Nakon što je svoju platformu proširio Kanadu, poznati crowdfunding servis Kickstarter najavio je i širenje u Australiju i Novi Zeland. Ovim potezom Kickstarter pokušava „internacionalizirati“ svoju djelatnost kako bi bio konkurentan s drugim crowdsourcing stranicama i servisima.

Nakon što je svoju platformu proširio Kanadu, poznati crowdfunding servis Kickstarter najavio je i širenje u Australiju i Novi Zeland. Ovim potezom Kickstarter pokušava “internacionalizirati” svoju djelatnost kako bi bio konkurentan s drugim crowdsourcing stranicama i servisima.
Kickstarter je jedna od popularnijih platformi ovog tipa, a omogućila je financiranje preko 48 tisuća projekata sa skupljenih 780 milijuna dolara, piše TechCrunch. Konkurentski servisi, popu stranice Indiegogo, u prednosti su ipak zbog svoje internacionalne prirode koja omogućava dopiranje do većeg dijela svjetskog tržišta. Na toj stranici prisutno je mnogo više međunarodnih projekata i projekata baziranih u državama ne-engleskog govornog područja, uključujući i nekoliko domaćih projekata koji traže financijsku podršku.
Iako je Kickstarter prisutan samo u zemljama engleskog govornog područja, to ne znači da projekti iz drugih zemalja nisu mogući, no cijeli je proces malo kompliciraniji. Kada je Kickstarter lokalno prisutan na nekom području, donacije se mogu prihvaćati i u lokalnim valutama, iako donatori mogu biti sa svih strana svijeta.
Što poslije Australije?
Prema prvotnom planu, platforma Kickstarter trebala je biti dostupna u Australiji i Novom Zelandu još u kolovozu, no širenje je zbog nepoznatih razloga odgođeno. Za sad je poznato samo da na ova dva nova tržišta dolazi “uskoro”. Pretpostavlja se kako će uvjeti poslovanja biti isti kao i na svim drugima lokacijama, to jest da će Kickstarter uzimati 5 posto skupljenih sredstava od uspjelih projekata i ne naplaćivati posredništvo onima koji nisu uspjeli skupiti dovoljnu svotu.
Lokalna prisutnost trebala bi povećati interes za ovakav način financiranja u tom dijelu svijeta, jer je na Kickstarteru trenutačno samo 41 projekt s tog područja. Za sada je platforma lokalno prisutna u SAD-u, Kanadi i Ujedinjenom Kraljevstvu, a nadamo se da će se u dogledno vrijeme otvoriti i prema kontinentalnoj Europi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Pero
12. 09. 2013. u 11:24 am
Nekako se još uvijek podalje drže Europe. Valjda znaju što i zašto rade! Nema znam dali ćemo u HR ugledati prija Doniralicu ili nekog trećeg. Već se dugo radi na tome projektu.