
Žao mi je što vas moram razočarati, ali ‘lajkovi’ Kolinde Grabar Kitarović vjerojatno nisu lažni
Nakon što je jučer brojem fanova na Facebooku predsjednička kandidatkinja Kolinda Grabar Kitarović prešla kandidata i još uvijek aktualnog predsjednika Ivu Josipovića, pojavila su se nagađanja da su njeni fanovi - kupljeni. Ako se pod “kupovinom” misli na farme lajkova i klikova, odnosno kupovanje lažnih fanova, potrebno je ipak malo dublje analizirati situaciju prije no što na sve odmahnemo rukom.
Dok smo jučer “odbrojavali” kada će Facebook stranica Kolinde Grabar Kitarović prijeći brojem fanova onu Ive Josipovića, čudili smo se što ta brojka raste velikom brzinom. No, kako se i istaknulo u analizi i razgovoru s domaćim stručnjacima za društvene mreže i internetski marketing, razlog za to je manje-više jednostavan – budžet izdvojen za online aktivnosti kod predsjedničke kandidatkinje veći je nego onaj kod Ive Josipovića. No, sada su se pojavila nagađanja o tome da su fanovi koji su došli na stranicu Grabar Kitarović – kupljeni, želeći vjerojatno time insinuirati da su lažni. Lako bi bilo sve pripisati kupovini lažnih fanova, farmama klikova i drugim brzopoteznim “oružjem” koje bi jednostavno opravdalo nagli rast Kolindine “popularnosti” na Facebooku. No, bez da ulazim u ičije političke stavove, a najmanje svoje, čini mi se da je stvarno stanje ipak ponešto drugačije.
Turska, Bangladeš, Zanzibar…
Ako, kao i u prošloj analizi, uz pomoć Socialbakersa usporedimo neke druge Facebook stranice iz Hrvatske sa sličnim brojem fanova kao što ih imaju predsjednički kandidati (primjera radi, uzela sam neke teme zanimljive širokim masama, kao što su razna piva ili nogomet, omiljene hrvatske teme uz politiku), vidjet ćemo da se sporni turski, zanzibarski, bangladeški i ini fanovi nalaze na svakoj od stranica, negdje u većem, negdje u manjem postotku. Znači li to da sve takve stranice djelomično “kupuju” svoje fanove? Teško je ovako izvana analizirati, ali prema mome iskustvu s oglašavanjem na Facebooku, pogotovo za klijente čiji su proizvodi namijenjeni širokim masama, lako je “pokupiti” i nešto neplanirano. Istina, moguće je na samu stranicu staviti kakve restrikcije, lokacijske i dobne, ali kada vam je cilj što veći doseg i prikupljanje većeg broja fanova (a svjedočimo da je u predizbornoj utrci sve bitno, pa i fanovi, ako ništa drugo, zbog kakvog prividnog imidža), vjerojatno se nećete na taj način ograničavati.

Oglasnu kampanju Kolinde Grabar Kitarović vodi agencija Deegeetal, a izjavu njenog vlasnika, Danijela Artenjaka, prenosimo uz dopuštenje iz grupe Društveni mediji, u kojoj se razvila rasprava o ovom slučaju:
S obzirom da je moja agencija zadužena za navedeni segment, potvrđujem da se sve radi po pravilima struke jer je stranica službeno verificirana od Facebook centrale te smo u svakodnevnom kontaktu s kolegama iz Facebooka upravo kako bismo ostvarili što bolji rezultat, naravno svim mogućim ekspertnim i legalnim metodama.
Nadalje, vrlo slična situacija je kod Josipovića koji ima egzotične zemlje poput Indonesia, Turkey, Egypt, Philippines, India, UAE, Tunis, Pakistan, Thailand, Morocco itd., ali navedeni članak nije išao u tom smjeru, već pretpostavljam sukladno onome što je naručitelj tražio, a to je diskreditiranje Kolinde. Zadnje navedeno je isključivo moja pretpostavka.
Svaka stranica koja je otvorena (odnosno nema country restrikcije) ima istu “anomaliju” koja se na temelju iskustva s mnogih stranica u prosjeku kreće između 1-3%.
