Dijeli nas 12 dana od konferencije Change, jednodnevnog događanja posvećenog enterprise softverskim rješenjima. U prostorima zagrebačke tvornice čokolade Kraš, 15. listopada okupit će se više od 300 ICT stručnjaka iz regije, a mi izdvajamo 6 predavanja i još pokoju “poslasticu” koju ne smijete propustiti.
Matjaž B. Jurič o mikroservisnim arhitekturama
Ako vas zanimaju teme kao što su Java EE, mikroservisi, API-ji i migracija u “oblak”, ne propustite predavanje Matjaža B. Juriča. Matjaž je Java Champion, Oracle ACE Director, IBM Champion i nedavni osvajač nagrade Java Duke’s Choice. Član je BPEL-ovog savjetodavnog odbora, profesor na Sveučilištu u Ljubljani, ali i startup mentor. Jedan je od najvažnijih ljudi u Java zajednici, a predavat će upravo o tome – mikroservisima u Javi, odnosno serverless arhitekturama i Dockeru kao podlogama za mikroservisne arhitekture.
Kako najavljuju organizatori, predavanje će možda obilovati buzzwordovima, ali kad oni dolaze od ovakvog predavača, svakako bi ih trebalo poslušati.
Viktor Farčić o Continuous Deploymentu
Aktualna tema, kvalitetan predavač. Viktor Farčić radi u tvrtki CloudBees, koja stoji iza Jenkinsa, a prepoznat je i u Docker zajednici kao Docker Captain. Autor je dvije knjige o Java razvoju i Devops principima. Na konferenciji će pričati o Continuous Deploymentu iz vlastitog iskustva i približiti najbolje prakse.
Mel Cvjetko o Xamarinu
Jednom davno, Miguel de Icaza napisao je Midnight Commander, svoju prvu veliku uspješnicu, a upravo je to najavilo seriju Miguelovih hitova. Nakon njega pokreće Gnome desktop, a potom i projekt Mono. No, njegov najnoviji hit je Xamarin, višeplatformski sustav za izgradnju mobilnih i desktop aplikacija koristeći C# i Mono. Xamarin je sada dio Microsoftove obitelji razvojnih alata, nakon nedavne akvizicije kompanije i tima.
I tu dolazimo do Mela Cvjetka, člana core tima Xamarina, čija se biografija čita poput pjesme. Da, sjeća se on dobro kako su se Java developeri šalili na račun Xamarin.Androida još 2011., a još se bolje sjeća kako su se predavanja o Xamarinu odbijala na svim Microsoftovim konferencijama, osim 2014. godine.
A vi ćete se sjećati kako je Mel predstavio platformu Xamarin na konferenciji Change.
Dejan Bosanac o AMQP
AMQP je integracijski hit koji ima namjeru zamijeniti zastarjele integracijske principe, a i jedan je od preferiranih integracijskih protokola u svijetu Internet Of Things. Dejan je član RedHatovog tima za ActiveMQ i autor knjige ActiveMQ In Action. Još jedan predavač koji ima izvrsnu poziciju za predstavljanje modernog integracijskog protokola, direktno s njegovog izvora.
Geertjan Wielenga o Oracle Ace frameworku i Javi 9
Geertjan je član Oracleovog Java tima, gdje radi kao Product Manager za open source projekte. U svijetu Jave je od samih početaka, bio je zaposlenik tvrtke Sun Microsystems i radio u izvornom Java timu. Predstavit će dvije teme: Oracle ACE JavaScript framework i što je novo u Javi 9.
Nenad Bakić o kulturi kreativnosti
Nenada Bakića, poduzetnika i investitora ne treba posebno predstavljati, ali u duhu ove konferencije treba napomenuti kako je posebno društveno angažiran u promoviranju znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM područje). Tu je poznat po svom projektu Croatian Makers, kojim dovodi robotiku u osnovnoškolsko obrazovanje s ciljem promoviranja kulture kreativnosti. U duhu svoje krilatice “Gdje ćemo biti 2031?”, na konferenciji Change održat će keynote predavanje o kulturi uspješnosti i kreativnosti.
Trebate još razloga za dolazak?
Bacite oko na ostala predavanja, pročitajte intervju s direktorom sadržaja, pribavite ulaznicu (svega 60 kuna za studente, 100 kuna za ostale – ali požurite, organizatori naglašavaju da je ulaznica ostalo još svega nekoliko) i zasladite se Kraševim slasticama te posebnim izdanjem Zmajskog Pale Alea koji će se naći u goodie bagu posjetitelja.
Vidimo se 15. listopada!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.