještaja na vlastitoj web stranici je zanemariva. Gosti radije bukiraju putem drugih servisa jer na taj način dobivaju više stvari, primjerice, mogućnost rezervacije smještaja zajedno s prijevozom, istaknuo je Branimir.
Dok Goran vjeruje da će u budućnosti veoma važan alat storytellinga biti VR, u Termama Sveti Martin već imaju planove za – robote. Branimir je istaknuo da za sada ne razmišlja o robotima koji će posluživati goste, no otvoreni su za druge njihove uloge.
Roboti će doći u roku od 8 do 10 godina. Možemo zatvoriti oči ili biti pioniri.
Prostora za implementaciju ideja ima, ali treba se osloboditi lokalnih netrpeljivosti
Kada su u pitanju IT sustavi koji bi trebali olakšati rad, omogućiti automatizaciju bukiranja i eliminirati potrebu za pretipkavanjem, problem je što mnogi takve sustave ne znaju koristiti, ističe Boška iz Turističkog ureda. Osim edukacije, važna je i suradnja među dionicima u turističkom sektoru, bilo da je riječ i privatnim ili javnim strukturama. Nikola i Boška su tako surađivali na milenijskoj fotografiji Čakovca kojom je grad dobio dodatnu vizualnu vrijednost na društvenim mrežama.
Hvala svima, Lovely Čakovec uspio je u potpunosti! Milenijska fotografija nova je razglednica koja je razveselila tisu…
Posted by Lovely Međimurje on 30. svibnja 2015
Međutim, da bi turisti imali gdje potrošiti novce, potrebno je ponuditi cijeli paket različitih usluga i iskustava, istaknuli su panelisti. Na primjer, gostu iz Zagreba može se ponuditi kupanje u Svetom Martinu, večera u Čakovcu i boutique kino u Varaždinu. Nažalost, takva suradnja među pojedinim sredinama i gradovima teško je ostvariva zbog lokalnih netrpeljivosti, a da takve postoje, mogli smo čuti na primjeru Varaždina i Čakovca te njihovih festivala Špancirfesta i Porcijunkulova.
Ipak, važna poruka koju je poslao ČIPS je da je informatička tehnologija danas na visokom nivou, a prostora za implementaciju ideja ima više nego dovoljno. Osim toga, u IT-u svoje mjesto mogu pronaći i mlađi i stariji s velikim ambicijama jer tržište nije ograničeno samo na Međimurje ili Hrvatsku, a tehnologija nam danas omogućuje da postanemo svjetski igrači i iz Zagreba, Pule, Slavonskog Broda, Korčule, Zadra, Koprivnice, pa i – Čakovca.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.