Kodius uz američku platformu za licenciranje glazbe planira razviti "Spotify za indie glazbenike"

Kodius uz američku platformu za licenciranje glazbe planira razviti “Spotify za indie glazbenike”

Hrvatski Kodius, specijaliziran za izradu softverskih rješenja po mjeri, nikad nije bio ograničen na jednu nišu. Podjednako se dobro snalaze u razvoju inovativnih digitalnih rješenja za raznolike industrije: od logističkih, healthtech i fintech aplikacija do izrade aplikacija koje koriste umjetnici i najpoznatiji hollywoodski studiji. Upravo se u segmentu produkcije krije i jedan od njihovih najnovijih projekata - izrada nove aplikacije za kalifornijskog klijenta MusicSupervisor.

Izrada nove aplikacije samo je nastavak već uspješne dugogodišnje suradnje Kodiusa i MusicSupervisora, tvrtke koja se već 17 godina bavi licenciranjem glazbe i kroz koju je licencirano na tisuće pjesama za stotine projekata.

Prije nekoliko godina Kodius im je pomogao “spasiti” te nadograditi postojeću aplikaciju koja služi kao platforma za prodaju pjesama hollywoodskim studijima. Danas je koriste i najpoznatije tvrtke poput Netflixa i Disneyja, a na platformi je dostupno preko 350 tisuća glazbenih djela više od 60 tisuća glazbenika.

Do potrebe za revitalizacijom platforme došlo je nakon “pada” sustava koji se dogodio zbog nadogradnje Ruby on Railsa, na kojem je podignuta platforma. Bilo je očito da ju treba unaprijediti na noviju verziju. Barry Coffing, glavni čovjek iza MusicSupervisora, povjerio je tad misiju spašavanju Kodiusu, tvrtki s druge strane Atlantika koja je zbog niza velikih, uspješnih projekata pokazala da ima ljude svjetskog kalibra.

S Kodiusovim osnivačem i direktorom Krešimirom Bojčićem, prošli smo detalje nadogradnje postojeće MusicSupervisor platforme, ali i razvoja jedne potpuno nove, za koju je preuzeo ulogu CTO-a. Riječ je o aplikaciji koja će osigurati veću vidljivost glazbenih umjetnika diljem svijeta te im omogućiti da uspješno plasiraju svoju glazbu uz zadržavanje naknade od čak 60-70%. Aplikacija je osmišljena po uzoru na Spotify, ali s ciljem olakšavanja probijanja “nepoznatih” umjetnika na svjetsko tržište.

Foto: Mario Poje

Od održavanja do mega ispolirane UX/UI poslastice

Krešimir i tim su kod MusicSupervisora zatekli solidnu platformu za njihovo temeljno poslovanje – što je izbor i licenciranje glazbe za hollywoodske projekte. Samo ju je trebalo nadograditi u noviju verziju. S druge strane… “tu je bio jedan otužni media player koji služi za otkrivanje nove glazbe”, objašnjava Krešimir.

Kodiusovci su se stoga odlučili posvetiti music playeru iz posve novog kuta – s fokusom na nove mogućnosti platforme i probleme korisnika u vidu performansi.

U slučaju “music playera” odlučili smo nastupiti kao vendor builder i napraviti ga ispočetka, jer je ovo što sad imamo nespojivo s onim što je potrebno, tu ulazimo u strukturu projekta i preuzimamo tehnički dio. I eto mene ni kriva ni dužna, u ulozi nekoga tko si je natovario na leđa ulogu CTO-a. Međutim, zbilja se veselim da će naš tim, koji je svjetski (bez lažne skromnosti) imati priliku pokazati što mi kao mala država možemo ponuditi u globalnim razmjerima.

Za sada su u fazi održavanja core aplikacije, pojašnjava Krešimir. Napravili su iskorak u dijelu koji se obraća umjetnicima i gdje oni mogu objaviti svoje radove i predlagati ih kao soundtrackove na natječajima koji se tamo otvaraju.

Novi media player će omogućiti i pretragu novih pjesama na dosad neviđenom nivou, pogotovo u pogledu usluge za “normalne” korisnike koje oni zovu “superfanovi”.

