Jučerašnju Startup srijedu, koja je održana u Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva, otvorio je KJ Singh, direktor Techstarsovog akceleratora u New Yorku, a prije predavanja popričali smo s njim o startup sceni te savjetima za domaće tvrtke koje se žele prijaviti na jedan od tri globalna programa ovog akceleratora

Techstars je svoju prvu kohortu startupa primio 2007. godine, a otad je kroz njega prošlo mnogo generacija, promijenili su se trendovi, ali i sam ekosustav, kaže Singh:
Ono što vidim u New Yorku, a vjerujem da je točno i za druge programe, jest da se prijavljuje sve više tvrtki, a i projekti su u kasnijim fazama razvoja. Tvrtke koje su došle u 2007. možda nisu još imale funkcionalan proizvod, a one koje se danas prijavljuju već imaju MVP i nekakve rezultate, bilo da je riječ o aktivnim korisnicima ili generiranju prihoda.
Prošlo je vrijeme startupa koji su se prijavljivali s idejama – iako ne postoje čvrsta pravila, malo je vjerojatno da će se u konkurenciji izdvojiti neki projekt bez MVP-a, a pitanje je i koliko iz programa može izvući. Akceleratore ne treba miješati s inkubatorima, napominje – njihov posao nije pomoći vam razviti ideju, već akcelerirati poslovanje.
Različiti trendovi i niše – različiti programi
Promijenilo se u međuvremenu i mnogo tržišnih trendova, a za one koji se čine potencijalno lukrativni i dugotrajniji u Techstarsu razvijaju vertikalne programe – primjerice R/GA Accelerator za Internet of Things, Sprint za mobile health ili Disney akcelerator za startupe koji se na neki način bave medijima i zabavom.
No sama tri temeljna programa, u New Yorku, Berlinu i Londonu, otvorena su za sve i ne vode se trendovima, kaže Singh.
Akceleratora je danas u vrijeme startup hypea sve više, no povećanu konkurenciju ne vidi kao problem, iako svi traže najbolje projekte:
Ima zbilja mnogo akceleratora i to bi trebala biti dobra stvar, jer svi potiču i grade startup scenu. Mi jednostavno pokušavamo biti dobri u onom što radimo.
U konkretnijim terminima, prednosti Techstarsa su staž, mreža alumnija, a bitna im je i transparentnost. Sve su statistike o startupima iz programa, uspješnim i neuspješnim, dostupne su na njihovim stranicama, a timovi koji smatraju da im nije osigurana nikakva dodatnu vrijednost kroz program, mogu kroz Equity back program otkupiti natrag udio tvrtke koji Techstars dobiva kada uloži početni kapital.
New York, Berlin ili London?

Ako razmišljate o prijavi u ovaj akcelerator, imajte na umu da su vam dostupne tri opcije – Berlin, London i New York – kao i vertikalni programi. Iako je temeljni program u tri grada isto strukturiran, razlikuju se po mentorima koji rade s vama, investitorima s kojima surađuju, a nalaze se i u drukčijim ekosustavima.
Prije no što se odlučite za jedan, dobro se upoznajte s mentorskim timom:
Poduzetnicima je vrlo lako upoznati nas, želimo da budu proaktivni u tome i želimo znati ljude koji se prijavljuju. Upoznajte se s timom, pokažite nam zašto točno želite biti u Techstarsovom programu, da imate sposobnost da provedete zamišljeno, demonstrirajte što ste postigli do sad i kako napredujete u periodu prijave.
Ako razmišljate o programima, napravite domaću zadaću i dobro ih proučite kako biste znali koji je najbolji upravo za vas i vaše potrebe, dodao je za kraj.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.