Nadalje, ukoliko isključimo sve “egzotične fanove” s jedne i druge stranice, opet dolazimo na gotovo istu razliku između kandidata u broju fanova, a kada govorimo o fanovima iz Hrvatske u ukupnom broju fanova, i ta brojka je za cca 3% u korist Kolinde.
Ako opet uz pomoć Socialbakersa zbrojimo za oba kandidata fanove isključivo iz Hrvatske, vidjet ćemo da Josipović u ovom trenutku ipak ponešto i vodi – s 99.443 fana, dok Grabar Kitarović ima 93.379. Ipak, ne treba zaboraviti da izborima smiju prisustvovati i osobe izvan Hrvatske, a zemlje koje su pri vrhu vrlo su logične, poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Njemačke…

Istina, ta Turska, odnosno fanovi koji dolaze iz te zemlje, kod Kolinde Grabar Kitarović nekako iskaču, jer upravo iz nje dolazi 886 fanova. Kako su oni došli na njenu stranicu?
Pokazatelj raspoloženja građana?
Možemo razglabati o raznim teorijama. Od one da je riječ o poznatom problemu farmi lajkova koje se konstantno bore s Facebookom kojega žele zavaravati da su njihovi profili “pravi”, pa tako “fanovi” klikću na razne stvari (pa možda i na Kolindinu Facebook stranicu) preko toga da je netko (tko?) doista kupio fanove, pa sve do mogućnosti da društvene mreže konačno postaju relevantan pokazatelj raspoloženja građana.
Možda će se nekome tko nije upućen u oglašavanje na društvenim mrežama, pogotovo na Facebooku, sve ovo činiti pristrano, ponovno ću vas razočarati – stava sam kako je sporna brojka fanova u odnosu na ukupan broj fanova jednostavno premala da bi se mogli iznositi kakvi konkretni zaključci.
Predizborni ples
Iako je Kolindina Facebook stranica brojem fanova baš u najnezgodnije vrijeme pretekla onu Ive Josipovića, ne zaboravite da je sve to dio predizbornog plesa smještenog pod reflektore, kamere, bliceve, s nama kao gledateljima. Korak naprijed, korak natrag, okret. Ipak, možda je sve to i pokazatelj da političke “igre” konačno ulaze u korak s tehnologijom i digitalnim svijetom te da ćemo ubuduće u izborno vrijeme na društvenim mrežama vidjeti nešto zaoštreniju i žustriju borbu, ne samo lajkovima i fanovima, nego i tvitovima, Instagramima, Vineovima i svime ostalime što već bude u trendu. Uz dovoljan budžet, sve je moguće.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
10. 01. 2015. u 1:36 pm
Naslov je tvrdnja koja u tekstu nije dokazana. Štoviše u tekstu čak i piše da je podataka premalo da bi se iznosili konkretni zaključci….poput naslova?
Mia Biberović
11. 01. 2015. u 10:24 am
U naslovu i stoji “najvjerojatnije”. Čak i da je tih osamstotinjak fanova lažno, to ne utječe znatno na ukupnu sliku fanova, po mom mišljenju – prvo, takva “statistička pogreška” nije neuobičajena i kod drugih velikih Facebook stranica, a i iznijela sam teorije koje mogu biti razlog tom povećanju broja fanova iz “sumnjivih zemalja”. Tu su farme lajkova čiji fanovi klikću na razne fan stranice i oglase kako bi se njihovi profili činili pravima ili da je doista netko te fanove i “kupio”, a onda se i postavlja pitanje tko je to učinio te zbog čega.
Inače, na Kolindinoj fan stranici iznesene su i neke dodatne statistike: http://www.scribd.com/doc/252150914/Obja%C5%A1njenje-Rasta-Likeova
Perica Milić
10. 01. 2015. u 3:12 pm
Od portala poput Netokracije ipak se očekuje da malo detaljnije uđe u priču i da malo bolje koristi SocialBakers alat. Ako pogledate broj lokalnih fanova iz Turske, primijetit ćete da je najveći broj fanova iz Turske stigao između 16-21.12., a zanimljiva je činjenica da se broj tih fanova iz Turske naglo počeo spuštati od 22.12. Pitam se zašto?
Nocna dostava hrane
12. 01. 2015. u 12:47 pm
Bit će kako je Turska donijela prevagu u pobijedi. :LOL