Što to znači? Funkcionalnost koju sada koriste “music supervisori” (da, to je i ime radnog mjesta) kada si biraju pjesme za soundtrack nekog filma ili serije, postat će dostupna i za nas obične smrtnike, ali upakirana u mega ispoliranu UX/UI poslasticu koju se veselimo napraviti.

Točnije ~ 350 tisuća licenciranih pjesama za koje platforma ima prava, uz preko 30 atributa za svaku pjesmu, postat će dostupna i tim “superfanovima”. Kod nas se možda neće slušati Beyonce, ali će se moći naći iduća Beyonce.

“Za uspješan projekt koji odlijeva zubu vremena potrebno je poštovati klijenta i samog sebe”

Kodius se ponosi metodičnošću svojih programera u pisanju koda, u čemu im uvelike pomažu testovi koji služe kao sigurnosna mreža. Krešimir pojašnjava kako tu ne misli na “mehaničko pisanje kojim se zadovoljavaju metrike niti na generaliziran industrijski pristup agileu ljudi koji ga ne razumiju”…

Tu govorim o pisanju koda koji čuva kritične dijelove infrastrukture platforme koju radimo i koji omogućava daljnji razvoj jednolikom brzinom, bez zapinjanja u blato kompleksnosti i bez regresijskih bugova.

Uz to, Krešimir navodi koliko je važno ući duboko u područje u kojem razvijate rješenje, to je i najzanimljiviji dio posla, dodaje.

Samo tako što učimo domenu od svojih klijenata, možemo njima otvoriti oči i dati savjet za to kako da spoje svoj svijet sa svijetom digitalizacije. Rekao bi da je za uspješan projekt koji odolijeva zubu vremena potrebno poštovati klijenta i samog sebe.

U zadnjih godinu dana ne čudi stoga što su nanizali nekoliko međunarodnih nagrada, od kojih osobito ističu priznanja za izradu healthtech aplikacije Poplin i job-matching aplikacije FlexCareers.

Kodius je svjestan da postoji mnogo dobrih ideja koje savršeno pogađaju target skupine, ali da bi proizvod u konačnici bio uspješan, potrebno je ostvariti i savršeno napisan kod i dobro korisničko iskustvo.

Novi smjer

Danas kada je hiperprodukcija naštetila kvaliteti digitalnih proizvoda i kada oko 90% startupa izgubi bitku na tržištu kroz prve dvije godine od lansiranja – Kodius se zato posvetio izradi digitalnih rješenja na način da zaista s puno kreativnosti i promišljanja izrađuje proizvode čija vrijednost nadilazi krize i padove IT industrije

Za dobru platformu, bitno je tehnologiju gledati kao alat kojim se može dati vrijednost klijentu, a ne nešto što je samo sebi svrha.

Tu vrijednost su uspješno precrtali u plan za MusicSupervisor, koji je i osvojio Barryja Coffinga, čovjeka za kojeg Krešimir odmah kaže kako je jedan od onih legendarnih lidera “koji je dovoljno lud da radi nešto što izgleda i kao da nema šanse za uspjeh”.

Uvijek sam bio “tanak” na ljude s vizijom koji nemaju dovoljno novca da poguraju napredak svoje ideje. Nažalost, onda pristaju na kompromise s timovima koji često ne znaju odraditi posao pa im se zbog toga čini da je ideja pogrešna, što ne mora biti slučaj. Volim nekoga tko je underdog na papiru, ali u kojem prepoznajem viziju i vrijednost, koju onda treba samo pretočiti u stvarnost.

U tom kontekstu, ne čudi ni što su prije godinu dana Kodiusovci hrvatskim gradovima i općinama besplatno ponudili aplikaciju za upravljanje javnom rasvjetom. U istom duhu, ove godine su pokrenuli i natječaj KODISTART gdje biraju najbolju startup ideju kojoj će pokloniti 50 tisuća eura iz svoga razvoja, bez ikakvih očekivanja ili obaveza.

Krešimir zaključuje da im je cilj da ne rade samo za ljude vani, nego da i oni njih zapošljavaju: da oni budu ti koji su pokretači i investitori. Ovo je nada se, samo prvi korak u tom smjeru. 🙂 A ako i vi želite biti dio njihove priče, otvorene pozicije potražite na Kodiusovim stranicama karijera.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.