Kako su i zašto košarkaši KK Cedevite postali - emojiji!

Kako su i zašto košarkaši KK Cedevite postali – emojiji!

Milenijalci mijenjanju sport. Svi se klubovi i sportaši polako, ali sigurno, okreću prema mlađim generacijama, a kako bi privukli njihovu dosta kratku pozornost, potrebno im se prilagoditi. Kako je to napravio KK Cedevita? Napravio je posebne emojije za svoje igrače!

kkcedevita

U moru oglasa i komunikacijskih kanala, potrebno je odabrati pravi i koristiti jezik koji mladi poznaju, kao što sam već i pisao u članku o Atlanta Hawksima. Primjerice, prema podatku koji je prije nekoliko dana objavio The Drum68% populacije u dobi od 18 do 24 godina vjerojatno će kupiti proizvod koji oglašava poznati sportaš na Instagramu.

Ipak, emojiji su totalni hit (način razgovora mlađih generacija) u svijetu i sve je izglednije kako će to biti “ono nešto” o čemu će se (i čime će se) pisati i pričati u 2016. godini.

Milenijalci ne žele čitati dugačke tekstove, a pažnju im privlače samo zanimljive stvari. Puno je lakše privući pozornost objavom s emojijem nego pisanjem imena i prezimena. Budite iskreni prema sebi i odgovorite – kada ste i sami stali i pročitali neku objavu/oglas (nebitno je li to bio post na Facebooku ili slika na Instagramu) koja je imala veliki broj riječi? Što je tekst kraći i ima više slika, privući će vam pozornost i reagirat ćete.

Popularni Bleacher report prvi je u sportskom svijetu počeo raditi emojije, a prezentirao ih je i na svojoj stranici.

Screenshot 2015-12-15 18.21.03

Reakcije su bile odlične i mnogi NBA fanovi pohrlili su skidati svoje omiljene likove na mobitele. Na žalost, mobilni uređaji i aplikacije još uvijek ne dopuštaju stavljanje emojija unutar teksta, već se mogu koristiti samo kao zasebna fotografija.

Kako stoje stvari u Hrvatskoj?

Prije nekoliko tjedana, mogli ste čitati članak Ide Pandur o komunikaciji s mladima putem emojija, ali vjerojatno niste očekivali (ma sigurno je tako) da će se ovako brzo s istim načinom komunikacije pojaviti i jedan sportski klub!

KK Cedevita prošloga je tjedna predstavila svoje igrače kao emojije te tako nastavila s usmjeravanju k mlađim generacijama koje želi još više privući i vezati uz sebe. Vidi se to i na Cedevitinim utakmicama gdje ne nedostaje zabave za mlade, od Instagram natječaja, korištenja mobilnih aplikacija (PointMe) pa sve do igranja PlayStationa.

No, vratimo se mi na emojije. Reakcije su za sada odlične, a možda vam najviše govori i reakcija najmlađih košarkaša KK Cedevite, milenijalaca, Džanana Muse i Lovre Mazalina u videu koji slijedi. Ima li boljeg načina za saznati iskrenu reakciju ciljane skupine od skrivene kamere?

Nakon što emojiji napokon bili gotovi, postavljeni su u svlačionici, sakrili smo kameru i čekale su se reakcije igrača koji nisu znali što ih čeka. Pogledajte sami kako je sve izgledalo:

Jeste vidjeli emoji-e naših igrača? Igrači jesu, a u videu možete vidjeti i njihove reakcije 🙂

Posted by KK Cedevita on Monday, December 14, 2015

Cedevita je sve emojije (razvijene u suradnji s nama, Overtimeom) stavila i na web stranicu, a skinuti ih možete ovdje.

ceda emoji2

Ovi emojiji predstavljaju neke od karakteristika igrača ili nadimke. Primjerice, Whitea zovu Flight, pa je on zbog toga u obliku aviona, Pilepiću je nadimak Pile, a Musa i Mazalin su još uvijek Cedevitine bebe.

Budućnost emojija

U budućnosti, a ta budućnost je vjerojatno i 2016. godina, očekujem veliki broj emojia koji će se moći uploadati i na mobitele te na popularne aplikacije za dopisivanje kao što su Viber i WhatsApp.

Kada budu integrirani u samu tipkovnicu mobitela, doživjet će svoju pravu revoluciju i slike bi na nekim društvenim mrežama postati češće od slova. To se posebno odnosi na komunikaciju u sportu, koja se puno bolje može opisati u emojijima.

cedevita

Vjerujem kako će njihova pojava olakšati komunikaciju fanova i klubova, a posebice prilikom prijenosa utakmica kada će klubovi na vrlo jednostavan i simpatičan način moći označavati strijelce pogodaka, asistente i sve ostalo što su sada morali činiti pišući imena.

Lijepo je vidjeti kako su neki naši klubovi počeli pratiti trendove te postavljaju visoko letvicu za ostale u regiji, ali prije svega stavljaju se u super poziciju i grade odnose s mladim generacijama čije bi simpatije mogli pridobiti zauvijek. Uz KK Cedevitu i emojije, podsjetio bih vas i na odličnu web stranicu GNK Dinama, koja je među najboljima u svijetu sporta.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?