Kako su i zašto košarkaši KK Cedevite postali - emojiji!

Kako su i zašto košarkaši KK Cedevite postali – emojiji!

Milenijalci mijenjanju sport. Svi se klubovi i sportaši polako, ali sigurno, okreću prema mlađim generacijama, a kako bi privukli njihovu dosta kratku pozornost, potrebno im se prilagoditi. Kako je to napravio KK Cedevita? Napravio je posebne emojije za svoje igrače!

kkcedevita

U moru oglasa i komunikacijskih kanala, potrebno je odabrati pravi i koristiti jezik koji mladi poznaju, kao što sam već i pisao u članku o Atlanta Hawksima. Primjerice, prema podatku koji je prije nekoliko dana objavio The Drum68% populacije u dobi od 18 do 24 godina vjerojatno će kupiti proizvod koji oglašava poznati sportaš na Instagramu.

Ipak, emojiji su totalni hit (način razgovora mlađih generacija) u svijetu i sve je izglednije kako će to biti “ono nešto” o čemu će se (i čime će se) pisati i pričati u 2016. godini.

Milenijalci ne žele čitati dugačke tekstove, a pažnju im privlače samo zanimljive stvari. Puno je lakše privući pozornost objavom s emojijem nego pisanjem imena i prezimena. Budite iskreni prema sebi i odgovorite – kada ste i sami stali i pročitali neku objavu/oglas (nebitno je li to bio post na Facebooku ili slika na Instagramu) koja je imala veliki broj riječi? Što je tekst kraći i ima više slika, privući će vam pozornost i reagirat ćete.

Popularni Bleacher report prvi je u sportskom svijetu počeo raditi emojije, a prezentirao ih je i na svojoj stranici.

Screenshot 2015-12-15 18.21.03

Reakcije su bile odlične i mnogi NBA fanovi pohrlili su skidati svoje omiljene likove na mobitele. Na žalost, mobilni uređaji i aplikacije još uvijek ne dopuštaju stavljanje emojija unutar teksta, već se mogu koristiti samo kao zasebna fotografija.

Kako stoje stvari u Hrvatskoj?

Prije nekoliko tjedana, mogli ste čitati članak Ide Pandur o komunikaciji s mladima putem emojija, ali vjerojatno niste očekivali (ma sigurno je tako) da će se ovako brzo s istim načinom komunikacije pojaviti i jedan sportski klub!

KK Cedevita prošloga je tjedna predstavila svoje igrače kao emojije te tako nastavila s usmjeravanju k mlađim generacijama koje želi još više privući i vezati uz sebe. Vidi se to i na Cedevitinim utakmicama gdje ne nedostaje zabave za mlade, od Instagram natječaja, korištenja mobilnih aplikacija (PointMe) pa sve do igranja PlayStationa.

No, vratimo se mi na emojije. Reakcije su za sada odlične, a možda vam najviše govori i reakcija najmlađih košarkaša KK Cedevite, milenijalaca, Džanana Muse i Lovre Mazalina u videu koji slijedi. Ima li boljeg načina za saznati iskrenu reakciju ciljane skupine od skrivene kamere?

Nakon što emojiji napokon bili gotovi, postavljeni su u svlačionici, sakrili smo kameru i čekale su se reakcije igrača koji nisu znali što ih čeka. Pogledajte sami kako je sve izgledalo:

Jeste vidjeli emoji-e naših igrača? Igrači jesu, a u videu možete vidjeti i njihove reakcije 🙂

Posted by KK Cedevita on Monday, December 14, 2015

Cedevita je sve emojije (razvijene u suradnji s nama, Overtimeom) stavila i na web stranicu, a skinuti ih možete ovdje.

ceda emoji2

Ovi emojiji predstavljaju neke od karakteristika igrača ili nadimke. Primjerice, Whitea zovu Flight, pa je on zbog toga u obliku aviona, Pilepiću je nadimak Pile, a Musa i Mazalin su još uvijek Cedevitine bebe.

Budućnost emojija

U budućnosti, a ta budućnost je vjerojatno i 2016. godina, očekujem veliki broj emojia koji će se moći uploadati i na mobitele te na popularne aplikacije za dopisivanje kao što su Viber i WhatsApp.

Kada budu integrirani u samu tipkovnicu mobitela, doživjet će svoju pravu revoluciju i slike bi na nekim društvenim mrežama postati češće od slova. To se posebno odnosi na komunikaciju u sportu, koja se puno bolje može opisati u emojijima.

cedevita

Vjerujem kako će njihova pojava olakšati komunikaciju fanova i klubova, a posebice prilikom prijenosa utakmica kada će klubovi na vrlo jednostavan i simpatičan način moći označavati strijelce pogodaka, asistente i sve ostalo što su sada morali činiti pišući imena.

Lijepo je vidjeti kako su neki naši klubovi počeli pratiti trendove te postavljaju visoko letvicu za ostale u regiji, ali prije svega stavljaju se u super poziciju i grade odnose s mladim generacijama čije bi simpatije mogli pridobiti zauvijek. Uz KK Cedevitu i emojije, podsjetio bih vas i na odličnu web stranicu GNK Dinama, koja je među najboljima u svijetu sporta.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.