Kako izgleda karijera Lead Developera: Lekcije naučene na teži način

Kako izgleda karijera Lead Developera: Lekcije naučene na teži način

Više od pola tisuće ‘geekova’ koncentrirano na parsto metara kvadratnih, hodnici odjekuju tehničkim izrazima, a u velikoj dvorani Hypo EXPO konferencijskog centra najavljuje se sljedeće predavanje. Zasigurno se nalazimo na WebCamp Zagreb 2016, konferenciji koja okuplja zaljubljenike u sve vezano uz web i one koji će to zbog nje tek postati. Nastupa Pascal de Vink, Nizozemac koji je visinom obranio prosjek svoje zemlje, a pričat će nam o svojem trnovitom i iznenadnom putu do pozicije Lead Developera.

webcamp_pascal
Pascal je Lead Developer postao iz puke potrebe i slučajnosti, a na WebCampu Zagreb 2016 podijelio je svoja iskustva na tom putu.

Počinjemo s dalekom prošlosti, Alexandrom Velikim, jednim od najvećih vojskovođa otkad bilježimo povijest. Može li itko osporiti njegovu sposobnost vođenja ljudi? Ipak, Alexandra su za njegovu sudbinu pripremali od malena. Imao je na raspolaganju resurse koji su ga oblikovali u vođu kroz cijeli život. Vrlo je izgledno da prosječni developer nema jednake uvjete i dinastiju iza sebe, a naš edukacijski sustav uporno zanemaruje tu stranu medalje. Nisu li ionako svi developeri introvertirani i asocijalni?

Pascal nije bio predodređeni Lead Developer, a ta mu je odgovornost dodijeljena iz puke slučajnosti i potrebe. Koliko je to odskakalo od njegovog trenutnog developerskog posla, ilustrira sljedećim grafom gdje se može vidjeti kako nova uloga zadire u menadžerske vode. ‘Oh da, sada imam moć promijeniti SVE!’, uzviknuo je entuzijastično novopečeni Lead, što nas dovodi do prve i najvažnije lekcije…

mapa_webcamp

Prilagodite svoja očekivanja

Za neupućene, mjesto Lead Developera može dovesti do niza (neugodnih) iznenađenja. Sve ono što ste zamislili postići, odgađa se iz tjedna u tjedan, više gledate u tuđi kod nego u svoj, a 24 sata u danu više nisu dovoljna. Muka vam je od sastanaka koji sišu vrijeme i energiju. Prilagodite svoja očekivanja, učite na tuđim greškama (kao da je itko ikad poslušao ovaj savjet, op. a.) i držite se sljedećeg:

  • Imajte agendu i željeni ishod svakog sastanka
  • Izborite se za više sati kodiranja
  • Besramno delegirajte
  • Ne ustručavajte se reći ‘ne’

Iz osobnog iskustva, potonje je vjerojatno najteže. Developeri su mitska bića koja vole izazove, spremno skaču na bilo koji problem te zaboravljaju na kruh i vodu dok isti nije riješen. Odbiti pomoći nije lako, no za zadovoljstvo svih prisutnih – nužno je. Ne morate biti odrješiti, dovoljno je dati alternativu i preporučiti nekog drugog iz tima. U timu niste sami i niste dužni baš VI znati odgovore na sva pitanja.

7 savjeta kako biti lider

  • Oblikujte poslovnu kulturu. 

Koje je najgore ponašanje koje ste voljni tolerirati? Koje su najbitnije vrijednosti koje promovirate? Odgovori na ova pitanja daju sliku kulture unutar vašeg tima. Oblikovanje kulture oduzima puno vremena, no dobar lider će postaviti vrijednosti kojih će se cijeli tim držati. Možete, primjerice, tolerirati kašnjenje (jer tko još u IT industriji radi od 8 do 16 sati), ali otpor prema učenju novih stvari je crveni karton. Vjerujte svom timu, pustite ih da rade ono što znaju raditi, nemojte mikromenadžirati.

  • Mentoriranje.

Vrlo važan i ispunjujuć dio vođenja. Dužnost Lead Developera je da članove svoga tima ‘nauči pecati’, učini ih boljim developerima nego što to trenutno jesu i usmjerava ih na ‘pravi put’. Nisu li dobri mentori ujedno i lideri?

  • Davanje i primanje povratnih informacija.

Dok u inženjerstvu nema logičnije stvari od optimizacije proizvoda na temelju povratnih informacija, ljudima je vrlo teško to primijeniti na sebe. Budite spremni dati i primiti negativnu kritiku, budite spremni mijenjati sebe u skladu s tim i očekujte to isto od svog tima.

  • Motiviranje.

Pascal je za primjer iluzorno opisao boksački trening gdje se, uz glasnu upbeat glazbu, trener dere (in a good way!) na učenika koji probija svoje granice izdržljivosti lupajući u ogromnu boksačku vreću. Ako bi boksačka vreća bila tipkovnica, lako možemo povući paralelu na IT industriju. To naravno ne znači da je poželjno derati se na svoje kolege, već im pomoći da probijaju svoje granice komfora.

  • Zapošljavanje i otpuštanje.

Koliko god je ugodno reći nekome da je primljen u novu developersku obitelj, toliko je teško svom developeru reći da više ne zadovoljava uvjete ostanka u timu ili firmi. Po priči našeg predavača – to je ujedno i najteža stvar s kojom se susreo kao Lead Developer.

  • Osobni problemi.

Nije dovoljno poznavati poslovne navike i probleme članova svoga tima, već i one osobne. Budući lideri se moraju pripremiti biti, u krajnjem slučaju, i rame za plakanje. Dobar lider će znati zašto njegov radnik nije usredotočen na svoje zadatke i dati mu slobodno popodne.

  • Vodi primjerom.

Ljudska je psiha paklena stvar. Nisu nam dovoljne upute, već zahtijevamo, iako podsvjesno, uzorke traženog ponašanja i u osobama koje nam iste nameću. Jer zašto bih ja, ako nećeš ti? Imajte to na umu ako se nađete u situaciji gdje zahtijevate točnost, tišinu ili uredan radni stol od vaših podređenih.

Dobar Lead Developer = dobar čovjek

codetime_pascal

Može se primijetiti kako nabrojani epiteti koji čine dobrog Lead Developera zapravo opisuju i dobrog – čovjeka. Zar se zaista u nekoga mora baciti nešto resursa i odgovornosti da bi slušao svoje kolege, bio im mentor, motivirao ih i vodio primjerom? Puno je stvari koje svatko može početi raditi već sada, ako ne zbog vođenja drugih, bar zbog osobnog napretka.

Pascala sam upitao postoji li bilo koja druga pozicija kojoj teži, na što je odgovorio kako se, gledajući stavke i naučene lekcije kroz koje je prošao od početka do kraja svog govora, ne vidi na nekom drugom mjestu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Prikaz

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.