Najpoznatija platforma za crowdfounding Kickstarter oborila je dva rekorda – više od pet milijuna osoba podržalo je više od 50.000 kreativnih projekata. Ukoliko pogledate stranicu posvećenu ovakvim statistikama, vidjet ćete da broj neprestano raste.

Najpoznatija platforma za crowdfounding Kickstarter oborila je dva rekorda – više od pet milijuna osoba podržalo je više od 50.000 kreativnih projekata. Ukoliko pogledate stranicu posvećenu ovakvim statistikama, vidjet ćete da broj neprestano raste.
Indiegogo, druga popularna crowdfunding stranica, poprilično se dobro držala kada je na scenu došao Kickstarter, u travnju 2009., podsjeća Venturebeat. No, Kickstarter je u međuvremenu nadrastao svog prethodnika i postao dominirajuće mjesto za crowdfunding, pa čak i sinonim za ovakvu vrstu financiranja.
Putem platforme prikupljeno je, u trenutku pisanja teksta, 838 milijuna dolara za projekte, čija uspješnost iznosi 43,9 posto. A čak iako se približava brojci od milijardu dolara prikupljenih sredstava, Kickstarter je zadržao svoju indie vibru, odnosno, i dalje se smatra alternativnim načinom financiranja. To se može zahvaliti i činjenici da tvrtka pomno bira koje će projekte pustiti na platformu, kako bi bili u skladu s kreativnom vizijom koja se zastupa.
Kickstarter ograničen na pojedine zemlje
Za sada samo stanovnici SAD-a, Velike Britanije i Kanade mogu postavljati projekte (što je minus spram Indiegogoa), ali uskoro se, kao što smo pisali, širi i na druge zemlje, kao što su Australija i Novi Zeland, a nadamo se da će uskoro doći i na naše prostore. No, to nije spriječilo domaće “snalažljivce” da na neki način, uz pomoć članova tima iz zemalja u kojima Kickstarter djeluje ili na neke druge načine, ipak pokrenu kampanju na ovoj platformi te imaju vrlo uspješne kampanje, a zadnja od njih je slovenski pametni kotač FlyKly, koji je u manje od dva dana premašio traženi cilj od 100.000 dolara.
Neki od najuspješnijih projekata su Pebble smartwatch i Ouya game console, koji su prikupili 10,2 milijuna i 8,6 milijuna dolara putem ove platforme, a najambiciozniji je svakako bio Ubuntu Edge, koji je prikupio čak 19 milijuna dolara, ali nedovoljno za proizvodnju, za koju je bilo potrebno čak 32 milijuna dolara.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.