Što vam o prijavi u akcelerator savjetuje KJ Singh?

Akceleratori žele startupe s MVP-om i rezultatima, ne samo idejom!

Jučerašnju Startup srijedu, koja je održana u Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva, otvorio je KJ Singh, direktor Techstarsovog akceleratora u New Yorku, a prije predavanja popričali smo s njim o startup sceni te savjetima za domaće tvrtke koje se žele prijaviti na jedan od tri globalna programa ovog akceleratora

Na Startup srijedi, KJ Singh pričao je o programu Techstarsa (slike: Vanessa Šerka)
Na Startup srijedi KJ Singh pričao je detaljnije o programu Techstarsa (slike: Vanessa Šerka)

Techstars je svoju prvu kohortu startupa primio 2007. godine, a otad je kroz njega prošlo mnogo generacija, promijenili su se trendovi, ali i sam ekosustav, kaže Singh:

Ono što vidim u New Yorku, a vjerujem da je točno i za druge programe, jest da se prijavljuje sve više tvrtki, a i projekti su u kasnijim fazama razvoja. Tvrtke koje su došle u 2007. možda nisu još imale funkcionalan proizvod, a one koje se danas prijavljuju već imaju MVP i nekakve rezultate, bilo da je riječ o aktivnim korisnicima ili generiranju prihoda.

Prošlo je vrijeme startupa koji su se prijavljivali s idejama – iako ne postoje čvrsta pravila, malo je vjerojatno da će se u konkurenciji izdvojiti neki projekt bez MVP-a, a pitanje je i koliko iz programa može izvući. Akceleratore ne treba miješati s inkubatorima, napominje – njihov posao nije pomoći vam razviti ideju, već akcelerirati poslovanje.

Različiti trendovi i niše – različiti programi

Promijenilo se u međuvremenu i mnogo tržišnih trendova, a za one koji se čine potencijalno lukrativni i dugotrajniji u Techstarsu razvijaju vertikalne programe – primjerice R/GA Accelerator za Internet of Things, Sprint za mobile health ili Disney akcelerator za startupe koji se na neki način bave medijima i zabavom.

No sama tri temeljna programa, u New Yorku, Berlinu i Londonu, otvorena su za sve i ne vode se trendovima, kaže Singh.

Akceleratora je danas u vrijeme startup hypea sve više, no povećanu konkurenciju ne vidi kao problem, iako svi traže najbolje projekte:

Ima zbilja mnogo akceleratora i to bi trebala biti dobra stvar, jer svi potiču i grade startup scenu. Mi jednostavno pokušavamo biti dobri u onom što radimo.

U konkretnijim terminima, prednosti Techstarsa su staž, mreža alumnija, a bitna im je i transparentnost. Sve su statistike o startupima iz programa, uspješnim i neuspješnim, dostupne su na njihovim stranicama, a timovi koji smatraju da im nije osigurana nikakva dodatnu vrijednost kroz program, mogu kroz Equity back program otkupiti natrag udio  tvrtke koji Techstars dobiva kada uloži početni kapital.

New York, Berlin ili London?

Na Startup srijedi predavao je i Nenad Bakić, i to o tržištu kapitala.
Na Startup srijedi predavao je i Nenad Bakić i to o tržištu kapitala.

Ako razmišljate o prijavi u ovaj akcelerator, imajte na umu da su vam dostupne tri opcije – Berlin, London i New York – kao i vertikalni programi. Iako je temeljni program u tri grada isto strukturiran, razlikuju se po mentorima koji rade s vama, investitorima s kojima surađuju, a nalaze se i u drukčijim ekosustavima.

Prije no što se odlučite za jedan, dobro se upoznajte s mentorskim timom:

Poduzetnicima je vrlo lako upoznati nas, želimo da budu proaktivni u tome i želimo znati ljude koji se prijavljuju. Upoznajte se s timom, pokažite nam zašto točno želite biti u Techstarsovom programu, da imate sposobnost da provedete zamišljeno, demonstrirajte što ste postigli do sad i kako napredujete u periodu prijave.

Ako razmišljate o programima, napravite domaću zadaću i dobro ih proučite kako biste znali koji je najbolji upravo za vas i vaše potrebe, dodao je za kraj.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Analiza

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?